Nedotažená superhrdinská týmovka – The Defenders

18.9.2017    Alžběta Bílková    Filmová brána / Seriály

Jessica Jones, Matthew Murdock, Luke Cage a Danny Rand – čtyři naprosto odlišní lidé se zvláštními schopnostmi, kteří se snaží zabránit bezpráví ve špínou a korupcí prolezlém New Yorku. Všichni čtyři mají své samostatné příběhy vyprávěné ve čtyřech seriálových počinech, za kterými stojí Netflix ve spolupráci s Marvelem. Bylo jen otázkou času, než se tihle všichni spojí v minisérii, ve které se tahle nesourodá čtveřice spojí v boji proti velkému nepříteli – prastaré organizaci zvané Ruka.


Minisérie samozřejmě počítá s tím, že jste viděli předchozí seriály jednotlivých hrdinů. Ve zkratce, snaží se být “výplňovou” epizodou mezi následujícími sezónami všech čtyř seriálů. Což rozhodně není jednoduché a ačkoliv se s tím tvůrci poprali poměrně se ctí, místy to bohužel silně skřípe.

Ale popořadě – The Defenders začínají odděleným vyšetřováním všech čtyř hrdinů. Každý z nich je na stopě něčemu, což se nakonec ukáže jako práce společného nepřítele – Ruky. Je jasné, že se Luke, Matt, Danny a Jessica dříve či později potkají. V tomto bodě chci vyzdvihnout skvělou práci s kamerou – každý ze superhrdinů má svůj “druh obrazového vyprávění”, proto má divák pocit, že vážně sleduje čtyři oddělené příběhy, přičemž každý z nich má jiný způsob kamerového záběru a dokonce i barevný podtón obrazu. Jako když by někdo rozstříhal jednu epizodu z Luka Cage, Jessicy Jones, Daredevila a Iron Fista a poslepoval je dohromady. Stejný cit je vidět ve chvílích, kdy se jednotlivé “světy” střetávají a The Defenders získávají promíchaný kamerový styl.

Samotní Defenders společně fungují naprosto skvěle – nedůvěřivá skupinka lidí, kteří si dříve či později musí spojit síly. Bohužel je pro mě i nadále velkým zklamáním Danny Rand v podání Finna Jonese – Jones hrát zkrátka neumí a jeho neustálé omílání, že je legendární Iron Fist, zatímco se chová jako rozmazlený spratek (a ani tenhle výkon Jones nepodává dvakrát přesvědčivě), diváka po dvou epizodách přestane bavit. V celých The Defenders je asi stejně zbytečný a nudný jako jeho samostatný seriál. Trio Luke, Jessica a Matt funguje prakticky bezchybně.

Na čem však seriál bohužel nejvíc propadá, je právě finální boj s Rukou. Nejenže The Defenders se vlastně neposunuli, co se týče jednotlivých příběhů hrdinů (aby příliš nenarušili dějovou linii jednotlivých seriálů), ale vlastně ani nepředstavili jejich úhlavního nepřítele. V tom prvním případě je to divák schopný ještě odpustit, ačkoliv některé scény a interakce mezi postavami tak vyznívají hodně hluše. V případě druhém je to větší problém. Ten, kdo sledoval jednotlivé seriály, má alespoň přibližnou představu, co vlastně Ruka dělá, a říká si, že třeba konečně dostane nějaké převratné odhalení ohledně téhle “super zlé” organizace, která funguje celá staletí. Místo toho však dostane jakési plytké vysvětlení, o co se vlastně Ruka snaží a proč je tak nebezpečná – ale i to vlastně vyplyne kamsi do prázdnoty. Samozřejmě, finální souboj je opět natočen “jediným záběrem”, kdy kamera jede bez jediného prostřihu kolem všech čtyř hrdinů, zatímco poráží jednoho nepřítele za druhým, ale ve výsledku jde vážně jen o nudnou řežbu. Sice řemeslně dobře odvedenou, přesto je to stále plytká řežba. Na tomhle bohužel seriál silně projel – a dvakrát tolik, když si člověk vezme, že do vedení Ruky obsadili Sigourney Weaver, která měla potenciál jako vážně skvělý záporák. Bohužel její charakter strašlivě šustí papírem.  

The Defenders sice mají v rukávu jeden nebo dva zvraty, které diváka příjemně překvapí, přesto samotné finále, stejně jako celá minisérie, vlastně vyzní do prázdna – neboť seriál nechává takový konec, aby divák jednotlivých seriálů vlastně o nic nepřišel, kdyby se na The Defenders nepodíval. Kvůli tomu se opravdu jedná spíše o “stand-alone” minisérii, která však právě nejvíce trpí tím, že se snaží být dějově uzavřená. Kdyby se tvůrci rozhodli více navázat a konečně jednu nebo dvě dějové linie ukončit, nebo alespoň udělat Ruku skutečně obstojným nepřítelem, pak bych neměla námitek. A ačkoliv jsem byla ráda, že jsem v jedné scéně viděla všechny tři superhrdiny (a bohužel i Dannyho Randa), The Defenders jsou spíše zklamáním – skvěle napsané dialogy a kamera jsou zastíněny vážně plytkou zápletkou, kterou bohužel ani všichni Defenders nedokázali zachránit.

Zklamani

Název: The Defenders
Hrají: Finn Jones, Charlie Cox, Mike Colter, Krysten Ritter, Rosario Dawson, Jessica Henwick, Elodie Yung, Sigourney Weaver, Simone Missick, Scott Glenn, Wai Ching Ho, Ramon Rodriguez, …
Žánr: superhrdinská týmovka
Počet dílů: 8
Hudba: John Paesano
Rok vzniku: 2017

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Alžběta Bílková

Selenne chtěla už od dětství žít déle ve světech, do nichž skrze pohádky a dětské knížky nahlížela jen okrajově. Kvůli téhle nespokojenosti se od prvních dětských pokusů přes fanfiction dostala až k psaní vlastních příběhů, kterým se věnuje dodnes. Pokud zrovna nedatluje do noci, opojená náhlým nakopnutím múzy a hrnkem kafe, tráví většinu svého volného času u televizních seriálů, knih a filmů, k nimž má vždycky co říct. Její internetové působení se rozkládá od tvorby hudebních videí, přes grafiku, kompilace fanmixů, až po recenze na jejím osobním blogu.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.