Naslouchač ukázal svou cenu

Petra Stehlíková nám předkládá temný svět, kde válka rozervala kontinenty. Polovina lidí je zotročena, zatímco druhá prosperuje a využívá moderní technologie. A za vše zdánlivě může sklenit, podivný nerost s nedozírnými účinky.


Stehlikova--Naslouchac--Obalka--HQCelý příběh nám vypráví dívka Ilan. Nahlédneme tak nejen do jejího útlého dětství, kdy se matka rozhodla ji vydávat za chlapce, ale i do samotné historie světa. Nenásilně a velmi zajímavě Ilan popisuje, jak její lid našel v horách sklenit a naučil se ho zpracovávat. Naslouchat mu. Začali si říkat sklenaři.  Lidé z nížin nerost ale chtěli pro sebe.

Ilan a ostatní sklenaři jsou otroci, pěstovaní jen pro dolování sklenitu. Žijí v ghetech a musí nosit mantie – což jsou pláště zakrývající celé tělo, na hlavě mají voal s kapucí, aby jim nebyly vidět ani oči. Těžba sklenitu jim totiž deformuje těla.  Ilan má naštěstí dar, který rozvíjí jen díky tomu, že se stále vydává za chlapce. Slyší reteu, krásný zpěv, který vydává sklenit i jeho energetická bariéra, která chrání Duvalské pohoří od jedovatého vzduchu ze zničeného kontinentu.  A právě proto si ji pronajme kapitán pětadvacítky, elitních vojáků střežících hranice bariéry, jako svého nové brusiče. Po staletí od poslední války se toxická mračna nerozptylují, spíš houstnou a žijí v nich podivní, nebezpeční tvorové.

Naslouchač má svižný styl vyprávění. Nebudete se nudit. Každá informace je důležitá a skvěle podaná. Svět sklenařů a lidí z nížin fascinuje,okouzlí vás propracovanými detaily. Možná se budete cítit zpočátku zavaleni cizími slovy, ale stačí jen pozorně číst, nebo použít slovníček vzadu, a hned vám bude vše dávat smysl. Petra Stehlíková dala velkou práci s vytvářením nových slov, zvyků, pravidel a historie.

Možná vás zarazí, že většinu příběhu je Ilan teprve třináct let, ale Naslouchač není čtení pro děti. Jeho spletitost ocení spíš dospělý čtenář, hledající něco víc než jen odpočinkové čtivo. Ano, hrdinka je ještě dítě, a mnohé reakce tomu odpovídají. Když však popisuje děj, zdá se, jako by nám to vše předkládala léty protřelá Ilan. Ráda pro srovnání napíšu, že podobně skvěle vyprávěl svůj příběh i Vélin Al Sorna v Písni krve od Anthonyho Ryana, nebo Kvothe ze Jména větru od Patricka Rothfusse.

Naslouchač je teprve první díl a i tak je plný napětí, zvratů a děsivých zkušeností, při kterých se vám sevře srdce a nebudete moci dýchat. V pokračování bude jistě Ilan růst, bude ji čekat odhalení, protože chlapce nebude moci hrát dlouho.

Při čtení jsem nenarazila na nic brnkajícího na nervy. Ilan je sympatické a někdy hodně zvědavé dítě. Ke své škodě. Nejvíc mě zaujal kapitán pětadvacítky Joel a jeho pravá ruka Vargas. Ostatní se tam zatím projevovali málo, ale za zmínku stojí i Raven, kus chlapa s dobrým srdcem.

Všimla jsem si jen jedné nesrovnalosti. Ilan si v jedné chvíli odtrhla kus mantie – v pořádku, měla ji potrhanou -, ale vzápětí prsty udělala v látce díry pro oči. Látku přece prsty nelze propíchnout.

Myslím, že autorka stvořila fascinující příběh. Naslouchač se směle vyrovná i zahraniční tvorbě. Nakladatelství Host jistě nešláplo vedle a jako bonus musím pochválit úpravu. Nenašla jsem jedinou chybu, překlep, nebo tiskovou vadu. A obálka je vskutku nádherná.

100 %

Název: Naslouchač
Série: Naslouchač
Autor: Petra Stehlíková
Nakladatelství: Host
Počet stran: 374
Rok vydání: 2016

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Petra "Dragita" Machová

Lásku k psanému slovu v ní probudily knihy Stephena Kinga a J. R. R. Tolkiena. Dragita má ráda fantasy, young adult literaturu a nepohrdne ani sci-fi. Během let se od čtení poutavých příběhů pustila i do psaní vlastních světů. Zatím má na kontě první úspěch s povídkou Osudová chyba, která vyšla v knižní podobě spolu se stejnojmennou novelou Posledná Pozemšťanka u nakladatelství Hydra. Dragita je v hloubi duše i velký filmový a seriálový fanda. Mezi její oblíbené filmy patří X-Men, Avatar nebo seriály Teen Wolf a The Big Bang Theory. Také má velmi ráda animované filmy, jakým je třeba Jak vycvičit draka. Ve volném čase kreslí tužkou a učí se digitální kresbě.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.