Na lovu představuje temnou variaci na oblíbený milostný příběh

Postupně se rozvíjející láska mezi Kráskou a zvířetem, romantická gesta, honosné večeře, kouzelný tanec a nakonec skvostné vysvobození, po němž všichni žijí šťastně až do smrti. Kdo by tento příběh neznal? Jenže, co když tímhle vyprávěním najednou začnou téct potoky krve, zamilované pohledy se změní v pokusy o vraždu a zárodky citů jsou pohřbeny pod nánosy strachu a bolesti z opravdové vězeňské kobky? Pak tu nejspíš máme menší problém…


Jeva je nucena starat se o rodinu poté, co její otec přijde o veškeré jmění po neuvážené investici. Z luxusního sídla se najednou všichni ocitají v lesích, v chátrajícím loveckém srubu, kde se musí naučit, jak žít bez služebnictva a komfortu. Jeva si zvyká snadno, les je jí druhým domovem. Když se však jejich otec dlouho nevrací z lovu, vydává se ho nejmladší dcera hledat. Jenže netuší, že v temném hvozdě může narazit na bytosti, které jsou daleko horší, než by si vůbec dokázala představit…

Vždycky jsem měla slabost pro příběh Krásky a zvířete, a to v rozličných variacích. Je to klasika nejen na poli pohádek, ale stala se také nosným pilířem řady romantických příběhů. Dočkala se mnoha zpracování i knižních převyprávění a s potěšením musím konstatovat, že Na lovu od Meagan Spoonerové patří k těm výrazně lepším.

Autorka nevzala jen známý příběh, který převyprávěla po svém, ale podařilo se jí ho příjemně osvěžit dobrodružnými prvky a především propojit s ruskou mytologií a neméně známou pohádkou O Ptáku Ohniváku. Ačkoliv to na první pohled může vypadat poněkud přeplácaně, výsledkem je zdařilá kombinace, kterou je radost číst.

Spoonerová v jádru romantický příběh přesunula do roviny napínavého lovu, postupného odhalování pravdy o podivném Zvířeti a ukázala sílu nenávisti jako hnacího motoru. Tam, kde to v předloze jiskří a láska je na spadnutí, Na lovu přináší lži, úskoky, zrady a vztek. Autorka šla mnohem hlouběji, co se týče psychiky a motivací ústřední dvojice, než jak je tomu v původním příběhu. A knize to jedině prospělo. Má díky tomu hutnou a poměrně smutnou atmosféru, která vás vtáhne a dokáže okouzlit. Na druhou stranu se vlivem toho také dostává mnohem více ke slovu otázka Stockholmského syndromu, který vždy v souvislosti s příběhem Krásky a zvířete přijde (poměrně logicky) na přetřes. Nicméně zde autorka jednoznačně získává plusové body, protože se jí podařilo nejen věrohodně zvládnout přerod emocí, ale také fakt, že postavy jsou si změny vědomy, včetně toho, že to nejspíš není úplně v pořádku…

Dalším kladem knihy je příjemný, čtivý jazyk, kterému však nechybí ani poetika a místy lyrické opisy, napomáhající budování atmosféry. Autorka nezapomíná ani na ostatní postavy a v určitých částech vyprávění je jim věnováno dostatečné množství prostoru, aby si na ně čtenář mohl udělat patřičný názor.

Jedinou výtku tak mám ke konci. Ne, že by samotná pointa byla špatná, to vůbec ne. Ovšem celkové pojetí závěru je poněkud rozpačité a jaksi… uspěchané. Ale možná je to jen dojem zkreslený tím, že celou dobu bylo vyprávění pozvolné, budovalo napětí a jistý srdcebol, a najednou je všemu konec během pár stran. Uvěřitelně, v souladu s příběhem, ale zkrátka velmi náhle. Po tom všem člověk tak nějak čeká něco… víc, i když ono víc nedokáže přesně definovat.

Na lovu představuje příjemnou, romantickou, byť poměrně temně laděnou oddechovku na deštivé odpoledne, kdy se potřebujete zachumlat pod deku a trochu si zatesknit. Není bez chyb, to rozhodně ne, ale přesto ve vás zanechá jistý hořkosladký pocit, který chvíli vydrží.

80 %

Název: Na lovu
Autor: Maegan Spoonerová
Překlad: Zdeněk Uherčík
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 326
Rok vydání: 2018

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.