Mýty se vrací do Domoviny

Tedy alespoň některé z nich. Komiksovou sérii Mýty jsme si poměrně detailně představili v nedávném článku. Bill Willingham si vzal lidové i autorské pohádkové bytosti a vytvořil svět, ve kterém žijí přímo vedle nás. Jsou ale dospělejší, bezohlednější a podlejší…, prostě jsou více lidské. Nakladatelství CREW vydalo minulý měsíc šestý díl série, který navazuje na Trpká období.

Mýty 6 ukázkaSledujeme podvodníka Jacka, který se snaží dobýt Hollywood novou filmovou fantasy trilogií, k čemuž využívá schopností hned několika lidských zaměstnanců, kteří by nejradši viděli Jacka na kolenou. Jakmile se dozvíme, jak to s Jackem dopadlo, vydáváme se společně s Modrákem na cestu Domovinou. Jakékoli prozrazení děje by byl nepříjemný spoiler, takže se ho zdržím.

Jackova dobrodružství jsou vydařená. Hodně se zde sleduje Jackův pokřivený charakter. Jeho vychytralost však nekoresponduje s určitou nedůsledností a hloupostí, jak už jsme byli svědky několikrát předtím.

Mýty 6 ukázka 1Modrákovo putování je poněkud epičtější a je prezentováno jako skutečná pohádka. Náhle jako bychom nečetli tak docela komiks, ale místo toho nahlédli do dětské knížky…, až na usekané hlavy a nějaké to mučeníčko.

Zároveň pokračuje dějová linka v Mýtově, kde se loví zrádci a zjišťuje se, kam Modrák zmizel. Celkově však na mě kniha nepůsobila konzistentně a Modrákovo vyprávění je alespoň zezačátku hodně nezajímavé, právě kvůli nenávaznosti. Po nadupané čtvrté knize a sympatické pětce se jedná o něco roztahanější díl.

Na kresbu jsme si již zvykli, nejedná se o žádný zázrak, ale stačí. Chybí nějaké poutavější panely, když pomineme pohádkové zpracování Modrákova putování, které mi ovšem příliš nesedlo.

Podtrženo sečteno, nemůže být každý book posvícení a Mýty: Domovina patří mezi ty slabší kousky. Tak snad zase příště.

Verdikt:

50

Mýty 6 coverNázev: Mýty 6: Domovina

Scénáře: Bill Willingham

Kresba: Mark Buckingham, David Hahn, Lan Medina

Překladatel: Ľudovít Plata

Nakladatel: CREW

Rok: 2014

 

 

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Ondřej "Walome" Hartman

Walome s recenzováním začal (když nepočítáme jeho blog) na stránkách Topzine.cz, kde zůstal necelý rok. Po kratší pauze se v roce 2012 stal redaktorem magazínu MFantasy, kde vydržel o něco déle. Po zkušenostech načerpaných nejen z těchto webů se stal spoluzakladatelem webu Dagon.cz, kde zůstane, dokud se Dagon nepřestane plavit ve fantasy vodách. Mezi jeho oblíbené subžánry patří urban fantasy, ale nepohrdne ani kvalitní high fantasy. Věnuje se také hraní PC a PS her a čtení komiksů.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.