Mýty 9: Chceš-li válku, připravuj mír

15.6.2016    Josef Šrámek    Komiksy / Literární brána

V minulé knize se Mýtům podařilo zasadit Nepříteli nadmíru citlivou ránu. Jak ovšem Mýty (a s nimi i čtenáři) tuší, vyhraná bitva neznamená ještě vyhranou válku. A Nepřítele by bylo chybou podceňovat. Devátá kniha má tedy rozehráno více než solidně.


Hned první stránky nás nenechávají na pochybách, že Nepřítel skutečně není na kolenou. Naopak! Mýty 9 obr1V duchu starého pořekadla, že válka je pokračováním politiky jinými prostředky, sledujeme válečnou poradu předních důvěrníků Nepřítele, kteří plánují odvetu a konečné zničení nejen Mýtova, ale i celého všedního světa. O to větší pozdvižení vyvolá příchod Nepřítelova emisara, který má navíc s Mýtovem společnou minulost. Krásný princ se tak opět přesvědčuje o odvrácené straně starostování. O tom, že má Nepřítelův vyslanec dvojí úkol, přitom představení Mýtova nepochybují.

Tato linie představuje hlavní dějovou osu deváté knihy, nezůstává ale pouze u toho. Už dříve scénárista Bill Willingham doplňoval hlavní dějovou kostru kratším nesouvisejícím příběhem, který ale dokresloval širší kontext série či osobní historie jednotlivých postav. Synové impéria Mýty 9 obr3se ale od předchozích dílů odlišují tím, že těchto úkroků je tu o poznání víc. Obecně lze shrnout, že nejde o příběhy nijak zásadní (což ani nelze čekat s ohledem na jejich rozsah), ale zabaví dostatečně. Speciální legrácku představují například kraťasy, jejichž námětem se staly zvídavé otázky čtenářů. Zajímá vás třeba, jaká je Modrákova nejoblíbenější píseň? Nebo jak se dostává Bufkin k alkoholu? Či snad, kdo se stal první láskou Krásného prince a kolik žen za svůj život svedl? Na to všechno (a mnohem více) odpoví Synové impéria.

Další pilíř knihy tvoří osudy rodiny Wolfiho a Sněhurky. Zdánlivě obyčejný příběh v kulisách obvyklého vánočního speciálu ovšem dostane poměrně dramatické vyznění. Nejenže se potomstvo dostane do úzkých,Mýty 9 obr4 nahlédneme hlouběji i pod pokličku Wolfiho rodinného zázemí – a také to nebude selanka. Děj tu zachraňuje celek, protože kresba hostujícího autora, výrazně se odlišující od zbytku knihy, bohužel působí poměrně rušivě.

Mýty Billa Willinghama tak ani podeváté nezklamaly. Už jsme si mohli zvyknout na to, že scénárista vychytrale střídá díly akční s knihami komornějšími, v nichž se děj příliš neposunuje, ale na oplátku se buduje atmosféra a připravuje půda do budoucna. Synové impéria zjevně patří do kategorie druhé. Ti, co si sérii oblíbili, se ale nemusí bát. Ani po více než padesáti sešitech Willinghamovi nedochází dech a nepřešlapuje na místě. Série Mýty obhájila své postavení jedné z nejzajímavějších řad, které lze na současném českém komiksovém trhu potkat.

 80 %

Název: Mýty 9: Synové impéria
Kresba: Inaki Miranda, Mike Allred, Mark Buckingham, Joshua Middleton, Gene Ha
Scénář: Bill Willingham
Překlad: Ludovít Plata
Nakladatelství: Crew – Netopejr
Počet stran: 200
Rok vydání: 2016

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Josef Šrámek

Josef Šrámek světlo světa spatřil ve stejném roce jako Miliusův Barbar Conan. Asi už tehdy byly kostky vrženy. K fantastice se dostal prostřednictvím nudy ve školních škamnách, krácené hraním Dračího doupěte, dalším iniciačním zážitkem pak bylo setkání s jistým urostlým Cimmeřanem. Po R. E. Howardovi, L. De Campovi a L. Carterovi pak už rychle za sebou následovalo seznámení se s J. R. R. Tolkienem. A. Sapkowskim, R. E. Feistem, D. Eddingsem a D. Gemmellem, čímž bylo o preferencích definitivně rozhodnuto. S ohledem letité okouzlení historií vždy inklinoval spíš k fantasy než sci-fi, knihy I. Asimova, F. Herberta nebo P. Andersona ovšem uznává také. Neopovrhne ani fantastikou domácí, ujít si nenechá především knihy J. Červenáka, L. Medka, J. Hlávky, V. Šlechty, Š. Kopřivy, dopustit nedá na Kulhánkův Noční klub, Kladivo na čaroděje, Malazské univerzum a – jak jinak – světy H. P. Lovecrafta J V poslední době ale holduje především komiksu, k němuž ho přivedli R. Kirkman, J. Hill, F. Miller, M. Mignola a A. Moore.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.