Mýtov vítá delegaci z Blízkého Východu

Tak trochu pohádkové vyprávění Billa Willinghama se právě dočkalo vydání sedmého dílu v českém překladu. Za tolik dílů už asi každý přišel na to, zda mu tento magický realismus sedne, či nikoliv. Mýty mají někdy problém v tom, že jejich kvalita kolísá. A zatímco šestému dílu Dagon udělil průměrné hodnocení, u sedmičky je mnohem nadšenější.

Další články o Mýtech:

o sérii Mýty

recenze na šestý díl „Domovina“

Mýty 7 ukázkaMýtov navštíví Sindibád a jeho nejbližší. Tato delegace není ze začátku přivítána s přílišným nadšením, ale později se jim dostane náležité pozornosti. V čele uvítacího výboru stojí nový starosta města, Krásný princ. Ten si se Sindibádem rozumí, ale jakákoli ostatní činnost kolem nedávno získaného úřadu mu od ruky příliš nejde. Jediným velkým kladem zůstává práce s Kráskou, partnerkou Zvířete.

První sešity jsou věnovány arabské návštěvě a intrikám, které s sebou přináší. Podíváme se také, jakou formou Modrák piká za svůj nedovolený výlet do Domoviny a krádež pokladu, a ke slovu se dostane například všem známý Džin z lahve nebo Mauglí. Krátce se vypravíme i na Farmu, kde zlobí Sněhurčiny děti, ať už ve vlčí či lidské podobě.

Mýty 7 ukázka 2Poslední dva sešity vypráví krátký příběh o jedné lásce mezi dřevěnými lidmi. Ten je hodně zajímavý díky onomu častému rozporu, který je v Mýtech běžný – konflikt mezi pohádkou a realitou. Realita je přeci jen drsnější a nemilosrdnější, a to je vidět právě v Baladě o Rodneym a June. Ze začátku může působit rozvláčně kvůli vyprávěcím rámečkům, ale právě díky zmiňovanému konfliktu je předloženo několik zajímavých myšlenek a nápadů. Vše navíc dovršuje perfektní pointa.

Kresba se v prvním příběhu drží již vytvořeného standardu série, Balady se ujal Jim Fern a je v ní nádech středověkých kreseb. Někteří čtenáři si na ni možná budou muset pár stran zvykat, ale Balada díky ní tvoří ucelený prvek.

Mýty: Arabské noci (a dny) rozhodně patří do té povedenější skupiny sebraných booků. Příběhově jsme se příliš neposunuli, zato jsme si užili mnoho zajímavých situací a tradičně i několika vtípků. Možná i náznaků jedné manželské rozmíšky. Rozhodně vás navnadí na osmý díl, který vyjde za půl roku.

Verdikt:

dagon hodnocení 80

Mýty 7 obálka

Název: Mýty 7: Arabské noci (a dny)

Autor: Bill Willingham a další

Překlad: Ľudovít Plata

Nakladatelství: CREW

Počet stran: 144

Rok vydání: 2015

CREW logo gif

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Ondřej "Walome" Hartman

Walome s recenzováním začal (když nepočítáme jeho blog) na stránkách Topzine.cz, kde zůstal necelý rok. Po kratší pauze se v roce 2012 stal redaktorem magazínu MFantasy, kde vydržel o něco déle. Po zkušenostech načerpaných nejen z těchto webů se stal spoluzakladatelem webu Dagon.cz, kde zůstane, dokud se Dagon nepřestane plavit ve fantasy vodách. Mezi jeho oblíbené subžánry patří urban fantasy, ale nepohrdne ani kvalitní high fantasy. Věnuje se také hraní PC a PS her a čtení komiksů.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.