Muži hněvu – Nejhnusnější komiks od Jasona Aarona

Jason Aaron je jedním z nejoblíbenějších komiksových scénáristů současnosti. U nás ho můžete znát díky sérii Skalpy, ale má za sebou například výborného Punishera, povedeného Thora nebo dynamického Wolverina. Muži hněvu jsou ale přece jen něco trochu jiného. Je to Aaronův pokus napsat brutální, ošklivý příběh plný nehezkých událostí a záporných postav.


Což není nějaká moje domněnka, to píše přímo v předmluvě. Která je mimochodem důležitá jako jakési varování pro čtenáře. „Tohle je možná ta nejtemnější, nejhnusnější záležitost, jakou jsem kdy napsal.“ Můžete z toho získat dojem, že o nic jiného v Mužích hněvu nepůjde. A měli byste skoro pravdu.

Nacházíme se v roce 1903 na americkém Jihu. Kdo nezná tamní prostředí z filmů či osobních zážitků, je to tam prostě totální buranov plný rasistů, xenofobů a milovníků ovcí. Ira Rath je potomkem člověka, který zabil jiného muže, jenž mu chtěl sebrat ovce. A tehdy podle všeho začalo prokletí násilí a hrůzy, táhnoucí se za rodinou Rathových táhne jako smrad.

Hlavní protagonista Ira je nájemný zabiják, nelítostný bouchač a šmejd. Kdybychom hráli Dračí doupě, bude někde mezi zákonným zlem a totálním hajzlem. Pozor, není to černobílý charakter, kdepak. Je to velice prostě načrtnutý záporák, který se nějakou podivnou hrou osudu stal hlavním hrdinou.

Ira zabíjí. Bourá všechna tabu a zabíjí i kojence. Aaron přímo řve: „JE TO HAJZL, KOUKEJTE, ČUMTE!“ Nenechává nikoho na pochybách, že skutečně napsal tu nejtemnější a nejhnusnější záležitost. Ale ani Ira není úplný kus šutru a jednou zaváhá. Což mu přinese nejen určité problémy, ale také se v něm rozběhnou myšlenkové pochody, které do té doby neokusil.

muzi hnevu ukazka

O kresbu se postaral Royn Garney a až na pár nedokreslených obličejů a nevýrazných pozadí se jedná o povedený počin.

Ono zaváhání je obrovské klišé, ale díky němu je v Mužích hněvu alespoň nějaký pokus o vyprávění a aspoň nějaká snaha o pointu.

Největším problémem komiksu je fakt, že se nejedná o kvalitně podaný příběh. Je to pokus o překročení hranice brutality. Snaha vykreslit tu nejzápornější postavu, jakou lze vymyslet. Kolem ní Aaron obalil prostinký nenápaditý příběh, který vyniká hlavně atmosférou a prostředím, ale ničím dalším.

Aaron tentokrát nenapsal strhující komiks. A patrně to ani nebylo cílem. Dokonce bych ani neřekl, že chtěl pouze šokovat. On prostě napsal ten nejhnusnější a nejbrutálnější komiks. A u toho to také skončilo.

Zklamani

Název: Muži hněvu
Kresba: Ron Garney
Scénář: Jason Aaron
Překlad: Štěpán Kopřiva
Nakladatelství: CREW
Počet stran: 136
Rok vydání: 2016

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Ondřej "Walome" Hartman

Walome s recenzováním začal (když nepočítáme jeho blog) na stránkách Topzine.cz, kde zůstal necelý rok. Po kratší pauze se v roce 2012 stal redaktorem magazínu MFantasy, kde vydržel o něco déle. Po zkušenostech načerpaných nejen z těchto webů se stal spoluzakladatelem webu Dagon.cz, kde zůstane, dokud se Dagon nepřestane plavit ve fantasy vodách. Mezi jeho oblíbené subžánry patří urban fantasy, ale nepohrdne ani kvalitní high fantasy. Věnuje se také hraní PC a PS her a čtení komiksů.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.