Masakr v Gantz 11 přeskočil na novou úroveň

V předchozích deseti svazcích mangy Gantz jsme si s hlavním hrdinou Keiem prošli už ledasčím. Obrečeli jsme jeho kamarády, povraždili pěknou řádku emzáků a byli svědky jeho mladické nevybouřenosti. A spolu s ním stále tápeme nad tím, co je Gantz vlastně zač, jaká jsou jeho pravidla a čeho chce dosáhnout. Jistě, chce se zbavit vetřelců na naší planetě. Ale proč? A je vůbec v právu?


Gantz 11.1V jedenáctém dílu se odhaluje další kus skládačky, který může dát Keiovi naději. Z Gantzovy zvrácené hry se dá opravdu vyváznout. Jenže živoucí důkaz této skutečnosti neoplývá zrovna příčetností, takže je na místě se ptát, co s vámi pár kol proti ufonům provede. Budete se pak chtít vrátit, bojovat pro Gantze a vraždit kvůli němu i lidi? Nebo byl Izumi zkrátka vyšinutý už od začátku? Do hry se také zapojují naši známí z předchozí knihy – puberťák Hirota se sebevražednými sklony, vystupující pod přezdívkou Třešinka, a vesnický balík Daizaemon. Zda si k nim vytvoříte kladný vztah hned na začátku, není úplně jisté, nicméně autor se o to očividně snaží. Jedenáctý svazek ale dokazuje, že určitý potenciál rozhodně mají a do budoucna by se s nimi mělo počítat. Oba do současné situace vnáší nový, snad konečně trochu pozitivní, vítr. Ale vzhledem k tomu, jak se příběh doposud vyvíjel, těžko říct, zda dokážou misky vah zvrátit nějak výrazněji.

gantz 11.2Boj se přesouvá stále víc do ulic mezi běžné smrtelníky, což nutí postavy, především pak Keie, se tomu přizpůsobit. Jenže on není zrovna ten typ, co by se rychle adaptoval na nové podmínky. Přesto Kei postupně přesvědčuje čtenáře, že Hiroja Oku udělal dobře, když si vzal jako hlavního hrdinu právě jeho. I přes počáteční, a hodně silné, antipatie vůči Keiovi, jsem si ho nyní celkem oblíbila. Ano, na začátku patřil mezi mé favority Kató, ale zpětně dokážu ocenit, že Keiův charakter je daleko komplexnější. Měl prostor na vývoj, čehož využil, a jako postava je nyní daleko uvěřitelnější. Nemluvě o tom, že jeho vystupování k situaci sedí lépe, a vzbuzuje tak ve čtenářích pocit, že dokáže snáz přežít. Jen aby nám nějak nevyměknul…

Tento Gantz si drží laťku, kterou autor nastavil pro celou sérii a z níž předchozí svazek trochu vypadl. Přináší spoustu přestřelek a zběsilého útěku. Hiroja Oku si tak na akčnějších panelech nevyhrál příliš s detaily. Na druhou stranu ale využívá mnohem více kresbu přes dvojstranu, díky čemuž zdařile podtrhuje atmosféru davové paniky.

Dvanáctý svazek bude zjevně nabitý zajímavými postavami a můžeme se jen dohadovat, jaký vliv to bude mít na dění. Snad se konečně dočkáme zase i nějaké výrazné ženské postavy, aby mohl Hiroja Oku konečně kreslit na začátky kapitol nahotinky, které souvisejí s dějem.

80 %

Název: Gantz 11
Kresba: Hiroja Oku
Scénář: Hiroja Oku
Překlad: Anna Křivánková
Nakladatelství: Crew
Počet stran: 228
Rok vydání: 2016

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.