Machinace: Válka proti strojům i vlastnímu srdci

1.12.2017    Vendula Kreplová    Knihy / Literární brána

Americká spisovatelka Hayley Stone čtenáře zavádí do světa sužovaného válkou, kde city jako láska a přátelství nabývají na ještě větší důležitosti. Jenže ani ony nemusí stačit, abyste si zachránili holý život.


Rhona Longová měla tu čest (nebo smůlu) stát se tváří odboje proti strojům. Jenže Rhona už není. Zemřela. Zůstal po ní jen klon, který se vrací na svou domovskou základnu a pozvolna objevuje svou minulost. Amnézie je mrcha, a navíc nejde o jediné nebezpečí, které se skrývá na obzoru. Válka doposud neskončila. Kdyby to náhodou nestačilo, hrdinka zjišťuje, že její bývalý přítel Camus není připraven na to milovat kopii ženy, která mu zemřela v náručí.

Machinace v sobě spojuje několik žánrů. Částečně jde o sci-fi, thriller, postapo. A pak je tu druhá stránka příběhu, která spadá do romance. Hayley Stone usiluje o to tyto dva příběhové směry úspěšně spojit. Ne vždy jí to ale vychází.

Kniha si zprvu vede dobře. Začíná akční scénou, která nás hned vtáhne do děje. Kolik ostatně znáte knih, jejichž hlavní hrdina hned v první kapitole zemře? (Toto není spoiler, dozvíte se to i na přebalu knihy.) Jenže tam kde by jiný příběh skončil, tento teprve začíná. Rhona se vrátí a společně s několika dalšími lidmi se pokouší dostat na místo, které začala považovat za domov. Během jejího putování autorka udržuje nabité tempo a šikovně nám postupně dávkuje informace o tom, co přesně se v minulosti stalo a jak válka proti strojům vypukla. Naštěstí netrpí syndromem jiných spisovatelů, kteří čtenáře během několika stran zahltí kompletní historií svého fikčního světa. Ke čtivosti této části románu přispívá též skutečnost, že všichni hrdinové vyhlíží sympaticky a velmi záhy si k nim najdeme cestu. Jedna akční scéna následuje druhou, a i když se zrovna nebojuje, napětí z neustálé hrozby a možnosti smrti vytváří silnou atmosféru.

Jenže jakmile se Rhona ocitne na základně, příběh ztrácí na tempu a začíná se štěpit na dvě linky. Jednou z nich je boj proti strojům, který je dočasně odsunut do pozadí. Uvolňuje prostor pro druhou linii, již tvoří Rhonina snaha vzpomenout si na minulost a znovu navázat pouto se svým odcizeným přítelem Camusem. Platí přičemž, že pokud si zrovna nepotrpíte na romantické příběhy, tato část vás příliš neuchvátí. Chvílemi působí zdlouhavě a ani zdaleka není tak záživná jako začátek románu. Ačkoliv se nedá popřít, že jednání hrdinů je psychologicky propracované, čtenář stejně s napětím očekává těch pár akčnějších scén, které se objeví.

Poslední přibližně třetina knihy naštěstí opět navýší tempo a dá tak vzpomenout na akční začátek. Děj kromě bojových scén oživují i příležitostné vtipy, které navzdory celkově spíše pochmurnému ladění románu nepůsobí kýčovitě. O hlášky se většinou stará Rhona, která ani tváří v tvář své nelehké životní situaci neztrácí smysl pro humor. Potěší i pár popkulturních odkazů (většinou na sci-fi díla). Machinace tak v závěru přece jenom navnadí na další díl. Ačkoliv hlavní dějovou linii uzavírá dostatečně, svět devastovaný bojem s inteligentními stroji obsahuje dostatečný potenciál pro to, aby vzniklo pokračování. Snad jen bude mít dvojka vyváženější příběh než jednička.

70 %

Název: Machinace
Autor: Hayley Stone
Překlad: Johana Eliášová
Nakladatelství: Plus
Počet stran: 360
Rok vydání: 2017

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.