Lucifer dál nese svůj kříž

12.1.2016    Josef Šrámek    Komiksy / Literární brána

Komiksová série Lucifer scénáristy Mikea Careyho se nezadržitelně žene do finiše. Události proto nabírají spád. To ostatně předznamenal i předchozí díl Vlk pod stromem a svazek aktuální s názvem Crux v nastoleném směru pokračuje.


Crux_2Jak už jsou čtenáři série zvyklí, obsah knihy je opět rozdělen do několika samostatnějších celků. Úvodní příběh s názvem Osmý hřích se vrací do Pekla, toho času spravovaného anděly. Univerzum se otřásá, jistoty se hroutí a vře to i v podsvětí. Vládnout démonům není snadné, zvláště když se tu objevila jakási sekta, jejíž učení nahlodává zavedené pořádky. Je na spadnutí další převrat?

Hlavní hrdinkou eponymního příběhu Crux je Lilith, první žena, o níž už víme, že je matkou Mazikeen a celého národa Lilim. Mike Carey zde odhaluje další střípky z Lilithina života a ukazuje, že ve hře je více hráčů, než jsme dosud tušili. Toto poznání se stane bolestným hlavně pro Mazikeen a jejího bratra Briadacha. Mazikeen a její loajalita ke Světlonošovi tak projde další zatěžkávací zkouškou.

Krev archanděla Michaela v minulé knize zavlažila kořeny Yggdrasilu, světového stromu. Zkouška takCrux_3 čeká jeho dceru Elaine Bellocovou. Mike Carey tím dosvědčuje, že s ní měl od začátku mnohem větší plány. Pod Luciferovým vedením se Elaine učí nakládat se svým dědictvím. Pokud doteď Elaine vystupovala jako pomyslná divoká karta, poté, co převzala dědictví svého otce, se zdá, že právě ona bude tím klíčovým hráčem v celé partii. Nebo ne? Odpověď si Mike Carey vychytrale nechává pro sebe.

Crux_1Vyvrcholení dojde v deváté knize i příběh Jill Presto. Říká se ale, že každý konec je novým začátkem, tedy ani porod nelze označit za definitivní tečku. Zvlášť když víme, že v početí mají prsty magické karty Basanov a na svět čerstvě přibyvšího novorozence na posledním panelu zamyšleně hledí Syn jitřní hvězdy s Elaine Bellockovou po boku.

O deváté knize lze v zásadě zopakovat všechno, co zaznělo už na adresu knih předcházejících. Crux nepolevuje v kvalitě, přidanou hodnotou je ovšem skutečnost, že Mike Carey začíná jednotlivé linie proplétat s očekáváním budoucího završení. Čekají nás poslední dvě knihy, a zjevně je na co se těšit. Zatím se můžeme jen dohadovat, jak příběh Lucifera dopadne. I v tom je kouzlo Careyho série. Napětí do poslední chvíle.


90Lucifer 9 CruxNázev: Crux (Lucifer 9)

Scénář: Mike Carey

Kresba: Peter Gross – Ronald Wimberly – Marc Hempel – Ryan Kelly

Překladatel: Štěpán Kopřiva

Nakladatel: CrewNetopejr

Počet stran: 168

Rok: 2015 
 


Několik slov o autorovi článku:

Autor: Josef Šrámek

Josef Šrámek světlo světa spatřil ve stejném roce jako Miliusův Barbar Conan. Asi už tehdy byly kostky vrženy. K fantastice se dostal prostřednictvím nudy ve školních škamnách, krácené hraním Dračího doupěte, dalším iniciačním zážitkem pak bylo setkání s jistým urostlým Cimmeřanem. Po R. E. Howardovi, L. De Campovi a L. Carterovi pak už rychle za sebou následovalo seznámení se s J. R. R. Tolkienem. A. Sapkowskim, R. E. Feistem, D. Eddingsem a D. Gemmellem, čímž bylo o preferencích definitivně rozhodnuto. S ohledem letité okouzlení historií vždy inklinoval spíš k fantasy než sci-fi, knihy I. Asimova, F. Herberta nebo P. Andersona ovšem uznává také. Neopovrhne ani fantastikou domácí, ujít si nenechá především knihy J. Červenáka, L. Medka, J. Hlávky, V. Šlechty, Š. Kopřivy, dopustit nedá na Kulhánkův Noční klub, Kladivo na čaroděje, Malazské univerzum a – jak jinak – světy H. P. Lovecrafta J V poslední době ale holduje především komiksu, k němuž ho přivedli R. Kirkman, J. Hill, F. Miller, M. Mignola a A. Moore.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.