Lone Wolf hasí Oheň na vodě

Více o sérii Lone Wolf, pozadí příběhu a základních charakteristikách naleznete v jednom z minulých článků ZDE.

Kniha Oheň na vodě patří do série fantasy gamebooků z pera spisovatele a game-designera Joea Devera. V této recenzi se tedy již nebudu vracet k základním fundamentům série, a skočíme rovnýma nohama do analýzy druhého dílu. Nejprve několik čísel:

– první (originální) verzi vydal Joe Dever v roce 1984, u nás vyšla v překladu v roce 1993 (AFSF s.r.o.).
– revidovanou verzi vydal Joe Dever v roce 2007, a aby nezůstalo pouze u „obyčejného“ dotisku, přidal k ní malé bonusové dobrodružství čítající 71 sekcí. Tuto revidovanou verzi u nás přeložilo a vydalo nakladatelství Mytago v roce 2011.

Výprava za Slunečním mečem

Středobodem děje Ohně na vodě je získání dávnověkého artefaktu, který Osamělému vlkovi pomůže porazit Temného pána Zagarnu a osvobodit tak Sommerlund od invaze hord Giaků, Drakkarimů, Helghastů a Vordaků.

lone-wolf-2-srovnani

Staré a nové vydání.

Protože legendární meč, jímž kdysi dávno Ulnar I. proklál u Maakengorgu Temného pána Vashnu, se nachází až v dalekém Durenoru, pozadí příběhu je postaveno na cestování. Toho si užijete opravdu nadmíru, neboť překonat šířku kontinentu tam a zpět za méně než 40 dnů je opravdu výzva. Osobně putování v gameboocích považuji za to nejlepší, co mohou nabídnout. U Ohně na vodě se to opravdu povedlo: plavba lodí, cestování dostavníkem (či dvěma, když se vám to podaří), putování hlubokými lesy i pustinami, zájezdní hostince. Přičtěme k tomuto ještě zlo v pozadí, jež vám každou chvíli hrozí vzít život, a atmosféra je zkrátka vynikající.

Když nakonec uchopíte do svých chvějících se rukou čarovnou zbraň a Nemesis Zagarny, ucítíte v sobě jisté zadostiučinění. Obtížnost dobrodružství je totiž enormní (mnohem náročnější než Útok ze tmy), o tom však až dále.
Pak už vás čeká „pouze“ epické finále – návrat do Holmgardu v doprovodu válečného durenéského loďstva a… No, nechte se překvapit. Je na co se těšit.

A jak se to hraje? (Aneb analýza game-designu)

Jak už jsem naznačil, Oheň na vodě je pekelně těžké dobrodružství, a reálně hrozí, že propadnete beznaději a frustraci. Ostříleným rytířům Kai by však ani tato „hell“ obtížnost neměla zabránit v získání Slunečního meče a osvobození rodné vlasti.

Kniha se totiž dá dohrát pouze jedním způsobem, k němuž potřebujete na své cestě získat čarovný artefakt. A protože sekce, v níž se tento artefakt nachází, není uzlovým bodem (můžete jej tedy jednoduše minout, když půjdete jinudy), snadno se vám stane, že později v příběhu budete čelit hrozbě, na niž vaše schopnosti ani disciplíny Kai stačit nebudou. Je to tedy v přímé kontradikci s Moudrostí Kai, která vám na začátku příběhu dodává odvahu tím, že dobrodružství se dá dohrát za jakýchkoliv okolností.

lone-wolf-2-srovnani-vnitrek

I ilustrace jsou nové.

Těžko říct, zda to takto Joe Dever zamýšlel, protože pouhou změnou slovní skladby se pak dá v inkriminovaném bodu příběhu „nastavit“ i další možnost pro dohrání knihy. Skvělou práci v tomto odvedli skalní fanoušci série Lone Wolf na www.projectaon.org. Ti tam celou záležitost podrobně vysvětlují a ve webové verzi pak tuto alternativní možnost nabídnou čtenářům. Každopádně ani v revidované verzi z roku 2007 Joe Dever neudělal žádnou změnu, musíme tedy příběh přijmout takový, jaký je.

Jednotlivé části příběhu jsou skvělé samy o sobě, a mají vynikající atmosféru. Zejména návštěva Ragadornu je skutečným zážitkem, neboť v nevlídném počasí můžete projít snad desítku nezávislých ulic a navštívit hostince či obchody dle svého uvážení. Pokud jste se nechali obrat o pečetní prsten, snadno se vám stane, že zloděje už ve městě nedohledáte. A v tom případě pak Bůh (tedy Kai) nad vámi…

Co trošku vadí, jsou náhodné prvky. Někde jsou posazené dobře (například cestování na lodi v první části příběhu), jinde už je to takříkajíc „o hubu“, neboť se jedná o uzlový bod (= musíte tudy projít) a máte zkrátka nezávisle na čemkoliv jiném 10% šanci, že umřete (koho na potápějící se lodi nikdy nezabilo padající ráhno, ať hodí kamenem). Jedna z deseti není moc, ale svádí to k podvodu. Prostě nechcete jen kvůli hodu, který nemáte jak ovlivnit, začínat znovu.

Oheň na vodě po dvaceti letech

Původní vydání od AFSF je subtilnější a vyšší, Mytago vsadilo na kompaktnost a velikost vhodnou na hraní během cestování (například vlakem). Co je skvělé, a potěší každého skalního fanouška série, je to, že nové vydání obsahuje jinou sadu ilustrací. Tak jako v původním vydání, i v tom novém je dvacet ilustrací, pouze polovina z nich však dokresluje stejné sekce. Oheň na vodě z roku 2007 obsahuje celkem deset zbrusu nových ilustrací. Jestli je kvalita lepší nebo horší, to už nechám na posouzení vám. Osobně miluji ikonický styl Garyho Chalka v původním vydání, ale nové ilustrace rozhodně nejsou ošklivé. Spíše naopak. Malinko mi chybí obrázky Noodniků, poručíka Rhygara a pak portrét utočícího Helghasta, zase však přibyl Helghast na lodi a hlavně zrádce Vonotar, který je naprosto famózní.lone-wolf-ohen-na-vode-hrbety

Co se týká překladu, Mytago se rozhodlo celé dílo přeložit po svém, a pokud mohu soudit, udělalo to dobře. Text z původního vydání mi přijde přesto o trochu lepší (s hustší atmosférou a v jistém ohledu jednodušší), překlad Mytaga je spíše profesorský a daleko méně volný. Na kvalitě čtení to však prakticky neubírá.

A co bonus? (Díky, raději ne)

Ano, počínaje Ohněm na vodě, v každé další knize se nachází bonusové dobrodružství, kde si můžete odehrát mini-dobrodružství za cizí postavu, která se v tom konkrétním dílu objevuje. V druhém dílu je to poručík Rhygar.

lone-wolf-ohen-na-vode-ilustrace2Bohužel musím říci, že se jedná o velké zklamání. Pochopíte to záhy. Text nepsal Joe Dever, ale jiný autor, a Joe text pouze editoval. Na kvalitě je to, bohužel, strašlivě znát. Krátké dobrodružství je roztaženo do 71 číselných sekcí (to je hloupé samo o sobě, podle mě je tam minimálně tucet příležitostí, jako to zkrouhnout na 70 – prostě nějakou ukončující číslovku). Na tak krátký prostor potřebujete kvalitní zápletku a ostrou pointu, nic z toho tady však nenajdete.

Absolutně nezáleží na tom, jaké dovednosti si vyberete, záleží pouze na číslech Umění boje a Kondice, neboť těsně před koncem se setkáte s trojicí protivníků a ty musíte prostě vykuchat. Jinak vlastně na ničem nezáleží.

V první části pronásledujete dva zloděje, abyste za pár minut zjistili, že se vracíte na místo činu, kde dojde na finále. Celá honička je neskutečně samoúčelná, je to pouze o tom, kolik ztratíte KB za únavu. To je však jediný náznak game-designu v tomto dobrodružství. Volby jsou veskrze velmi naivní, dovednosti absolutně nepotřebné. Vrchol všeho byl, když jsem na konci čelil protivníkovi s magickou zbraní – záměrně jsem si na začátku vybral dovednost, abych mohl úderem zničit magické zbraně (samoúčelnost z toho přímo čiší, ale budiž), a proto jsem ji zde použil. Pak jsem však zkontroloval i tu druhou variantu, kdy jsem tuto dovednost nepoužil, a – světe div se – zvítězil jsem taky, a to dokonce stejným způsobem = zničil jsem magickou zbraň soupeři. Naštěstí už zbýval jenom jeden odstavec, který jsem dočetl a knihu zaklapl.
Strašné!

Vše dokreslují vpravdě ošklivé ilustrace, na nichž není vidět žádná práce v grafickém editoru. Celé to na mě působí jako snaha zařadit něco navíc, ale nevynaložit žádné náklady. Nekvalita se pak musí zákonitě projevit.

Sumář

Jste-li fanoušci Lone Wolfa, musíte tuto knihu mít. Krásná obálka se vám bude vyjímat v knihovně a navíc s Mytagem máme všichni šanci, že se dočkáme kromě série Kai a Magnakai také dokončení cyklu Grandmaster Kai, což by bylo naprosto skvělé.
Oheň na vodě patří k mým velmi oblíbeným dílům, zejména kvůli faktu, jakou oblast pokryje cesta Osamělého vlka, a také proto, že s Helghasty je vždycky legrace.
Mytago odvedlo kus kvalitní práce, a druhý díl série Lone Wolf v jejich podání rozhodně snese přísnější měřítka. Bonusové dobrodružství prostě ignorujte, nic jiného se s tím dělat nedá.

Redakční host Jiří Mikulíkjiri-mikulik

(Jiří Mikulík je velký fanoušek fantasy a zejména her na hrdiny, jimž se věnuje již více než 20 let. V poslední době se zaměřuje na jeho velmi oblíbený žánr, a sice gamebooky – a to nejen jako hráč, ale i jako tvůrce a spisovatel.)

80 %

Název: Lone Wolf 2: Oheň na vodě
Série: Lone Wolf (Osamělý vlk)
Autor: Joe Dever
Překlad: Lukáš Šimíček
Nakladatelství: Mytago
Počet odkazů: 350
Rok vydání: 2011

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.