Krvavé ostří: Jak se adarlanský zabiják poprvé líbal

12.4.2017    Vendula Kreplová    Knihy / Literární brána

Fantasy série Skleněný trůn od americké spisovatelky Sarah J. Maas v současné době čítá čtyři česky vydané díly (a pátý, který na překlad dosud čeká). Příběh bývalé nájemné vražedkyně a osudem stíhané právoplatné královny Terrasenu si získal lásku mnoha čtenářů. Nyní se autorka do stejného světa vrátila se sbírkou povídek Krvavé ostří.


V pěti povídkách zjišťujeme, co se událo předtím, než byla Celaena uvržena jako otrokyně do solného dolu Endovieru. Ve Vražedkyni a pirátovi se vydá uzavřít dohodu s králem pirátů, která nakonec dopadne úplně jinak, než jak původně předpokládala. Ve Vražedkyni a léčitelce Celaenu zastihneme na cestách, kde se setká se zvláštní dívkou. Své bojové schopnosti rozvíjí ve Vražedkyni a poušti. A v závěrečných dvou povídkách Vražedkyně a podsvětí a Vražedkyně a říše se víceméně nevědomky zaplete do spiknutí, které dost možná navždycky změní její život.

Krvavé ostří obsahuje vše, co máme na této sérii rádi. Dovedně kombinuje akci, humor a romantiku. Navíc pracuje se sympatickými hrdiny, jejichž osudy je zajímavé sledovat. Celaena v povídkách se odlišuje od Celaeny z románů. Jedná mnohem impulzivněji, než jak jsme zvyklí, a na svět nahlíží s větším optimismem, doposud nezkaleným vynuceným pobytem v Endovieru. Rovněž její schopnosti se teprve rozvíjejí, takže ačkoliv se již stihla stát dobrou bojovnicí, rozhodně není neporazitelná, díky čemuž působí o to lidštěji.

Více prostoru získali hrdinové, kteří se v sáze jen mihli (Arobynn) nebo se o nich pouze hovořilo (Sam). Některé v románech pouze načrtnuté motivy (například přesná povaha vztahu mezi Arobynnem a Celaenou nebo její pouto se Samem) jsou detailněji rozpracovány a pomáhají pochopit, jak se osobnost hlavní hrdinky postupně rozvíjela.

Maas dokazuje, že i na kratším prostoru dokáže vytvořit fungující příběh. Pravděpodobně nejuceleněji v tomto směru působí Vražedkyně a léčitelka, jejíž propojení s pozdějším dějem je paradoxně nejmenší. Autorčin styl psaní zůstává stejný – akční scény se střídají se svižnými a rychle odsýpajícími dialogy, o cliffhangery v povídkách není nouze a šťávu jim dodávají slovní přestřelky mezi postavami, obzvlášť mezi Celaenou a Samem, kteří se zpočátku příliš nemusí.

Jistou nevýhodou je, že čtenář již ví, co se s některými postavami stane, a tak může snáz předvídat budoucí děj. Ačkoliv odpadá otázka, co se bude dít dál, ale stále nevíme, jak se to stane, a tak zůstáváme napjatí. Potěší i narážky na budoucí dění a účast postav, které budou později hrát významnou roli, ačkoliv zde se třeba pouze mihnou (společnice Lysandra). Přidanou hodnotu pak představuje rozšíření autorčina světa. Celaena v povídkách hodně cestuje, což nám umožňuje poznat jiné země a kultury.

Krvavé ostří lze rozhodně doporučit všem fanouškům ságy. Jde o milou odbočku z hlavního příběhu, která vám umožní se dozvědět ještě víc o hrdinech Skleněného trůnu, pochopitelně především o Celaeně samotné. I když jste ale se ságou předtím nepřišli do kontaktu, můžete začít právě touto knihou. Sice vám uniknou některé odkazy na romány, ale stále dostanete hned pět napínavých fantasy příběhů se zajímavými hrdiny – a to rozhodně není málo.

80 %

Název: Krvavé ostří
Série: Skleněný trůn
Autor: Sarah J. Maas
Překlad: Ivana Svobodová
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 408
Rok vydání: 2017

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.