Kontakt ze Slovenska dělá radost

Mark E. Pocha je tak trochu Rob Zombie slovenské fantastiky. Jeho prvotina Krajina kanibalov byla poctou italským béčkovým gore hororům z osmdesátých let. Jeho druhá kniha – Kontakt – měla být pro změnu poctou filmům, jako jsou The Evil Dead, nebo Cabin Fever.


Blízká setkání hororového druhu

Když se trojice životem semletých třicátníků rozhodne strávit víkend ve vypůjčené chatě kdesi ve Strážovských vrších, mohlo by se zdát, že to bude tah, o kterém budete s pýchou třaslavým hlasem vyprávět ještě v domově důchodců (pokud se toho dožijete). A když se jim po cestě vlakem podaří přesvědčit trojici čerstvých absolventek, aby se k nim na jejich tahu přidaly, bude to divočina plná sexu a drog. Akce, o které se před svou milující ženou nezmíníte ani na smrtelné posteli. (Pokud tam skončíte). Jenže z našich hrdinů na smrtelném loži obklopen rodinou, nebo v domově důchodců nemá šanci zůstat skoro nikdo. Proč? Protože nad Magurou se vznáší létající talíř a brzo dojde k blízkému setkání třetího druhu, proti němuž je i Vetřelec pohádkou.

Ale nepředbíhejme událostem

Autor rozdělil knihu do tří částí. (Vážně do toho nemohu počítat facebookovou diskusi v závěru knihy, která je nadbytečná a k ničemu.)
Máme tu absolutně skvělý prolog, kdy se Markovi povedlo nabudit čtenáře a vytvořit strašidelnou atmosféru. A stačilo mu k tomu pár otřepaných rekvizit, jako jsou bouřka, sova a noční sídliště.
Jenže pak to všechno zmuchlal a zahodil. Nebo spíš zahrabal do hodně, hodně hlubokého hrobu.

Přichází druhá a nejdelší část knihy. Cesta do hor a představení hlavních hrdinů. Ne že by mládenci nebyli vtipní. Ne že by nebyli zajímaví. Ale na to, že jsou tři, je jich nějak moc a jsou strašně hlasití.

Autor v celé své kráse.

Hláška střídá hlášku, pop kulturní odkazy se vrší jeden na druhý a jen občas probleskne cosi z minulosti či naopak velice neuspokojivé současnosti našich hrdinů. Samozřejmě, po nějakém čase dostanou slovo i děvčata. Ale zase jde víc o sexuální vtípky, opilecké historky či narážky na emigranty, knižní trh či filmy. Je to sice zábavné a příjemně peprné, ale všeho moc škodí.
A co je to platné, že strávíme víc než polovinu knížky v kupé plném vtípků s hrdiny, kteří jako by vylezli ze sousedního bytu, když stejně všichni víme, jaký osud mají před sebou.
Teprve ve třetí části knihy se přes velice pozvolný nástup dočkáme toho, co pravověrní milovníci filmů Roba Zombieho či Eliho Rotha tolik milují.

Tady akce střídá akci, násilí je vystupňováno k nejvyšší brutalitě a dokonce se lámou nejen kosti, ale také charaktery. Právě v této poslední části knihy autor naplno využívá dokonalou znalost všech žánrových klišé a podává je s takovou bravurní brutalitou, že čtenáři spadne čelist ne-li na dno rakve, tak jistě pod stůl. A to nemluvím o mistrovském propojení závěru knihy s prologem.
Možná by takhle Kerouac napsal svoje Na cestě, kdyby byl fanouškem béčkových hororů.

Mark E. Pocha o sobě říká, že píše živelně. Že je pro něj psaní jazzová improvizace. Přesto si myslím, že to není až tak úplně pravda. Na Kontaktu je vidět spisovatelské řemeslo. Ať vnímá autor literaturu jako projev upřímnosti, nebo ne.

I přesto by měl upřímný autor používat svůj spisovatelský cit a um a tady trošku humoru a hlášek ubrat a onde přidat na budování atmosféry.
Pak by dort jménem Kontakt chutnal víc jako dort a ne jako guláš s příchutí dortu.

autor recenze je Jan Procházka

70 %

Název: Kontakt
Autor: Mark E. Pocha
Překlad: ve slovenštině
Nakladatelství: Hydra
Rok vydání: 2017

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Ondřej "Walome" Hartman

Walome s recenzováním začal (když nepočítáme jeho blog) na stránkách Topzine.cz, kde zůstal necelý rok. Po kratší pauze se v roce 2012 stal redaktorem magazínu MFantasy, kde vydržel o něco déle. Po zkušenostech načerpaných nejen z těchto webů se stal spoluzakladatelem webu Dagon.cz, kde zůstane, dokud se Dagon nepřestane plavit ve fantasy vodách. Mezi jeho oblíbené subžánry patří urban fantasy, ale nepohrdne ani kvalitní high fantasy. Věnuje se také hraní PC a PS her a čtení komiksů.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.