Komiksový Zaklínač se atmosférou blíží knihám

Zaklínač je nejúspěšnější knižní fantasy série východní Evropy. Andrzej Sapkowski vytvořil svět plný válek, intrik a monster, obalil ho do dospělejšího hávu a jako hlavního hrdinu si pro své vyprávění vybral Geralta. Zaklínače, který miluje víno, ženy i zpěv, příšery zabíjí jen za odpovídající částku a od čarodějů se drží, co nejdál to jde. Když pomineme jeho femme fatale Yennefer. Značka zaklínač se do širšího povědomí dostala díky počítačové hře a na začátku loňského roku vyšel komiks Witcher: House of Glass, který nám nyní přináší CREW.

Z obálky na nás kouká kresba Mikea Miognoly (Hellboy) a vydařené logo. Za Geraltem se tyčí malý prapodivný tvor s parohy na lebce a pod ním se krčí pokřivená babice. Už obálka přímo řve „Zaklínač“ a nejinak je tomu i dále.

Geralt potkává osamoceného rybáře Jakuba, který se s ním podělí o proviant. Zaklínač otevře víno a zábava uprostřed pochmurné krajiny může začít. Z dáli vše pozoruje mrtvá Jakubova žena, kterou podle rybáře zakously bruxy. Geraltovi se to příliš nezdá, ale mlčí. Je za nového společníka rád a společné se vydávají do potemnělého lesa, ve které setrvají déle, než by se Zaklínači líbilo.

Mezi stromy se nachází prapodivný dům. Nejenom že v sobě skrývá více místností, než se na první pohled zdálo, ale také se v jeho oknech mění skleněné vitráže, které svými obrazy vypráví nejrůznější události. Taky tu straší jedna sukuba. No a jít ven také není dobrý nápad, protože tam číhají příšery ze zmíněné obálky.

Pár postav, jeden dům a o zábavu máme postaráno. Atmosférou a náplní se komiks stoprocentně trefil do zaklínačského světa, překlad ctí knihy (však nad ním dohlížel Stanislav Komárek) a i scénář se povedl, i když nečekejte nic převratného. Do Sapkowskiho povídek to má daleko, ale příběh je funkční a potěší.

Grafická podoba zaklínači sedne. Objekty dál ze záběru jsou někdy nepříliš detailní, ale to ničemu nevadí. Rychlé tahy a místy zběsilejší kresba dotváří atmosféru. Jen těch bobrů a odhalených prsou si příliš neužijeme, přece jen je komiks určen pro mládež.

Na komiks Zaklínač: Skleněný dům jsem byl hodně zvědavý a rozhodně nezklamal. Povedl se nejen po řemeslné stránce, ale i co se tisku týče. Tak akorát lesklý papír šustí mezi prsty a obálku jsem již pochválil.

Verdikt:
CREW logo gif90 - Těsně pod hladinou

 

Název: Zaklínač – Skleněný dům

Autoři: Paul Tobin, Joe Querio

Nakladatelství: CREW

Počet stran: 136 (možnost zakoupit v pevné i brožované vazbě) 

Rok vydání: 2015

 

 

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Ondřej "Walome" Hartman

Walome s recenzováním začal (když nepočítáme jeho blog) na stránkách Topzine.cz, kde zůstal necelý rok. Po kratší pauze se v roce 2012 stal redaktorem magazínu MFantasy, kde vydržel o něco déle. Po zkušenostech načerpaných nejen z těchto webů se stal spoluzakladatelem webu Dagon.cz, kde zůstane, dokud se Dagon nepřestane plavit ve fantasy vodách. Mezi jeho oblíbené subžánry patří urban fantasy, ale nepohrdne ani kvalitní high fantasy. Věnuje se také hraní PC a PS her a čtení komiksů.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.