Knihovníci bojující proti silám chaosu

Dávno už neplatí, že být knihovníkem je nuda! Kdepak. Obzvlášť když pracujete pro tajnou organizaci, která si dala za úkol sbírat zajímavá beletristická díla ze všech možných alternativních světů. A především pak takové knihy, které se významně odlišují od jim podobných v jiných světech – ty pak mají zásadní význam.


Irene není na postu v Knihovně nijak vysoko, proto ji překvapí, když dostane na starosti studenta Kaie a spolu s ním misi, která tak trochu zavání. Jelikož je ale loajální pracovnicí, na nic se neptá a vydá se do jednoho z alternativních světů, který je zamořen chaosem, což pro všechny knihovníky představuje značné riziko. Chaos se projevuje především přítomností fae, mezi něž se Irene a Kai vrhají, aby získali velice specifický výtisk pohádek bratří Grimmů. Jenže nejsou zdaleka jediní, kdo po knize prahne. Mezi jejich protivníky patří i obávaný Alberich, který jejich organizaci před lety zradil a nyní sleduje vlastní cíle. Hrdinům tak nezbude nic jiného, než přijmout pomoc místního vyhlášeného detektiva a spolu s ním přijít na kloub celé řadě záhad a získat vytouženou knihu.

Genevieve Cogman dala dohromady všechno, co má ráda a přijde jí to zajímavé. V příběhu tak narazíte na fae, upíry, vlkodlaky, draky, alternativní světy, dva druhy magie, geniální detektivy, nesmrtelnost, sexy lupičky, tajné společnosti a steampunkovou viktoriánskou Anglii. Ano, autorka opravdu využila všech prvků, které jsou dnes, alespoň do nějaké míry, populární a vytvořila z nich neuvěřitelný koktejl. Jenže ti z nás, kteří znají pohádku o pejskovi a kočičce, vědí, že pečení takového dortu nemusí vždy dopadnout dobře. Z Neviditelné knihovny vás nebude bolet břicho, ale místy na vás bude při čtení dorážet neodbytný pocit, že tohle prostě není ono. V knize zkrátka něco skřípe.

Nenechte se zmást tím, že Omega tvrdí, že se jedná o trilogii. To je politováníhodný omyl – na letošní prosinec je v zahraničí plánován čtvrtý díl série s názvem The Lost Plot.

Autorka vytvořila složitý svět, který se musí řídit nějakými pravidly. Ta tu jsou a naštěstí si je Genevieve Cogman neohýbá podle momentálního uvážení a požadavků konkrétní situace. Jelikož má ale ve svém příběhu opravdu mnoho prvků, na některé občas zapomíná a ačkoliv se zpočátku zdály být důležité, leckdy na dlouhou dobu mizí. Pár se jich dokonce už ani nevrátí. Což chvílemi může vyvolávat trochu zmatky. Přesto ale Neviditelná knihovna má určité kouzlo. Cogman dokáže přijít s dobrými nápady, které je ale vzápětí schopná pohřbít pod scénou tak naivní, až může být trošičku směšná. Celá kniha tak zůstává nevyvážená.

To platí i o postavách. Irene je vcelku chladnokrevná a dokáže racionálně uvažovat i ve vypjatých situacích. Což je příjemné, jen by to autorka nemusela tolikrát zdůrazňovat – samo o sobě to dokáže upoutat. Genevieve Cogman ale poněkud selhává v popisu mezilidských vztahů a také v chování Kaie. Jeho postava by měla být trošku chameleon, který zvládne různé role. Jenže tato skutečnost nevyplývá ze samotného textu, jsme na to vždy upozornění skrze Irene. Autorka nás v případě Kaie vodí za ručičku a nutí nás vidět to, co sama chce. Nenechává prostor tomu, aby hrdinovy činy mluvily za něj. Kromě toho se Kai občas chová nelogicky a podléhá zvláštním emocionálním výlevům.

Další drobností, která mluví v neprospěch Neviditelné knihovny, je překlad a redakční práce na knize. Samotný překlad je místy strojený a trpí nadměrným opakováním slov. Do toho sem tam narazíte na výraz, který vás vyloženě praští mezi oči tím, jak nevhodně je použit v daném kontextu. Jako třešničku na dortu připočtěte drobnosti typu: přímá řeč končí otazníkem, ale následující věta začíná slovesem „řekl“, nebo občasné popletení toho, která postava mluví – ve chvíli, kdy něco pronese osoba, která před časem z místnosti odešla, je to matoucí.

Neviditelná knihovna má zajímavý námět a spoustu dobrých nápadů. Trpí však nestřídmostí, která by jí mohla snadno zlomit vaz. Přesto má určitý potenciál a já dám sérii ještě jednu šanci v druhé knize, kterou by pod názvem Maskované město měla vydat Omega na konci letošního roku.

50 %

Název: Neviditelná knihovna
Série: Neviditelná knihovna
Autor: Genevieve Cogman
Překlad: Kateřina Heřmanová
Nakladatelství: Omega
Počet stran: 288
Rok vydání: 2017

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.