Kevin Hearne křtil v Praze Gaiin štít

Spisovatelé jsou různí – většinou divní. Existují takoví, za kterými se táhnou davy fanoušků. Dokáží publikum rozehřát, dokáží ho bavit, ale po týdnu už si člověk ani nepamatuje, o čem to ten dotyčný mluvil. Jiní spisovatelé jsou samotářští podivíni. Ač jsou jejich knihy vyprodané a v knihovně rozpůjčované, sedí skoro sami obklopeni třemi odvážlivci. Pokud jsou dobří, pak i v takhle malém počtu je z toho bomba. Protože kdo umí příběhy vyprávět, ten je prostě umí vyprávět, a tak to má být.

foto: Městská knihovna v Praze

foto: Městská knihovna v Praze

Jedním z těch, kteří to svedou, je i americký autor Kevin Hearne. Když jsem před několika lety (nebo možná jen měsíci?) narazil v nominacích na cenu Akademie SFFH na první díl série Kroniky železného druida, trochu mi to neštymovalo. Přeci jenom, začínající série, podle všeho jenom oddechovka – jak se to tam dostalo? Nechal jsem se zlákat. A dobře jsem udělal.

Když se potom Martin Šust někde na webu prokecnul, že autor téhle knihy dorazí do Čech, nezbývalo než ho lapit pod krkem. Byli jsme první. Kdo ví, jestli z toho měl Martin radost, ale já určitě. Protože jedinečná šance, jak stihnout zajímavé setkání se zajímavým autorem, je připravit tohle setkání v knihovně, kde člověk stejně musí být.

Nakonec to dopadlo dobře. Zpočátku se zdálo, že nás příliš nebude, ale knihovna se brzy příjemně zaplnila. Lidé vlastně přicházeli po celou dobu a je jen škoda, že se nepovedlo začátek akce posunout na pozdější hodinu. Ale Pražáci se ukázali jako schopní fanoušci a dorazili i tak.

Dokonce byl i naprosto výborný dort, který upekla jedna z fanynek, a který se stal fotohitem celého setkání.

Samotné setkání probíhalo velmi příjemně. Kevin Hearne má krásnou angličtinu (ostatně je to prý bývalý učitel) a rozuměli mu snad všichni. Kromě toho dokázal být fakt docela vtipný, a to i když mluvil o vážnějších věcech. Přetřásalo se toho hodně – od plánů do budoucna přes rady ohledně psaní až k tlachání o bozích a psech.

Dokonce tentokrát nedošlo ani na klasický český koníček „na nic se nezeptáme, jen ať se smaží“ a otázky létaly vzduchem velmi svižně.

Pak už došlo na samotný křest knihy Gaiin štít. A protože Kevin je velkým fanouškem piva, místo tradičního šampaňského se mělo křtít pivem.
„Jako jak?“ zeptal se zmateně.
„No, normálně se poleje knížka a tím je pokřtěná.“
„Ale ne, to přeci nemyslíte vážně.“
„Ale myslíme!“
„Tak já to poleju. Ale je to na vás!“

Když mu lidi zatleskali, tak se přestal bát, že se stal obětí kanadského žertíku. Ale on se vlastně smál pořád. Pak přišla řada na autogramy a dlouhá fronta se sunula kupředu jen velmi, velmi pomalu.

DSC_0382

foto: Městská knihovna v Praze

Celkové dojmy? Potkat a pokecat s americkým spisovatelem se nepodaří každý den. Zvlášť, když je to sympoš. Prostě super odpoledne, které se hodně povedlo.

A to i vzhledem k tomu, že pokřtěná kniha je unikátem – jde o povídkovou sbírku, která takto uceleně nevyšla nikde jinde na světě, jen česky. A upřímně – je to celkem příjemné čtení. Stejně jako všechny ostatní knihy ze série Kroniky železného druida.

Tak čtěte a bděte a choďte do knihovny, protože tam občas můžete potkat fakt zajímavý lidi!

Redakční host Míla „Roggy“ LincMíla Linc
(spisovatel, vedoucí workshopu, redaktor, mušketýr, aktivní podporovatel diverzity českých pivovarů, knihovník a lyžař Míla Linc vydal množství povídek, dva samostatné romány a také odbornou literaturu, více na jeho stránkách mila-linc.cz)

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.