Když ve Městě schodů něco zabijete, ujistěte se, že jste to udělali pořádně

Historie nám stále dokola opakuje, že pokud někoho utlačujete a vykořisťujete, dřív nebo později s vámi šeredně zamete. Své by o tom mohli vyprávět i Kontinentálové, miláčci bohů. Jejich otroci se jednoho krásného dne (záleží na úhlu pohledu) vzbouřili, vyzbrojili a slavné bohy bez milosti pozabíjeli. Jenže se zdá, že to neudělali dost důkladně.


Smrt Božstev a řady dalších zázračných bytostí měla samozřejmě své následky. Ty nejhůře pocítili právě obyvatelé Kontinentu. Skutečnost, že se role obrátily, nesou velice těžko, i když už uplynulo mnoho desetiletí od okamžiku, kdy je Saypuřané porazili. Nyní nastává věk rozumu: pro bohy tu není místo. I zmínky o nich jsou pokládány za kacířské a podle toho jsou i trestány. Saypuřané si užívají nadvládu nad zdeprimovanými Kontinentály. A ti druzí kují pikle. Když dojde v jejich bývalém hlavním městě Bulikově – shodou okolností to bylo i hlavní sídlo bohů – k vraždě významného saypurského historika, rozjede se na místo činu tajná agentka Ashara Thivaniová. To, co odhalí, je ale daleko za hranicemi jejích nejhorších představ.

Město schodů je jednou z těch knih, kde hlavní slovo dostává universum a jeho historie. Detektivní, až lehce špionážní příběh je celkem běžný. Ale v jakých kulisách a za jakých podmínek se odehrává, to už je jiná písnička. Ačkoliv je zde řeč o bozích, svět je v některých prvcích poměrně moderní – mně nejvíc připomínal konec 19. století. Postupně pronikáte do minulosti celého konfliktu. Noříte se hlouběji do Bulikova, prozkoumáváte jeho zákoutí, zborcené schody a chrámy. Zjišťujete, o co všechno Kontinentálové přišli, a ptáte se, do jaké míry si to zasloužili…

Robert Jackson Bennett popisuje velice dobře lidskou povahu. Najdete tu oběti, zlosyny, hyeny, co chtějí na všem vydělat, fanatiky i pár jedinců, kteří to opravdu myslí dobře. Jednotlivé postavy dohání jejich minulost a hříchy, které napáchaly. Hlavní hrdinka je naštěstí sympatická. Dostatečně vzdělaná, rozumně uvažující, ale zároveň se srdcem na pravém místě. Je rozpolcená mezi povinností a tím, co chce, což je v příběhu často znát. I díky tomu se s ní dokážete lépe sžít. Její doprovod představuje kapitolu samu pro sebe. Sigrud je drsný seveřan s vlastními kostlivci ve skříni a pořádně tuhým kořínkem. Většinou je to on, kdo se stará o akční složku vyprávění. Dohromady tvoří slušné duo vyšetřovatelů, na něž si jen tak někdo nepřijde.

Kniha je celá psána v přítomném čase. Nicméně dynamiku příběhu to nijak zvlášť nepřidává. A není to ani potřeba. Navzdory všem historickým poučkám, převyprávěným bájím a krátkým retrospektivám si Město schodů drží stále stejné tempo. Nechvátá překotně dopředu, ale ani není rozvláčné. Přinutí vás vychutnat si rozličné drobnosti, ale nenudí. V průběhu čtení vás autor zkrátka dokáže udržet napnuté a zvědavé, co bude dál.

Město schodů je na první pohled nenápadná kniha, která ale skrývá velice milé překvapení. Oprávněně za ni Bennett dostal cenu Locus. Jde o chytrou a originální městskou fantasy, kterých v poslední době zase tolik není. Kombinuje zajímavý svět, sympatické postavy a dobře vystavěný příběh, což si zaslouží čtenářskou pozornost.

70

 

město schodůNázev: Město schodů

Autor: Bennett, Robert Jackson

Překladatel: Milan Pohl

Nakladatel: Host

Počet stran: 510

Rok: 2015

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.