Když máte problémy s pekelníky, je třeba si sehnat po čertech dobrého advokáta – Simon Sues

Když si tak proplouváte životem, mějte na mysli jednu zásadní věc: budoucnost není jistá. Simon Sues se viděl jako hvězda advokátní kanceláře, měl přítelkyni a skvěle našlápnutý život. Jenže to se změnilo, když byl v nesprávný čas na nesprávném místě. Výsledkem této nemilé náhody musel opustit školu. Našel si malý krámek se starožitnostmi, který vlastní. Nemusí si ale zoufat, právničením se živí… jen v jiné podobě, než si to nejspíš představoval.

Simon Sues je manhwa série, kterou stvořila Kim Myung-Hee – mladá autorka korejského původu. Ta si od svého běžného zaměstnání odskočila v rámci relaxu k tvorbě komiksu, který nejprve vycházel jen v internetové podobě jako takzvaný webkomiks.

Příběh vypráví o životě mladého studenta, který skončil jako obhájce lidí, kteří svou duši upsali démonům. Pekelné mocnosti mají svá vlastní pravidla, a když se najde někdo, kdo duši bude obhajovat, má pořád šanci se z jejich spárů dostat. Mezi námi, není to tak úplně fér, ale peklu by se nemělo napomáhat žádnými způsoby. Simon není žádná bezpáteřní krysa, takže když narazí na případ, kdy je oběť opravdu pěkné kvítko, postará se nejen o to, aby unikl pekelníkovi, ale aby se mu dostalo i světského trestu. V tom mu pomáhá jeho brilantní právnická mysl a také vymítač Izák, který bydlí u něj v krámě.

Manhwa je označení pro korejské komiksy. Většinou se kresbou podobají manga stylu, mají však své odlišnosti (tolik se v nich nestínuje, nezvětšuje neúměrně proporce, …). Dnes se občas tímto termínem označují i evropské komiksy, z nichž také dýchá inspirace mangou. Zásadní odlišnost především spočívá v tom, že na rozdíl od mang se manwha čte zleva doprava.

Simon 1Zpočátku bylo vyprávění trochu zmatené, především kvůli pravidlům světa. V prvním případu, který Simon dostal na hrb, jsme totiž byli rovnou hozeni do děje bez jakéhokoli vysvětlování. Tím se sice autorka šikovně vyhnula nudným, vysvětlovacím pasážím, ale připravila svým čtenářům několik horkých chvilek, kdy vlastně nevěděli, která bije. Všechno je ale záhy objasněno a jízda může pokračovat.

V prvním volume je dostatečně osvětlena Simonova minulost i základy jeho poměrně zajímavého vztahu s Izákem. Tohle ústřední duo to dozajista ještě nebude mít lehké. Z celého příběhu dýchá příjemná, lehce hororová atmosféra. Ta je postavená nikoliv na zběsilém prolévání krve, ale na strachu z nadpřirozena, jak bylo i u starších hororů dobrým zvykem. Nechybí ani zapeklitě vzorované klíče a složité invokační symboly, bez kterých bych se podobně temně laděný kus neobešel. Inspirace žánrovými velikány se tu nezapře a Simonovi rozhodně sluší.

První díl komiksu vydalo nové nakladatelství Zanir, které si klade za cíl přivést do Čech komiksy od začínajících autorů z celého světa – takzvané indie komiksy. Mezi jejich žánry bude patřit především drama, hrůza a horor ve všech možných variacích, čehož je důkazem i jejich první přírůstek – Simon Sues – Předvolání ďábla. Tato manhwa vyšla sice již v dubnu, ale pozornosti se jí dostalo až koncem května, kdy se ji podařilo dostat do širších distribučních sítí – najít ji tak teď můžete v Comics Pointu, na Mangashopu nebo ve Fantasy obchodě.

Simon 3Samotná kresba jeví prky manga stylu jen trochu, ale díky tomu jsou jednotlivé panely pestřejší. Kim Myung-Hee dokáže Simona nakreslit jako vyjukaného vysokoškoláka, který se bojí každého šustnutí, jako sebevědomého právníka i jako drsného a zkušeného vymítače. Jednotlivé proměny jsou uvěřitelné a dodávají příběhu šmrnc. Některé linie působí místy trochu roztřeseně a neuspořádaně, ale to patří k osobitému autorčinu stylu – nijak to nenarušuje zážitek z četby.

Co se týče podoby knihy, měla bych jen jednu výtku – během tisku nezůstaly na stránkách okraje a panely tak zasahují až k vazbě. Některé bubliny jsou tak hůře čitelné a musíte knihu hodně rozvírat, čímž se ničí hřbet. Věřím ale, že je to jen počáteční chybka, která se v dalších knihách nakladatelství Zanir nebude opakovat. Naopak je nutné vyzdvihnout slušnou vazbu a pěkný, kvalitní papír, který byl pro tisk použit.

Simon Sues – Předvolání ďábla může v současnosti přijít vhod jako osvěžení a změna od ostatních, slavných sérií. Komorní, hororový příběh určitě přijde milovníkům komiksů k chuti.

Verdikt:

dagon hodnocení doporucuje

SimonSues1

Název: Simon Sues – Předvolání ďábla

Kresba: Kim Myung-Hee

Scénář: Kim Myung-Hee

Překladatel:

Nakladatel: Zanir

Počet stran: 240

Rok: 2015

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.