Kaziměsti: Když město ožije, dějí se divné věci

6.12.2017    Vendula Kreplová    Knihy / Literární brána

Debutující český spisovatel Martin Bečan ve svém románu Kaziměsti čtenáře zavádí do zvláštního světa skrývajícího se v nejmenovaném městě.


Lazar, Cesmín, Parma a Zima jsou dobří kamarádi. Jednoho dne narazí na tramvaj číslo 0, která je nakonec zavede na utajené místo, kde se dějí podivné věci a kde nic není nemožné.

Románu se nedá upřít silná atmosféra. Jakmile se hrdinové dostanou do ukrytých ulic, které hned tak někdo nevidí, autorova představivost, s níž kouzlí nová zákoutí a vymýšlí pravidla svého zvláštního světa, se rozjede naplno. Skrytá část města je magická v tom nejlepším slova smyslu a její objevování je pro čtenáře stejně fascinující jako pro hrdiny samotné. V nejsilnějších momentech románu jde o nefalšovanou městskou fantasy v tom nejužším slova smyslu, při jejímž čtení jsem si vzpomněla mimo jiné na Neila Gaimana a jeho slavné dílo Nikdykde. Kniha také částečně připomíná pohádky, zabrouzdá do magického realismu, a obecně se její žánr jen těžce definuje.

Příběhu ještě více dodává na živosti vyprávění v první osobě z pohledu Lazara. Čtyři hlavní hrdinové jsou zručně vykresleni a natolik charakterově rozdílní, že se mezi nimi ihned zorientujete. Zprvu zarazí jejich zvláštní jména, ale za chvíli si na ně zvyknete a začnete je brát jako přirozenou součást děje. Kromě objevování nového místa autor klade důraz rovněž na vykreslení vztahů mezi postavami, které se postupně proměňují, nezůstávají stále stejné. Hrdinové mají smysl pro humor, takže v knize nechybí občasné hlášky a absurdita některých situací pobaví.

Jediné, co tak na knize zamrzí, je její poněkud nevyvážené rozložení. V první přibližně třetině příběhu není vůbec jasné, jakým směrem se bude děj rozvíjet. V tomto bodě vyprávění se dokonce může zdát, že román žádný příběh nemá a jde v něm pouze o objevování nového světa. Teprve později se drobné náznaky začnou spojovat a vytvoří ucelenou dějovou linku. Tehdy také dojde ke změně atmosféry, která se stane vážnější. Některé události nejspíš snadno uhádnete dopředu, ale konec vás přesto dost možná překvapí, i když až příliš chvílemi tlačí na pilu a je zbytečně mravoučný a doslovný.

Kaziměsti navzdory výše zmíněným nedostatkům stojí za přečtení. Martin Bečan svým románem dokáže oslovit každého čtenáře s bohatou fantazií. Pokud se tedy podobně jako Alenka v Říši divů chcete vydat na výpravu do zvláštního světa, knihu si nenechte ujít.

70 %

Název: Kaziměsti
Autor: Martin Bečan
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 256
Rok vydání: 2017

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.