Je Lobo jedním ze Sedmi zbytečných?

24.9.2015    Josef Šrámek    Komiksy / Literární brána

Přiznejme si to otevřeně. Tahle recenze je vlastně zbytečná. Vždyť Lobo tady učil Jiřího Pavlovského a celou Crew, jak rozjíždět komiksový byznys, takže ho každý, kdo kdy ke komiksu jen přičichl, zná. A moc dobře teda ví, co od Velkýho šéfa čekat, jestli si padnou do noty, nebo ne. Je tu sice hypotetická možnost, že aktuální kniha bude z těch méně povedených, což je samozřejmě informace, která Lobovy fanoušky zajímá… No tak, Lobo, polož ten hák…

Je všeobecně známo, že Lobo není zrovna příjemný člověk. Ehm, člověk? … Zůstaň sedět, Lobo! Je to lovec lidí, maniak, psychopat a globální katastrofa… Klid, Lobo, polož tu pistoli… To jen čtu, co napsal ten Pavlovský, hele… Takže není divu, že se z něj stal postrach poštovních doručovatelů. A rocková hvězda. A kazatel! Přesně to v knize s názvem Sedm zbytečných a další příběhy najdete. A krom toho i leccos dalšího. Třeba zbraně a vystřílené náboje (opravdu hodně nábojů), krev (fakt dost krve), a humor (vážně pekelně hodně humoru), a to toho nejčernějšího ražení. Lobo prostě zůstává tím starým dobrým brachem, jak ho známe a máme rádi. Úchylky zvané New 52 se u nás díky Crwi bát nemusíme.

Lobo 1

Příběh Sedm zbytečných už kdysi vyšel v sešitové podobě a dnes patří k raritním sběratelským kouskům. Služebně mladší komiksáci proto tento tah nakladatelství Crew jistě ocení. Lobo tu dostane zvláštní zakázku. Má sestavit tým a s jeho pomocí zachránit svět. Na konci mise ho ovšem čeká jedno nemilé a jedno ještě horší překvapení. Grády má i příběh druhý, v němž se Lobo stane osobním strážcem. To není žádné překvapení, řeklo by se. Ovšem Lobo a osobní strážce hlavy náboženského hnutí? A věřte, že dotyčný osobního strážce opravdu potřebuje. Lobo se nudit nebude. Nová zkušenost navíc vnukne Lobovi inspiraci, a ten založí vlastní církev. Konečně! Krom toho přivede Lobo k šílenství jednoho pošťáka a ztratí iluze o šoubyznysu. Lobo je prostě lumen, jemuž se stereotyp cizí.

Lobo 2

Scénárista Alan Grant je jednoduše při síle, stejně jako Val Semeiks (respektive Carl Critchlow) z pozice kreslíře.  Sedm zbytečných a další příběhy je krystalická esence toho, co činí Loba Lobem. Což je klíčová informace, s níž už naložte podle svého. Máte-li náladu na nekorektní černý humor, zběsilou akci a něco toho parodického násilí a květnaté mluvy, je tu starej dobrej Lobo jen pro vás. Sedm zbytečných se rozhodně neztratí ani vedle takových opusů, jakými jsou Kostěj nesmrtelný a Bulíkův případ. Lobo je prostě zpátky, a vy tam v DC, vykuřte mu pěst!

 

Verdikt:

dagon hodnocení doporucuje

 

 

 

 

 

 

 

Lobo cover

 

Název: Sedm zbytečných a a další příběhy

Scénář: Alan Grant

Kresba: Val Semeiks

Překlad: Pavel Dort

Nakladatelství: CREW

Počet stran: 176

Rok: 2015

 

 

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Josef Šrámek

Josef Šrámek světlo světa spatřil ve stejném roce jako Miliusův Barbar Conan. Asi už tehdy byly kostky vrženy. K fantastice se dostal prostřednictvím nudy ve školních škamnách, krácené hraním Dračího doupěte, dalším iniciačním zážitkem pak bylo setkání s jistým urostlým Cimmeřanem. Po R. E. Howardovi, L. De Campovi a L. Carterovi pak už rychle za sebou následovalo seznámení se s J. R. R. Tolkienem. A. Sapkowskim, R. E. Feistem, D. Eddingsem a D. Gemmellem, čímž bylo o preferencích definitivně rozhodnuto. S ohledem letité okouzlení historií vždy inklinoval spíš k fantasy než sci-fi, knihy I. Asimova, F. Herberta nebo P. Andersona ovšem uznává také. Neopovrhne ani fantastikou domácí, ujít si nenechá především knihy J. Červenáka, L. Medka, J. Hlávky, V. Šlechty, Š. Kopřivy, dopustit nedá na Kulhánkův Noční klub, Kladivo na čaroděje, Malazské univerzum a – jak jinak – světy H. P. Lovecrafta J V poslední době ale holduje především komiksu, k němuž ho přivedli R. Kirkman, J. Hill, F. Miller, M. Mignola a A. Moore.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.