Jasně zářící Hvězdy nad hlavou

Hrdinové série Měsíční kroniky často ke hvězdám nejen vzhlížejí, ale i mezi nimi žijí. Je tak příhodné, že se Marissa Meyer rozhodla pojmenovat sbírku povídek ze svého pohádkového univerza právě takhle.


Autorka se zaměřila na dílčí jednotlivosti, na které nezbyl čas v původní sérii, ačkoliv jde o události, o nichž byla někde v průběhu vyprávění alespoň krátká zmínka. Jistě, víceméně tušíme, jak se dostala Cinder k Michelle Benoitové, stejně tak víme, jak se stalo, že Scarlet bydlí u své babičky. Ale neznáme přesné okolnosti. Stejně tak nemáme ponětí, jak probíhal Vlkův odvod k armádě, jak si kapitán Thorne vydělal dostatečný obnos na svůj vysněný vesmírný tábor a jak to bylo s jeho první láskou, nebo jak vnímal Kai své setkání se Cinder.

V sedmi povídkách nám tak Marissa Meyer prozradí pár drobností ze zákulisí života svých osmi hlavních hrdinů, s nimiž jsme během čtyř dílů Měsíčních kronik prožili nejedno dobrodružství. V každém textu pracuje vcelku chytře s nějakou informací, která je čtenářům už známá z četby předchozích knih, a nadále ji rozvíjí. Přidává rozličné detaily, zasazuje dané události do širšího kontextu a místy tím prohlubuje i charakter jednotlivých postav. Zachovává si stále svůj čtivý a přívětivý styl vyprávění, a to navzdory tomu, že ne vždy se v jednotlivých povídkách odehrávají zrovna pozitivní věci. Naopak. Přesto texty plynou hladce kupředu bez zádrhelů a autorčin styl působí jako uklidňující balzám na duši.

V pohádkové sféře Marissa Meyer ještě hodlá chvíli zůstat. Jejím dalším počinem se stalo přepracování klasického díla – Alenky v Řiši divů. Tentokrát se ale nesoustředí na osudy Liddellovic děvčátka, ale na život (budoucí) Srdcové královny. Koneckonců i ona musela být nejdříve jen malou holkou… Knihu Bez srdce chystá na květen letošního roku nakladatelství Egmont.

Kromě toho obsahuje sbírka Hvězdy nad hlavou ještě dvě další povídky. Malá androidka vypráví příběh robota s “rozbitým” osobnostním čipem, čímž může snadno připomínat Iko, Cindeřinu věrnou společnici. Příběh je dojemný a Marissa Meyer zde opět ukazuje, že ne všechny postavy musí mít jen samé kladné vlastnosti, abyste jim dokázali fandit.

V poslední povídce celé knihy s názvem Něco starého, něco nového se nachomýtneme  ke šťastné chvilce některých hrdinů. Ačkoliv je naprosto zřejmé, o co jde, už ze samotného názvu, nečekejte nic přehnaně přeslazeného. Jistě, tak úplně se tomu nedá vyhnout, ale zároveň to autorka zvládla ukočírovat, aniž by sklouzla k přehnanému patosu. Zachovává  si i zde svůj přátelský humor a završuje celou sérii velice příhodným způsobem.

Hvězdy nad hlavou jsou knihou, bez níž se můžete snadno obejít. Pro fanoušky série ale představuje velice příjemné (a vítané) doplnění dílčích osudů hlavních hrdinů. Některé díky tomu poznáme o něco lépe, s jinými se třeba maličko zasmějeme. Každopádně chvíle strávené ve společnosti této knihy, byly jednoznačně milé.

80 %

Název: Hvězdy nad hlavou
Série: Měsíční kroniky
Autor: Marissa Meyer
Překlad: Martina Šímová
Nakladatelství: Egmont
Počet stran: 285
Rok vydání: 2017

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.