James Bond v komiksu: (pr)otřepaný, ale nenamíchne

17.10.2017    Michaela Šlapáková    Komiksy / Literární brána

Jak se pozná popkulturní ikona? Že přežívá i po smrti svého tvůrce. Skvěle se adaptuje na jakoukoliv změnu „poměrů“, a tak se jí i coby kulturní barbar prostě nevyhnete. A právě takový je Bond. James Bond. Tajný agent, o kterém slyšelo každé děcko, se poprvé objevil na začátku padesátých let minulého století a z Flemingových knih rychle pronikl do seriálu, filmu i komiksu. Za jeho nejnovějším obrazovým zpracováním stojí scenárista Warren Ellis a kreslíř Jason Masters, kteří v říjnu roku 2014 započali zcela novou sérii Bondových příběhů. První knihu, sestavenou z pravidelné měsíční řady, může nyní díky Comics Centru otevřít i český bondofil.


Zatímco poslední filmové bondovky změnily zažité paradigma a předvedly, že i agent 007 může stárnout a cítit problémy s tím spojené, nejnovější komiksový přírůstek slibuje navázat na to nejlepší z původních románů a prvních filmů. Bonda zobrazuje tradičně: jako elegána v nažehleném obleku, solitéra, který s přehledem nakope zadek i na první pohled výrazně silnějším protivníkům.

Starý dobrý hrdina však bojuje v mnohem modernějších válkách, než byla ta studená, Flemingova. V knize s tajemným názvem Vargr je nasazen, aby v šesti na sebe úzce navazujících kapitolách vyřešil zdánlivě jednoduchý případ dovozu čímsi kontaminovaných drog, které zamořují Británii. Odcestuje do Berlína, aby se spojil s informátorem… a jako obvykle se všechno ošklivě zvrtne – byť bohužel klasickým a celkem průhledným způsobem. Ve schematickém příběhu (z přítele se vyklube nepřítel a první střet Bond prohraje, ale ustojí) však chybí typická bond girl. I když tu krásné, agentem okouzlené dívky najdete, Bond žádnou z nich nedobývá. Sex proto rozhodně nečekejte, spíš naopak. Sám 007 dokonce prohlásí cosi o sexuálním obtěžování… takže se tu nějaké ty stereotypy přece jen otřesou. Ty genderové.

Na komiksu tak zaujme především to, na čem tohle médium stojí – vizuální zpracování Bondových přestřelek je surové a díky tříštivým střelám a „rentgenovým snímkům“ zasažených nápadité. Bubliny tu ustupují časté akci, ale i tak se čtenář dočká nějakého toho vtípku. O to víc zamrzí, že když už dojde na slova, působí dost mělce (například ve scéně, kdy M Bondovi sděluje podrobnosti případu). Jenže v závěru připojený bonus v podobě alternativních obálek, které se i přes odlišnost autorů shodují v tom, jak Bonda zobrazují, nikoho nenechá na pochybách, že tenhle agent je a zůstane fenoménem, který chce, abychom ho brali s veškerou vážností. A žádná kapka (potok, moře) krve, která tuhle popikonu podpoří, není zbytečná. Jen bohužel možná mezi tím, co agent 007 v posledních šedesáti letech už předvedl, tak úplně nevynikne…

60 %

Název: James Bond 007: VARGR
Kresba: Jason Masters
Scénář: Warren Ellis
Překlad: Pavel Res
Nakladatelství: Comics Centrum
Počet stran: 176
Rok vydání: 2017

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Michaela Šlapáková

Tak trochu pratchettovská Eskarina, tak trochu Koralína Neila Gaimana. Bývala knihovnicí, knihkupkyní, a týden dokonce pracovala v bance, když ale zjistila, že si knížek cení víc než peněz, pro blaho bankovní společnosti podala výpověď. Ovlivněná vysokoškolskými studii přešla k temné straně síly a stala se korektorkou a občasnou editorkou, suchopárnost těchhle disciplín však statečně vyvažuje čtením/psaním/plkáním o fantastice. I když má radši psy než kočky, ráda by se kamarádila s Havilandem Tufem, tajně miluje Stína (toho, co má za tátu Ódina) a nejvíc ze všeho se bojí plačících andělů.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.