Hyperion stále zůstává legendou

30.3.2018    Lukáš Vaníček    Knihy / Literární brána

Vydavatelství Argo oprášilo nesmrtelnou klasiku Dana Simmonse a znovu vydalo Hyperion. První díl se nyní pyšný pevnou vazbou, méně kontrastním přebalem a jednou povídkou navíc. Nic proti prvnímu vydání, z něhož se line jemný odér devadesátek, ale konečně se knize dostalo důstojné formy. Cena tomu však odpovídá.


Na úvod je třeba říci, že Hyperion rozhodně není sci-fi jen o intergalaktických bitvách, není jen o diplomacii, není jen o překonávání různých technologických mezníků. Je tak trochu o všem a hlavně, je o neskutečně silném a výborně napsaném příběhu. Ten příběh je tak strhující a Simmons tak skvělý vypravěč, že si ani nevšimnete, že první kniha, tedy nějakých 500 stran, je jen úvod. A to navíc tak pozvolný, že dlouhou dobu vůbec nebudete mít tucha, o co tu kráčí. Přesto budete číst zaujatě dál.

Hustý, co?

Hyperion svojí skladbou v mnohém připomíná prastaré Canteburské povídky. Skupina zcela nesourodých hrdinů putuje za Štírem k Hrobkám času, které leží na planetě Hyperion. Proč to dělají se dozvíme z této knihy. A díky tomu i kompletně všechno o vesmíru Dana Simmonse, jeho historii, politice, mentalitě i nepřátelích.

Skupina postav si krátí dlouhou cestu vyprávěním svých životních osudů. Aby to bylo peprnější, čtenář se na začátku dozví, že lidstvu hrozí konflikt s Vyvrženci, tajemná entita jménem Štír má vstoupit do světa lidí a navíc jeden ze skupiny poutníků je zrádce.

Vtipné je, že i když o hrozbách ví čtenář úplné prd, autorovi se rychle podaří v něm vyvolat pocit, že jsou fakt důležité. Jenže když se postavy pustí do vyprávění a vzpomínají na své osudy, na aktuální dějí čtenář snadno zapomene. Až do chvíle, kdy příběh skončí a čtenář se z něj vynoří s nově nabytými znalostmi, které mu poodhalí souvislosti v reálném čase knihy. O to hladověji se pak pustí do další části.

A v tom tkví genialita celé knihy. Každé vyprávění se diametrálně liší od toho předchozího. Máme tu detektivní příběh, kde hlavní roli hrají umělé inteligence a detektiv Brawne Lamia. Dokonalou poctu básníkům a poezii a umění obecně vyprávěnou Martinem Silenem (a také kus historie staré planety Země). Svůj život zasvěcený boji, cti a dodržování tradic popisuje vojenská legenda Fedhman Kassad. Kněz Duré se podělí o příběh o pátrání, tajemné sektě a víře překračující hranice světů i lidí. Sol Weintraub, který cestuje s malým miminkem, záhy vysvětlí proč. Je to jeho dcera, která se vrací v čase a každý den mládne. Ostatně jeho a Silenův příběh patří k naprostému vrcholu knihy, u kterých nebudete prakticky ani dýchat.

Jenže pozor. Hyperion není soubor povídek jen tak uměle naskládaných za sebou, majících společného jmenovatele – planetu Hyperion. Kdepak! Všechny části knihy navzájem na sebe navazují, ustavičně se doplňují a kousíček za kousíčkem poodhalují roušku tajemství, kdo je Štír?!

Je až neuvěřitelné, jakými oblouky se Simmons trpělivě propracovává k meritu věci. Vyšperkovává jeden příběh za druhým, aby co nejvíc působily na čtenáře, a postupně mu tak odhaluje hlavní otázku. To má za následek, že prostě nebudete chtít přestat číst. Drobky vysvětlení v kvalitním příběhu prostě nenechají chladným nikoho.

Nakonec vás budou nejvíc štvát intermezza, ve kterých se skupina hrdinů přesouvá v knižní „přítomnosti“ blíže a blíže ke Štírovi. Čím víc však o něm čtenář ví, tím lépe chápe strach postav a tím více s nimi bude prožívat jejich osudy. A pak už nezbude nic, než čekat na další díl.

I po těch letech skvěle napsaný příběh a naprosto originální svět i postavy nezestárly ani o den a stále udivují, jak jsou čtivé. Ano, úvod do knihy může být drsný a netrpělivý čtenář snadno tratí pozornost, jenže se vyplatí vytrvat. Hyperion není jen tak povrchní sci-fi zaměřené na jeden aspekt – třeba kosmické lodě – ale soustředí se na osudy lidí, kulisy a prostředí jsou teprve na druhém místě, ale i jim Simmons věnuje důkladnou pozornost.

Vzato kolem a kolem, Hyperion právem patří mezi mistrovská díla světové sci-fi.

100 %

Název: Hyperion
Série: Hyperion
Autor: Dan Simmons
Překlad: Jan Pavlík
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 475
Rok vydání: 2017

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček poprvé přičichl k žánru fantasy v Městské knihovně v Nechanicích, kde v nejzazším koutku objevil první díl desetidílné ságy Davida Eddingse Belgariad a Malloreon. (V knihovním fondu však scházel desátý díl), který marně sháněl dalších pět let). Když dočetl celou knihovní poličku, začal budovat vlastní knihovnu. Už od gymnaziálních studií chtěl být novinářem. Brzy si ale uvědomil, že bez praxe to nepůjde, a tak se stal redaktorem Fantasyplanet, která v té době zažívala renesanci. Poté pracoval i pro Topzine v jeho nejranějších začátcích, ale zde vydržel jen tři roky. Pro Fantasyplanet psal až do roku 2015, odkud prchá naštvaný na tehdejší vedení a úkryt nachází pod Dagonovými ploutvemi.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.