Hříchy minulosti fest hryžou ve vnitřnostech

18.4.2016    Lukáš Vaníček    Komiksy / Literární brána

Když se na českém komiksovém trhu objevily první Skalpy, severoameričtí indiáni přestali být jednou a provždy jen „hodným Vinnetouem“ a dostali úplně nový rozměr. Abychom předešli nějakým mýlkám, Skalpy tu je myšlen příběh z pera Jasona Aarona, který čtenáře zavede do indiánské rezervace Prérijní růže, již obývá pár tisícovek původních obyvatel Ameriky ve zcela nepůvodních podmínkách. Nakladatelství Crew nedávno vydalo už čtvrté pokračování s podtitulem Hryzání ve vnitřnostech.

skalpy2Soudě jen podle názvu, nejnovější kniha by mohla popisovat příběh jako stvořený pro Vetřelce, nicméně tentokrát v útrobách protagonistů bude hryzat „pouze“ svědomí. Dlužno podotknout, že má zuby ostřejší než onen věčný nepřítel Allen Ripleyové.

Příběh se nám tu roztříští do mozaiky vzájemně se prolínajících osudů a pohnutých historií jednotlivých postav, které čtenáři už znají z předchozích svazků. Nicméně, je jich tolik, že kniha místy připomíná drobnou indiánskou telenovelu střihnutou drogami a lidskou bídou. Ještě před otevřeným čtvrtého dílu by proto nebylo od věci si otevřít předchozí svazky, aby čtenář nespadl do hluboké vody příliš najednou. Nicméně, samotný děj je natolik ucelený, že jej dokáže přečíst, rozumět mu a věřit mu i takový člověk, který předtím žádné jiné Skalpy nedržel v ruce.

Hryzání ve vnitřnostech totiž ukazují, že když jste indián v rezervaci, váš život stojí prostě za houby. A kniha to demonstruje tak silným, procítěným a drsným způsobem, že dokáže přikovat ke stránkám a donutí čtenáře hltat detaily i promyšlenou skladbu každého příběhu. Navíc se tu krásně ukazuje, že je úplně jedno, zda jste nejposlednější jouda žijící u babičky s malou dcerkou, nebo velký kápo šéfující kasínu. Problémy přímo úměrné finančnímu obnosu ve vaší portmonce si vás najdou a vy skončíte až po hlavu ve sračk… v potížích.

Jason Aaron na 144 stránkách předvádí elegantní práci, když skoro dvě třetiny knihy nikoho nemusí zamordovat a stejně ve čtenářích vyvolává napnutí a divný mráz v oblasti beder. Zpočátku kniha působí opravdu drsně. Drogy, deprese, sex z milosti a tak. Noirovka moderního střihu jak vyšitá. Jenže pokračování nenavazuje. Kniha se rozbíhá na všechny strany a postupně onimrává hrdiny až na samotnou dřeň. Tady se začne netrpělivý čtenář ošívat, neboť už je dávno za půlkou a jemu tu chybí ústřední děj, nebo aspoň pořádná akce.

Aaron přesně vystihl moment, kde už by kniha začala zavánět natahovanou kaší, včas uhnul a všechny obnažené hrdiny opět svedl dohromady v jednom mocném finále. Tu správnou muziku zde tvrdí pan Hlavoun, jak se přezdívá malému Asiatovi s vpravdě perverzními choutkami. A je to právě on, kdo dodá Skalpům tu správně krvavou tečku nakonec, aby si nejnovější knihu užil opravdu každý.skalpy3

Davide Furnò a R. M. Guéra odvedli na grafické stránce románu vynikající práci. Byť se jejich styly v mnohém liší, barvy Giulia Brusca je sladí do jednoho, lehce narudlého, potemnělého a depresi nahánějícího celku. Všichni tři dodali knize tu pravou atmosféru ryze dospělého příběhu o lidské povaze v její nahotě a hrůzách, kterých je schopná. Žádné zářivé barvy, jasné kontrasty barev, ale jemné přechody, neostré nebo nedokonale vyvedené postavy splývající s pozadím. Lepší styl by si noirová kniha ani nemohla přát. A to se odehrává uprostřed pouště.

Hryzání ve vnitřnostech neposune hlavní příběh ani o píď, ale rozvine se do takové šířky, že i zkušenému čtenáři lačnícím po pokračování se tato zastávka bude líbit. Nicméně, děj není vpravdě originální, v mnoha případech bychom jej mohli označit za prostá sociální klišé, která se dějí dnes a denně i v našem sousedství. Nicméně zkušený bard Jason Aaron nám tyto známé scénáře dávkuje v takové míře a s důrazem na drobné pointy, že už kolikrát zpracovaná témata opět dostanou nový nádech a znovu budou bavit.

Čtvrté Skalpy si čtenáři vychutnají jako takovou jednohubku mezi hlavními chody, ale všichni budou po dočtení nervózně pokukovat po dveřích do kuchyně, zda už se nenese další pořádný chod. Začátečníkům lze doporučit rovnou si koupit i předchozí díly, neboť příběh stojí za to.

80 %

Název: Skalpy 4: Hryzání ve vnitřnostech
Kresba: R. M. Guéra, Davide Furno
Scénář: Jason Aaron
Nakladatelství: Crew
Počet stran: 144
Rok vydání: 2016

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček poprvé přičichl k žánru fantasy v Městské knihovně v Nechanicích, kde v nejzazším koutku objevil první díl desetidílné ságy Davida Eddingse Belgariad a Malloreon. (V knihovním fondu však scházel desátý díl), který marně sháněl dalších pět let). Když dočetl celou knihovní poličku, začal budovat vlastní knihovnu. Už od gymnaziálních studií chtěl být novinářem. Brzy si ale uvědomil, že bez praxe to nepůjde, a tak se stal redaktorem Fantasyplanet, která v té době zažívala renesanci. Poté pracoval i pro Topzine v jeho nejranějších začátcích, ale zde vydržel jen tři roky. Pro Fantasyplanet psal až do roku 2015, odkud prchá naštvaný na tehdejší vedení a úkryt nachází pod Dagonovými ploutvemi.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.