Hra o trůny – Hra o přízeň čtenářů

8.10.2013    Externí redaktor    Knihy / Literární brána

Autorkou recenze je Martina Ryšková.

Hra o trůny je prvním dílem rozpracované fantasy série celosvětově známého autora George R. R. Martina. Doposud bylo z této ságy vydáno pět obsáhlých románů, z nichž každý byl dříve z praktických důvodů rozdělen do dvou svazků. Nyní je u nás možnost sehnat jednotlivé díly v jediné, ale zato velmi robustní knize. V každé z nich na čtenáře čeká příběh plný životních osudů, mystiky, přátelství, soubojů a síly vůle.

Nové dvousvazkové vydání

Nové dvousvazkové vydání

Kniha se odehrává ve fantasy světě na kontinentě Západozemí, kde je země rozdělena na Sedm království. Všem vládne král na jihu – z trůnu, o nějž se vede boj s rody, které po něm touží. Avšak stačí pouze jedna návštěva krále na dalekém severu a spustí se nezastavitelný koloběh událostí. Jediným pravým vládcem Západozemí je však příroda, o jejíž síle má málokdo potuchy. Skrývá v sobě tajemství celých věků a vyčkává na správný okamžik. Protagonisté vás provedou celou zemí a také svými osudy. Trůn je jen jeden, ale vlády by se rádo ujalo vícero kandidátů. Kdo nakonec hru o trůn vyhraje? Sever, jih, nebo někdo úplně jiný?

Velké množství protagonistů knize neuškodí, pokud autor věnuje každému z nich dostatečný prostor. A to George R. R. Martin rozhodně umí, jak dokázal na propracovaných charakterech. Hrdinové dovedou silně zapůsobit a snadno si získají čtenářovu přízeň či nenávist. Kniha je rozdělena do jednotlivých kapitol podle protagonistů. Můžeme se tudíž seznámit s příběhem Brana, Neda Starka, Catelyn, Aryi, Sansy, Jona, Tyriona nebo například Daenerys. Je jen na vás, kdo vám nejvíce přilne k srdci.

Původní dvousvazkové vydání

Původní dvousvazkové vydání

Pokud název knihy Hra o trůny nebo celé série Píseň ledu a ohně slyšíte poprvé, jste svým způsobem šťastlivci, protože na vás tato úžasná série teprve čeká. Chce být objevena. Chce být prozkoumána. Chce být přečtena. Chce vás nechat ponořit do svého světa. A vy se ponoříte, protože jinak to jednoduše nejde. Musíte si dobře rozmyslet, kdy ji začnete číst…, protože když jednou s příběhy Písně ledu a ohně začnete, je těžké přestat. Stane se vaším druhým životem.

Mám velmi ráda, když kniha začne prologem, který vás nabudí pro čtení dalších stránek. A George R. R. Martin nám dle mého názoru jeden takový dodal. Už v úvodu nastínil to, co budeme vídat ve všech jeho knihách. A přesto si zvládne se čtenářem celou dobu zahrávat. Každý, na první pohled zbytečný detail může později vést k odhalení něčeho důležitějšího.

Jeho kniha je bravurně napsaná a čte se prakticky sama. Autor čtenáře napíná od začátku až do konce. Je velmi těžké přestat číst, když je kapitola ukončena něčím, co čtenáře navnadí. Zvláště pak taková kapitola, kde jste si hlavní postavu oblíbili. Malé vstupy do minulosti a historie dávno před Sedmi královstvími jsou skvělý způsob, jak čtenáři postupně doplnit informace o celém Západozemí a samotných rodech. Je to velkolepý příběh, který si zaslouží pozornost každého příznivce fantasy žánru.

Při čtení Hry o trůny mi přijde, že s námi George R. R. Martin hraje také hru, avšak takovou, kdy netušíme, co se přihodí po dalším hodu kostkou… A není to výzva?

Hra o trůny - souborné vydáníNázev: Hra o trůny (Píseň ledu a ohně I) – souborné vydání

Autor: Martin, G. R. R.

Překladatel: Březáková, Hana

Nakladatel: Talpress

Počet stran: 846

Rok vydání: 2011

Verdikt:

100

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.