Goona dohání minulost

Prorokovaná temná část v příběhu Goona začíná. V minulém dílu získala série skutečně dramatičtější tón a sedmička v něm pokračuje. Goon pořád mlátí zombie, ale už se u toho moc nesměje. Žene ho stará křivda, nenávist a touha ani ne tak po pomstě, ale spíše po zapomnění.


Eric Powell čtenáře skutečně nenudí. Od absurdního humoru skoro nenápadně přešel k násilné gangsterce, jejíž prvky byly v sérii patrné vždycky, ale nyní gradují. Ale ani ten humor úplně neustoupil do pozadí a dostane se i na růžové jednorožce a děti s dynamitem. Jenomže i ty děti s dynamitem nakonec mají nějaký příběhový smysl, a fóry tak nepůsobí samoúčelně, jako se to občas dělo v minulosti.

Při čtení oceníme vydání Drsných kšeftů. Z událostí v něm popsaných Místo bolesti a žalu přímo vychází, přičemž sedmý díl zároveň přímo navazuje na šestku. Že je to zamotané? Ne není, naopak to funguje dokonale. Powellovo dílo totiž získává pevnější kontury a je evidentní jak moc má autor vymyšlenou historii svých hrdinů. Celý ten puzzle mu sedí, čtenář má radost při vnímání návazností a odkazů na předešlé díly.

Goon se setkává se svou minulostí, přichází o své blízké a cítí ohrožení ze všech stran. Vidím velký rozdíl mezi ním a Frankym. Goon je stoický, přemýšlivý a nenechá se ovládnout vztekem. Franky je horká hlava. Stačí, aby mu někdo šlápl na nohu, už sahá po samopalu nebo někomu vráží kudlu do voka. Je to jako kdyby si Goon uvědomoval do jakých problémů se řítí, kdežto Franky je takové memento předešlých bezstarostných dílů. Celé je to vlastně taková směsice žánrů a nálad, která podivuhodně funguje.

Místo bolesti a žalu rozhodně vyvolává zvědavost, co přijde dál. Jak uchopil Powell druhou polovinu své série? Čeká nás podobný šok jako v Čínské čtvrti? Na to si budeme muset počkat zase za půl roku a doufat, že série Na přání nás nenechá na holičkách.

80 %

Název: Goon 7: Místo bolesti a žalu
Kresba: Eric Powell
Scénář: Eric Powell
Překlad: Václav Dort, Martin Trojan
Nakladatelství: Comics Centrum
Počet stran: 104
Rok vydání: 2017

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Ondřej "Walome" Hartman

Walome s recenzováním začal (když nepočítáme jeho blog) na stránkách Topzine.cz, kde zůstal necelý rok. Po kratší pauze se v roce 2012 stal redaktorem magazínu MFantasy, kde vydržel o něco déle. Po zkušenostech načerpaných nejen z těchto webů se stal spoluzakladatelem webu Dagon.cz, kde zůstane, dokud se Dagon nepřestane plavit ve fantasy vodách. Mezi jeho oblíbené subžánry patří urban fantasy, ale nepohrdne ani kvalitní high fantasy. Věnuje se také hraní PC a PS her a čtení komiksů.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.