Goon není žádná nula!

Nostalgické slovo úvodem: Když v roce 2012 vydalo Comics Centrum prvního Goona, pídil jsem se na internetech a dopídil, že existuje ještě jakýsi nultý díl. Popadl jsem hasák a vyrazil do Comics Centra s votázkou, jak je sakra možný, že nezačínaj nulou. Bylo mi řečeno, že nula vyjde až po šestce, protože to tak vyšlo i v USA. Uteklo to jako voda a nula je tady. A konečně jsem pochopil, proč vyšla až teď.


Veselé slovo statí: Goon je ten týpek v čepici a Franky je ten s velkýma očima. Goon mlátí, Franky hláškuje. A taky mlátí. A Goon taky hláškuje. A hláškujou i zombie. I opičí zombie. Eric Powell je chlap se smyslem pro humor a na týhle sérii je to znát. Na nultém dílu obzvlášť.

Powell se během let hledal, a je to vidět na první pohled. Kresba je viditelné odlišná, míň učesaná a plastická. Ale to nevadí, i tak je výtečná. Jedná se o první tři sešity, které kdy Powell s Goonem vydal (tehdy vlastním nákladem, tedy nikoli pod Dark Horse), takže nostalgie žejo. Hlavně je vidět, že měl se světem Goona jasnou představu už tehdy.

Zombie, zombie, zombie, opice, zombie, chlápek s bowlingovou koulí, obří nechutné cosi s hadičkami, Goon, kudla ve voku, Péťa s hákem, Péťa bez ruky a bez nohy.

Nultý book je prej popičovka pro fajnšmekry a fanoušky. Ale u čtení jsem měl pocit, že tohle je ten pravej Goon. Neučesanej, bláznivej, nedokonalej. A zábavnej, nadmíru zábavnej, až jsem se smál nahlas, což se mnoha dílům nepovedlo.

Na posledních pár stranách jsou jednoduchý jednostránkový stripy, kterýma vás Powell pobaví úplně stejně jako příběhem před nima. No a jako bonus tu jsou skicy. Skicy skicy skicy, máme možnost kouknout, jak vypadá Goon a Franky v podobně náčrtku. A zombie taky.

UKÁZKA


Vážné slovo závěrem: Goon: Drsný kšefty je veliké překvapení. Tři sešity plné zábavy a hlavně jasný důkaz toho, že měl Eric Powell od začátku vymyšlenou bohatou historii svých hrdinů. Je skvělé vidět, jak se posunul v kresbě (což je koneckonců zaznamenatelné i během samotné série) a že odjakživa rád skákal z absurdní komedie do dramatických momentů. Osobně jsem moc rád, že se série Goon v českém vydání dostala tak daleko a doufejme, že se jí v sérii Na přání bude dařit i dál.

90 %

Název: Goon 0: Drsné kšefty
Kresba: Eric Powell
Scénář: Eric Powell
Překlad: Václav Dort, Martin Trojan
Nakladatelství: Comics Centrum
Počet stran: 104
Rok vydání: 2017

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Ondřej "Walome" Hartman

Walome s recenzováním začal (když nepočítáme jeho blog) na stránkách Topzine.cz, kde zůstal necelý rok. Po kratší pauze se v roce 2012 stal redaktorem magazínu MFantasy, kde vydržel o něco déle. Po zkušenostech načerpaných nejen z těchto webů se stal spoluzakladatelem webu Dagon.cz, kde zůstane, dokud se Dagon nepřestane plavit ve fantasy vodách. Mezi jeho oblíbené subžánry patří urban fantasy, ale nepohrdne ani kvalitní high fantasy. Věnuje se také hraní PC a PS her a čtení komiksů.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.