Gemina – Je opakování skutečně matka moudrosti?

Z deníku recenzentky

Tak se na to podíváme. Z prvního dílu jsem byla nadšená, dá se předpokládat, že dvojka bude stejně kvalitní, ale bude tu chybět onen prvotní šok z toho, jakou formou je to vlastně vyprávěné, který z velké části mohl za tak kladné hodnocení jedničky. Ale uvidíme, zda autoři dokážou překvapit i podruhé…

Po dočtení musím konstatovat, že překvapit nedokázali, ale většinou na tom člověku moc nezáleželo. Ale hezky od začátku. Kniha je vypravená stejně úchvatně jako první díl. Krásný přebal, nesouvislé vyprávění příběhu skrze maily, přepisy chatové či radiové komunikace – to vše náročné na sazbu a grafickou úpravu. Nechybí zde ani technické výkresy nebo tolik oblíbené deníkové zápisky – tentokrát vedené formou kresbiček. Na tomhle jednoznačně v nakladatelství CooBoo odvedli výtečnou práci a v textu najdete jen naprosté minimum drobných chyb. Je tu sice méně dvoustránkových obrázků, v nichž text skáče tak, že často ani sami nevíte, jak ho máte číst, přesto Gemina nenechá nikoho na pochybách, že je za ní obrovský kus práce, díky kterému se stane ozdobou vaší knihovny.

Příloha: Obrázek zamilované dvojice

Nemám sice talent jako hlavní hrdinka, ale třeba ze mě ještě něco bude…

Pokud si vybavíte, v prvním svazku série se hrdinové chtěli dostat na skokovou stanici Heimdall, aby unikli pronásledovatelům, kteří je chtěli rozprášit na mikročástice. Bohužel stanice s červí dírou se jim neozývala… Gemina přináší pohled právě na tuto vesmírnou stanici a čtenáři se díky tomu dozví, proč nikdo hrdinům z Illuminae neodpovídal.

A dělo se toho po pravdě docela dost. Invaze nepřátelské ozbrojené jednotky, biologická hrozba, nedotažená údržba červí díry a samozřejmě také strašák ve formě docházejícího času, kdy se přiřítí nepřátelské drony, které rozcupují nejen přeživší z prvního dílu, ale také se postarají o to, aby nezůstal naživu ani nikdo z Heimdallu… Protože zlouni z BeiTechu netouží po svědcích svých zločinů.

Máte pocit, že vám to něco připomíná? Nemýlíte se. Amie Kaufmanová a Jay Kristoff totiž beze zbytku okopírovali to, co použili v prvním dílu. A světe div se, ono jim to zase fungovalo! Autorské duo znovu dokázalo vytvořit tíživou atmosféru, plnou napětí, kdy jste hltali každé slovo a nedočkavě otáčeli stránku za stránkou, abyste zjistili, jak si hrdinové poradí s danou situací. Kaufmanová a Kristoff je nijak nešetřili, a i když se občas podivíte, jak je možné, že puberťáci zvládnou takové věci a často předčí dospělé, stejně si to čtení užijete a budete jim fandit.

Z deníku recenzentky

Na knize často zaujme i název. Zatímco v jedničce bylo poměrně rychle jasné, co ono Illuminae znamená, u dvojky si budete muset na vysvětlení docela dlouho počkat. Každého sice napadne slovo „gemini“ – dvojčata, blíženci – ale v tomto případě byste byli vedle jako ta jedle. Akorát že většině smrtelníků vysvětlení názvu stejně k ničemu moc nebude, protože nejsme astrofyzikové. Ale objasnění se dočkáte, což je hlavní!

I když tedy autoři vsadili na osvědčený recept, příběh si zachoval výtečnou čtivost a dynamiku. Díky tomu jim tuhle jistou autorskou lenost, když to tak řeknu, odpustíte. Když ale knihu dočtete a trochu se nad ní zamyslíte, jedna věc vás přeci jen zamrzí. Kaufmanová a Kristoff nejen že využili známou (pro někoho možná i trochu přepálenou) kombinaci trojitého nebezpečí (navíc takřka totožnou s hrozbami v prvním dílu), ale bohužel okopírovali i vlastní vypravěčské postupy, a to skoro do puntíku. Takže se můžete ke konci přistihnout, že už jim některé dějové zvraty nevěříte, protože jste jim na vějičku skočili už v jedničce a ono se ukázalo, že vás akorát tahali za fusekli… A to je velká škoda, protože tím své čtenáře ochudili o značnou porci emocí.

Gemina je zábavné, napínavé a originálně pojaté čtení. Bohužel mu oproti jedničce ubírá nejen to, že už víte, do čeho jdete, ale také skutečnost, že autoři nepřišli s ničím novým, aby vám to nějak vykompenzovali. A přestože si knihu užijete a pravděpodobně ji zhltnete za jedno odpoledne, ono opakování motivů se na Dagonově hodnocení (oproti jedničce) zkrátka projevit musí.

Třetí díl slibuje návrat na ledovou planetu Kerenza, kde to všechno začalo, tak se nechme překvapit, zda se tentokrát dočkáme něčeho inovativního. Tahle série by si to určitě zasloužila, aby byla ještě o fous výjimečnější.

80 %

Název: Gemina
Série: Akta Illuminae
Autor: Amie Kaufmanová, Jay Kristoff
Překlad: Richard Podaný
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 659
Rok vydání: 2017

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.