Gantz – Poslouchejte černou kouli!

Kolikrát v životě jsme se setkali s různými ponaučeními, moudry a příslovími typu: „S poctivostí nejdál dojdeš.“, „Měli bychom si pomáhat.“, „Každý dobrý skutek bude po zásluze odměněn.“ a podobně? Mockrát. Dovolte, abych vás vyvedla z omylu: Takhle to totiž nefunguje. O tom, že každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán, by mohli vyprávět i bývalí spolužáci Kei Kurono a Masaru Kató.

Nehoda

Když do kolejiště metra spadne opilý bezdomovec, nikdo se nemá k tomu, aby ho odtamtud vytáhl. Tím spíš ne Kei, který má zrovna plné ruce práce s prohlížením si lechtivých fotek v časopisu. Na(ne)štěstí jeho bývalý spolužák Kató je charakter (Možná by se spíš mělo říct blbec.) a do kolejiště vleze. Jenže bezdomovec je na něj příliš těžký. Jediného, koho v davu pozná, je Kei, a tomu nezbude nic jiného, než přijít kamarádovi na pomoc. Nakonec se jim úspěšně podaří dostat bezdomovce zpátky na nástupiště. Sami ale takové štěstí nemají…

Neberte si z něj příklad... Nepadejte do kolejiště!

Neberte si z něj příklad… Nepadejte do kolejiště!

Slova o světle na konci tunelu jsou v případě dvou mladých Japonců dosti nadnesená. Jejich světlo zazářilo na začátku tunelu a nebylo jedno, ale hned dvě – aby měl každý to svoje –, a patřilo vlakové soupravě, která je rozmetala po celém nástupišti. Jenže to nebyl konec. Ani zdaleka.

Hypnóza, zvrácená reality show, nebo skutečnost?

Oba hrdinové se ocitnou v místnosti plné dalších lidí, kde jim podivná černá koule (Gantz) sdělí, že dostali další šanci – pokud budou lovit mimozemšťany, kteří se schovávají u nás na Zemi. Není divu, že tomu z počátku nikdo nevěří a všichni se snaží přijít s řešením, které by jejich situaci racionálně vysvětlilo. A nic na tom nezmění ani fakt, že se před nimi začne postupně zjevovat nahá dívka. A když říkám „postupně“, myslím tím postupně – část po části.

Tomu se říká originální seznámení.

Tomu se říká originální seznámení.

Vznikla nám tu tak velice nesourodá skupinka bláznivých charakterů, která se vydává na lov mimozemšťana Cibulky. Nejprve je to všechno jen hra, zdá se to naprosto nereálné…, ale jen do chvíle, než jedna z postav vystřelí z podivné zbraně, které jim daroval Gantz.

Ve chvíli, kdy hrdinové zjistí, že všechno, co jim bylo řečeno, je pravda, se psychologie postav rapidně změní. Je to snadno rozpoznatelné nejen z dialogů, ale také ze samotné kresby – především z výrazů jednotlivých protagonistů.

Kresba jako taková je poměrně realistická, obzvlášť co se utrhaných končetin a střev létajících vzduchem týče. Nečekejte velkooké, roztomilé postavy s copánky a nesmělými úsměvy. Tohle je drsné sci-fi, plné nechutných momentů, perverzních a sexuálních scén a narážek. Je to především akce, takže pokud doufáte v duchaplné rozhovory nad čajem o páté, budete zklamáni.

Psychologie postav se zatím jen hrubě načrtnuta, ale už teď je jasné, že nám tu vznikne milostný trojúhelník, jehož vrcholy bude tvořit nevychovaný spratek Kei, nahá sebevražedkyně a možná až (Prozatím?) moc slušný Kató.

Každý jsme jiný, tak se tomu chudákovi nesmějte!

Každý jsme jiný, tak se tomu chudákovi nesmějte!

Gantz je přesně ten typ úchylné mangy, kvůli které si lidé myslí, že komiksy kazí mládež. Ale vem to čert, je to zábava, a o to jde především. Na některé to možná bude až příliš brutální či bizarní, ale věřím, že je to kus, ke kterému si najdete cestu.

Gantz patří mezi čerstvé úlovky nakladatelství Crew, které připravuje další díl na prosinec tohoto roku.

gantzNázev: Gantz

Kresba: Hiroja Oku

Scénář: Hiroja Oku

Překladatel: Anna Křivánková

Nakladatel: Crew

Počet stran: 224

Verdikt:

80

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.