Gantz 9 – Kdo je v právu?

Gantz je nemilosrdný a jeho záměry zůstávají stále skryty. Nyní předkládá další výzvu. A jak je jeho dobrým zvykem, je zase o něco drsnější než ty předchozí. Jak si s tím Kei poradí tentokrát?

gantz

Devátý svazek mangy přináší kromě tradiční řeže mezi lidmi a ufony zase něco navíc. Nejde o drobná odhalení a kličky v pravidlech, jak tomu bylo doposud. Teď je to jiné, závažnější, protože se ukazuje, že všední život už od tajného poslání eliminovat mimozemské spoluobčany nepůjde oddělovat tak snadno jako doposud. Kei se tak musí vyrovnat nejen s traumaty zažitými v boji, ztrátou přátel a svými selháními, ale také s faktem, že se může nadobro rozloučit s občasným klidem. Pokud svět doteď dával aspoň trochu smysl, tak Gantz všechno popřel a zase obrátil naruby. Jak lidé přijmou fakt, že mezi nimi žijí jiné bytosti? A jak se Kei přizpůsobí změně bitevního pole, když začíná docházet ke ztrátám na civilistech? Nemluvě o tom, že ho mimozemšťané už opakovaně nařkli, že si začal… Kde je pravda?

Gantz se už od začátku zaměřuje převážně na Keie. I když jeho společníci dostávají také prostor, víme, že tím hlavním hrdinou je zkrátka Kurono. A s tím mám občas trochu problém, protože je mi jeho postava většinu času spíše nesympatická. Možná je to způsobeno tím, že je až příliš lidský – má tolik špatných vlastností a návyků jako my ostatní, není to žádný idealizovaný miláček davu. Jenže od literárního hrdiny čtenář většinou čeká něco víc. Kei získává plusové body strašně obtížně, ale ztrácí je levou zadní. A tady si Hiroja Oku začíná se čtenáři pěkně hrát. Vždycky, když už to vypadá, že se Kei možná, aspoň trošičku, mění k předobrazu skutečných hrdinů, které čekáme, sklouzne zase zpátky a všechny dobré skutky jsou postupně opět zapomenuty kvůli jeho charakterovým vadám. Upřímně, je to tak trochu sketa… A pak vám dojde to, co hrdinům (a nejspíš i autorovi) došlo už na začátku: takoví jako Kei vyhrávají bitvy a přežívají. Dovoluje jim to totiž absence svědomí. Tak seberete svých pět švestek a jdete tomu výrostkovi zase fandit.

gantz 2

Jenže, co když po tom všem Kurono začíná vlastní svědomí opravdu nacházet? Co když se z něj může stát hrdina v pravém slova smyslu? Co když… si s námi autor ale zase jen hraje?! To se snad dozvíme v dalších svazcích.

80

cover

Název: Gantz 9

Scénář: Hiroja Oku

Kresba: Hiroja Oku

Překladatel: Anna Křivánková

Nakladatel: CREW

Počet stran: 232

Rok: 2015

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.