Gantz 8 – Nemilosrdná božstva, teda mimozemšťani

Bitva s Buddhou se krapet protáhla a vypadá to, že tenhle boj bude zatím zdaleka tím nejhorším. Přestože se tenhle tým zdál docela silný a svým způsobem i hodně spolupracoval, nepřítel má stále na své straně mnoho výhod a záludných překvapení.

Hiroja Oku nám dal již v předchozích svazcích mangy Gantz jasně najevo, že v jeho případě neplatí nic z přednastavených rádoby pouček o tom, jak by měl být vyprávěn příběh. Své postavy střídá jako ponožky, neváhá je mrzačit a vraždit rychleji než G. R. R. Martin, a když náhodou přežijí maniakální bitku s mimozemšťany, tak pořád nejsou v bezpečí. Nevíte, komu fandit, protože každý může být vzápětí rozcupován na malé, krvavé kousíčky. A mezi námi, tyhle traumatizující šoky, když jsou neustále dokola obětovány vaše oblíbené postavy, fandění moc nesvědčí. Ale i tak nedokážete být nestranní…, a Hiroja Oku vám tak bude zas a znova lámat čtenářské srdíčko.

gantz 1

V osmém dílu mangy už hodně slušně pracují emoce – to je pro postavy poměrně nové a tento trend se sem dostal z předchozí knihy. Jistě, do té doby tu samozřejmě emoce byly, ale čtenář je do značné míry vnímal pouze okrajově, protože prim tu hrály bitky. Teď se Hiroja Oku rozhodl trochu zájem přesunout na jiné pole a dává to hrdinům (potažmo tedy čtenářům) pěkně sežrat. Čím víc se postavám dostáváme pod kůži, čím více chápeme jejich motivace a tužby, tím horší peklíčko jim autor naservíruje, tím si můžete být jistí. Gantz skvěle pracuje s tou zákeřnou japonskou zbraní, pro niž jsme ještě nevymysleli dostatečně ohavné jméno – ukolébá vás na vlně humoru a akce, aby vám vzápětí vrazil kudlu do zad a pěkně si s ní ještě párkrát v ráně otočil. Jen tak, pro zábavu. To se totiž Gantzu nedá upřít – ať se tam děje jakákoli šílenost, pořád baví, a to i přes jisté opakování motivů.

Kató

Kromě soubojů a umírání se tu tentokrát objevuje další prvek – Gantz se začal přeživším míchat i do běžného života, což Kei nese opravdu nelibě. Jak se ukazuje, černá koule má zřejmě nějaké plány, o kterých obživlí lovci mimozemšťanů ještě neví.

Autor sám si zřejmě uvědomuje, že nemůže celou sérii utáhnout pouze na bojích, a tak začíná pomalu otevírat další dvířka, která nám snad do budoucna dají odpovědi na otázky, kterých je tu pěkná řada. Tedy za předpokladu, že věčně nadržený a protivný Kei udrží svou vznětlivou povahu na uzdě…

Verdikt:

dagon hodnocení doporucuje

Gantz 8 cover

Název: Gantz 8

Scénář: Hiroja Oku

Kresba: Hiroja Oku

Překladatel: Anna Křivánková

Nakladatel: CREW

Počet stran: 228                

Rok: 2015

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.