Gantz 7 – Bez slitování

Série Gantz už od začátku působila jako drsná řež, v níž nebude místo na nic jiného než brutální zabíjení emzáků (nebo jejich lovců), přečerný humor a sex. Ale tak jako v mnohých jiných případech zdání klame…

gantz 1

Když jsem se poprvé setkala s mangou Gantz, říkala jsem si, že to prostě bude akční odpočinkovka, u které se člověk pobaví – protože ač si to neradi přiznáváme, Gantz hraje na primitivní pudy, a perfektně mu to vychází. Jenže čas od času zpod víceméně němých panelů vykouklo něco, co mělo myšlenku, nepostrádalo to hloubku a zanechalo to ve čtenáři hořkosladký pocit. A možná právě to je na Gantzu tak příjemné a přitažlivé – že i přes prvoplánovou akční zábavu se Hiroja Oku nebojí čas od času, když to nejméně čekáme, do nás naprat v krátkosti tolik silných situací, že nás to emocionálně položí.

U mnoha mang, které jsem četla, jsem si pobrečela, ale čekala jsem to – i kdyby už jen ze samotné podstaty tématu nebo toho, že se k tomu schylovalo delší čas. Gantz mě v tomto směru vždycky překvapí – podobné situace tu nastávají nečekaně a víceméně zase okamžitě odezní, protože v řeži, která probíhá kolem, není na emoce čas. O to víc jsou podobné momenty ovšem působivé. Ve čtenářích vyvolávají zajímavou směsici pocitů – dostanete pořádnou facku, ze které se vám zatočí hlava, ale nemáte vůbec čas se z toho vzpamatovat, protože musíte zběsile otáčet další stránky. Až na samém konci vám vlastně dojde, co všechno se stalo…

gantz 2

V sedmém dílu pokračujeme v boji s obřím Buddhou, který ale, jak jinak, nebyl finálním bossem – na hrdiny čeká s každým dalším bojem víc a víc nepřátel. Nováčci jsou ale tentokrát docela co k čemu a poměrně se daří i spolupráce, takže likvidace malých soch jde celkem od ruky. Kei tu působí jako motor – ostatně jako vždy – rube ufony a už se nad tím vlastně ani nezamýšlí. Kató si stále drží svůj postoj mírotvůrce, a i když tím už může občas rozčilovat, je to vždy právě on, kdo z vás vyždímá soucit. Nejspíš proto, že by mohl být ze všech nejdrsnější, mohl by všechny zkopat do kulaté krychle a ani by ho to s jeho tělesnou konstitucí nestálo moc námahy, ale on to prostě neudělá. Až to nutí čtenáře k otázkám, zda k tomu vůbec někdy dojde.

gantz 3

Kresba je oproti prvnímu dílu více rozmáchlá – postavy si během předešlých volume upevnily nejen role, charakter, ale také vizuální podobu. Od uhlazených, kulaťoučkých obličejíčků, které jsme mohli vidět na začátku, jsme se dostali přes nejrůznější grimasy až k opravdovým změnám ve výrazech všech postav – tento vývoj shledávám příjemným. Zážitky, které mají naši hrdinové za sebou, by se v rysech jednotlivých osob totiž určitě projevily a je dobře, že na to Hiroja Oku myslel.

V osmém dílu se konečně dozvíme, jak chrámová bitka dopadne, a kdo všechno se vrátí domů. Ale musíme si na něj počkat až do června.

Verdikt:

dagon hodnocení doporucuje

gantz cover

Název: Gantz

Kresba: Hiroja Oku

Scénář: Hiroja Oku

Nakladatel: CREW

Překladatel: Anna Křivánková

Počet stran: 228

Rok: 2015

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.