Gantz 2 – Vraždění emzáků pokračuje

Než se druhý díl mangy Gantz dostal na pulty knihkupectví, byla to svízelná cesta… Kniha totiž napoprvé vylezla z tiskárny s chybně natištěným parciálním lakem na obálce. Ale konec dobrý, všechno dobré, takže manga je nakonec tady. A co vám budu povídat, je to stejná jízda jako jednička. Jen té krve a akce je tu mnohem, mnohem víc.

Tohle je realita!

Poté, co v jedničce banda maníků, vyvolená Gantzem odpráskla Cibulku mladšího, došlo k rychlému odhalení: Tohle není žádná reality show ani nejde o hypnózu či hloupý žert, je to prachobyčejná realita. I když možná, že se někdo osudem hrdinů dobře baví. Přinejmenším alespoň my jakožto čtenáři.

gantz2a

Není se co divit, že si postavy vezme do parády Cibulka starší a připraví nám pořádně krvavou lázeň. Od začátku se dalo vytušit, že Gantz bude survival vyvražďovačka, a v tomto duchu se nese i druhý díl. Kei postupně přichází na to, k čemu slouží podivné kombinézy, Kató zjišťuje, že v tomto případě nemůže být pacifista jako doposud, jinak by to mohlo mít fatální následky. Kišimoto se stále producíruje kolem bez spodního prádla a Pes nadšeně vrtí ocasem. Ostatní postavy tvoří více či méně (ne)důležitý kompars.

Humor

Druhý díl nám přináší i svou porci zvráceného a perverzního humoru. Může se to zdát nereálné, ale až si budete číst hodnocení, které Gantz hrdinům uděloval, pochopíte, co mám na mysli. Poodhalíme trochu tajemství toho, o co tady jde, a dostaneme konečně příležitost sympatizovat s některými hrdiny. Přiznám se, že hlavní hrdina Kei mi k srdci stále nepřirostl a prozatím pořád nechápu, proč k němu Kató tolik vzhlíží. Kató je mi prozatím jako postava daleko sympatičtější, i když by si měl brzy uvědomit, že tohle je boj, kde si bude muset zašpinit ruce, pokud tedy nechce umřít…

gantz2b

Kresba je stále stejná, ale v tomto dílu se mohl Hiroja Oku více věnovat krvavým cákancům a slzám, v nichž má očividně zalíbení. Ani text není náročný, většinou si postavy vystačí s vulgarismy či citoslovci. Přiznám se, že mi trochu vadí, jak jsou jednotlivé kapitoly krátké. V souborné knize to není tak hrozné, i když jsem měla občas pocit, že to i tak rozbíjí moji pozornost. Ale představa, že na těch několik stránek čekám celý měsíc, je děsivá – autor má totiž poměrně dobrý cit pro vyprávění a vždycky děj samozřejmě utne v důležitém okamžiku.

Celkově si Gantz drží laťku, kterou nastavil první díl, a nezbývá než doufat, že mu to vydrží i nadále.

Verdikt:

80

gantz2 cover

Název: Gantz 2

Kresba: Oku, Hiroja

Scénář: Oku, Hiroja

Překladatel: Anna Křivánková

Nakladatel: Crew

Rok vydání: 2013

Počet stran: 224 (paperback)

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.