Dveře do prázdnoty se znovu otevírají

V říjnu vyšel druhý díl Archivu od Victorie Schwabové s velmi přiléhavým názvem Dveře do prázdnoty. Protože jak už to tak bývá, co se otevře jednou, může se otevřít znovu, i když to většina pracovníků Archivu považuje za nemožné. A právě jistota, neochvějné přesvědčení Knihovníků o své pravdě, znovu přivede Mackenzie a všechny její blízké do nebezpečí.

Mac začala škola. Čeká ji náročný přestup do nového prostředí soukromé střední školy, kam chodí většinou jen bohaté děti. Musí se smířit s uniformou, svazujícími pravidly o oblékání, líčení a chování.  A právě to poslední jí dělá největší problémy. Mac sužují noční můry tak živé, že už dlouho pořádně nespala. Přesněji řečeno od Owena. Přepadnou ji kdykoliv, jen zavře víčka. Klidně i ve třídě při vyučování. Mac se děsí reakce Archivu, proto o tom mlčí. Agáta, vedoucí Knihovnice, jí to řekla jasně. Jakmile nebude psychicky schopna služby, vezmou jí všechny vzpomínky a již nebude Správkyně Archivu.

Na druhou stranu i Wesley má tajemství. Chodí přesně do té samé školy, ale tady vypadá a chová se úplně jinak. Upravený a učesaný vypadá přesně jako ostatní bohatí kluci. Navíc se kolem Mac začne točit i Cash, který podle svých slov má na starost nováčky na škole. Je to nejlepší kamarád Wese, takže zápletka je hned jasná. Kdo získá srdce Mac? Jsou její noční můry jen sny, nebo je to skutečné? Protože kolem ní se dějí divné věci…, mizí lidé, se kterými mluvila, nebo jim jen pomohla. A Lovci z Archivu ji sledují na každém kroku.

Dveře do prázdnoty měly docela slušný rozjezd. První díl skončil sice uzavřeně, ale ještě zbývalo pár otázek, co nenechají čtenáře v klidu.

Pokračování nám ukázalo, jak Mac ve snech trpí, jak je vyčerpaná z nedostatku spánku. Jenže potom děj ztratil napětí. Autorka se místo toho, aby dál rozvíjela náznaky, které měly velký potenciál, věnovala vztahům ve škole – mezi Mac a Wesem a jeho školními přáteli. Rozepisovala interakce mezi ní a nejoblíbenější dívkou na škole, která Mac nemusela od prvního okamžiku, seznámila nás s fungováním školy. Děj ztratil na dynamice. Kolem sté strany jsem měla velkou chuť přestat číst. Každá stránka nepřinesla nic nového, jen mě nudila. Několik stran bylo dokonce zaplácaných jen smskami vepsaných do komiksových bublin.

A sem tam autorka hodila čtenáři drobek ve formě zmizelých lidí – což byl dobrý tah; nebo napjaté chvilky s Agátou, která chce Mac srazit na kolena a všem ukázat, že na práci Správce nestačí. To se mi líbilo.

Nakonec jsem Dveře do prázdnoty přečetla. Dávkovala jsem si to pomalu, abych se prokousala balastem, navrstveným na zajímavé zápletce. Když konečně přišlo rozuzlení, už mě neohromilo, jak by mělo. Ale říkám si, že jsem možná náročný čtenář. Kniha je zařazena do žánru young adult, takže určenou věkovou kategorii by mohly školní a vztahové pasáže bavit. Napsané to bylo vcelku dobře, dokonce jsem si nevšimla žádné dějové nelogičnosti.

Jak jsem měla v prvním díle Mac ráda a chápala jsem ji, tady jsem nad většinou rozhodnutí jen kroutila hlavou. Wes u mě oproti tomu stoupl v hodnocení a u Owena nevím, co si myslet. Mám takový pocit, že ke konci jeho charakter autorka nedomyslela.

Kniha byla napsaná místy svižným jazykem. To znamená, že akční a napínavé pasáže měly atmosféru, rychle utekly a člověk je s chutí přečetl. I závěr byl, jak se patří, napínavý. Jen mě mrzí, že kvůli nastavovanému ději jsem si je nedokázala tak vychutnat.
Pokud jste četli Archiv a líbil se vám, zkuste Dveře do prázdnoty. Je možné, že právě vám se vztahové pasáže víc trefí do noty než mně. Já očekávala lepší uchopení děje a zápletky.

Verdikt:

dagon hodnocení 60

Dveře do prázdnoty Název: Dveře do prázdnoty (Archiv #2)

Autor: Victoria Schwabová

Překladatel: Magdaléna Stárková

Nakladatel: CooBoo

Počet stran: 326

Rok vydání: 2014

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Petra "Dragita" Machová

Lásku k psanému slovu v ní probudily knihy Stephena Kinga a J. R. R. Tolkiena. Dragita má ráda fantasy, young adult literaturu a nepohrdne ani sci-fi. Během let se od čtení poutavých příběhů pustila i do psaní vlastních světů. Zatím má na kontě první úspěch s povídkou Osudová chyba, která vyšla v knižní podobě spolu se stejnojmennou novelou Posledná Pozemšťanka u nakladatelství Hydra. Dragita je v hloubi duše i velký filmový a seriálový fanda. Mezi její oblíbené filmy patří X-Men, Avatar nebo seriály Teen Wolf a The Big Bang Theory. Také má velmi ráda animované filmy, jakým je třeba Jak vycvičit draka. Ve volném čase kreslí tužkou a učí se digitální kresbě.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.