Důrazně nedoporučujeme krást zuby zkamenělinám!

Abigail Rooková a její zaměstnavatel se tentokrát připletou k na první pohled běžnému případu. Někdo ukradl zub z čerstvého archeologického naleziště. Jenže jakmile o něco projeví zájem Jackaby, je nasnadě, že to rozhodně nebude nic obyčejného. Nemluvě o tom, že se vykopávky provádí shodou okolností nedaleko vesničky, kam se po událostech předchozího dílu odstěhoval Charlie Cane, aby nebyl příliš na očích. A to je další důvod k návštěvě!


William Ritter v druhém svazku o geniálním leč excentrickém vyšetřovateli opět přišel s nepříliš komplikovanou detektivní zápletkou, kterou vystavěl kolem lehce nadpřirozených jevů. Stejně jako v předchozí knize ani tady nedává příliš indicií k tomu, aby si čtenář mohl s dostatečným předstihem dělat nějaké vlastní teorie. Na většinu věcí vás navede sám Jackaby, protože až na výjimky nejsou v textu nijak zvlášť vidět. Přesto, na rozdíl od prvního příběhu, tu pozorný čtenář najde alespoň pár drobečků, což je příjemná změna.

A tím pozitiva nekončí. Autor se zřejmě poučil a zapracoval poněkud na vztazích mezi postavami. Díky tomu působí daleko uvěřitelnějším dojmem a vzájemné interakce mezi hrdiny jsou přirozenější. Nechybí samozřejmě sžíravé poznámky jak ze strany samotného Jackabyho, tak Abigail, která se nedostatkem jeho empatie nenechává vyvést z míry.

Příjemným shledávám také skutečnost, že se autor rozhodl celou sérii provázat a nedělat z ní čistě epizodní záležitosti, jak by se mohlo zdát. Některé nitky z předchozí knihy se dostaly i sem a je naprosto zřejmé, že pár událostí z Případu ukradeného zubu bude mít svou dohru v následujícím pokračování. Ritter si tak zdárně buduje pozadí pro své další příběhy, dodává jim na propracovanosti a skrze dobové detaily také na realističnosti.

Mimoto si stále zachovává velice čtivý styl vyprávění, který vás jednoduše chytne a nepustí. Celou knihu dokážete hravě zhltnout za jednoho odpoledne. Případ ukradeného zubu stále zůstává spíše v ranku oddechové literatury, je to nicméně příjemný počin, jehož četbu si užijete a nejednou vám vykouzlí na tváři úsměv. A skutečnost, že má prozatím série mírně stoupající tendenci, co se týče kvality, je slušným příslibem do budoucna.

80 %

Název: Případ ukradeného zubu
Série: Jackaby
Autor: William Ritter
Překlad: Vratislav Kadlec
Nakladatelství: Host
Počet stran: 272
Rok vydání: 2017

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.