Druhé šance, dinosauři a panda – To je Gantz 12

Izumiho vyšinutost nezná mezí. Ve snaze dostat se znovu do Gantzova světa se z něj stal masový vrah. Ale sáhnout si na vlastní život pořád nedokáže. Proto se snaží opakovaně přimět Keie, aby ho zabil. Ale jestli toho chce dosáhnout, musí přijít s novou taktikou.


Gantz122Dvanáctý díl pracuje se dvěma zásadními rovinami příběhu. První je ta, že se v partě pro eliminaci ufonů objevují samé nové tváře, které nemají (až na jednu výjimku) nejmenší ponětí o tom, co se děje. Dostáváme se tak do koloběhu vysvětlování, kterého jsme byli svědky už několikrát. Chápu, že nováčci musí přijít na pravidla celého emzáckého lovu, ale čtenář se může místy trochu nudit, což je pro akční mangu hodně špatná vizitka. Scény s bombami v hlavách a následné vytapetování prostoru lidskými mozky, zapůsobily prvně, ale nyní jsou již ohrané a já měla tendenci tyto panely přeskakovat, abych se dozvěděla, co bude dál. To, jak se s tím hrdinové srovnají, jsem přitom neměla potřebu řešit.

Celkově vidím množství postav spíše jako přítěž. Je nasnadě, že většina z nich má čistě funkci žrádla pro mimozemšťany, a čtenář tak nemá ani chuť se o ně nějak více zajímat. Doufám, že Hiroja Oku konečně ustálí nějakou schopnou skupinu, s níž se budeme setkávat častěji. Neustálá obměna tváří stírá i dramatičnost jednotlivých scén a jejich brutalitu, protože čtenáři jsou dané postavy jednoduše úplně putna. Přišla mi tu také zvláštní jedna drobnost. Kei byl vůbec první, kdo dokázal porazit Daizaemona, a když se znovu ocitnou tváří v tvář, silák ho nepozná? Snad se dočáme do budoucna ještě dohry…

Gantz121Každopádně mám dobrou zprávu pro milovníky zvířat, kterým chyběl Pes. Nyní se můžete skamarádit s Pandou, která se ocitla v boji proti ufonům a její prozatímní přispění do děje spočívá ve válení sudů a lepení se na Izumiho. (A tom, že je boží.)

Druhý motiv mangy, více psychologický, pak řeší to, že Kei už není největší zvíře v partě. I přes jeho zkušenosti je tu někdo, kdo se vyzná líp. Nemluvě o tom, že na rozdíl od Izumiho nemá Kei bez kombinézy takřka žádnou fyzičku ani dovednosti. Nojo, koukáním na porno si holt člověk kondici zrovna dvakrát nevylepší… Přesto se Kei ukazuje jako relativně schopný vůdce i tak. Možná za to může fakt, že není tolik zfanatizovaný a pořád má slušný pud sebezáchovy. Proto dokáže v boji proti mimozemšťanům, kteří na sebe tentokrát vzali podobu dinosaurů, využít i mozek a nespoléhá jen na svaly. Pomyslný post šéfa skupiny je tak stále neobsazený.

Souboj mezi přeživšími celkově přidává vyprávění nový rozměr a zdá se, že by mohl příběh vhodně ozvláštnit i do budoucna. Přeci jen, Kei a Izumi mají mnoho nevyřízených účtů. A co teprve ti, které Izumi ke Gantzovi dostal… Provalí se to vůbec? A pokud ano, za jakých okolností?

Dvanáctý díl mangy Gantz sice místy dojíždí na repetitivnost některých prvků, přesto přináší řadu zajímavých otázek ohledně dalšího vývoje – ať už samotných postav, nebo děje. Jisté je jedno: řež ještě zdaleka nekončí.

70 %

Název: Gantz 12
Kresba: Hiroja Oku
Scénář: Hiroja Oku
Překlad: Anna Křivánková
Nakladatelství: Crew
Počet stran: 228
Rok vydání: 2016

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.