Drsná magie – Correia se moc nepředvedl

Larry Correia se u nás zapsal díky sérii Lovci monster jako autor s důrazem na zběsilou akci a humor. Drsná magie je první knihou ze série Grimnoirské kroniky a přináší svět plný magie, futuristických vynálezů a vzducholodí. A tento mišmaš je umístěn do třicátých let minulého století.

 

Na začátku knihy se seznámíme s hlavními hrdiny – šedookou Faye a Sullivanem. Oba patří mezi Aktivní, tedy mezi jedince, kterým magie dala do vínku nějakou tu superschopnost. Faye umí Cestovat (teleportace) a Sullivan Usměrňovat (měnit gravitační pole kolem sebe). Faye je chráněnkou starého farmáře, Sullivan je součástí úřadu, který chytá ostatní Aktivní. A taky je to bývalý trestanec.

Velkou válku (původní název pro první světovou) ukončil takzvaný paprsek smrti, který má mnohem větší moc než atomová bomba. Berlín je srovnán se zemí a na světě panuje mír… tedy skoro. Japonský Kancléř, jeden z nejsilnějších Aktivních na světě, si chce podrobit západ, a nemá k tomu daleko.

 

Larry Correia se snažil vytvořit alternativní historii, která má vypadat zajímavě a zábavně. Bohužel je veškerá její složka pojata natolik ploše, že se čtenář ani nestihne bavit, a už je konec. Od postav, přes pravidla světa, až po samotný děj je Drsná magie dokonalou ukázkou toho, jak vypadá špatná kniha. Děj je hodně plytký, což by nevadilo, kdyby autor vytvořil přímočaré béčkové akční čtení. Místo toho dostáváme postavy, které mají vypadat komplexně, ale připomínají šablony z příručky „archetypy literárních charakterů“. Známé klišé „šustí papírem“ na Sullivana a spol. platí stoprocentně. Kvůli tomu absolutně nemají šanci vyniknout pokusy o dějové zvraty, ani jiné aspekty příběhu.

Řemeslně je kniha také odrazující. Neviděl jsem originál, možná za to může překlad, ale prakticky vše je to psáno velkými písmeny (druh magie, samotná „kouzla“, slovesa s nimi spojená a podobně); slovní zásoba se vyčerpá po sto stranách a pak nepřijde nic nového. Dialogy jsou šroubované a k tomu ke všemu si pro tak jednoduchý příběh autor vytvořil nesmyslné množství postav, kdy je jedna prázdnější než druhá.

 

Zůstává záhadou, proč se zrovna tato kniha dočkala vydání v naší malé kotlině, proč si na ní dávali práci překladatel, korektor, editor a ostatní. Vždyť už první strana je jasnou ukázkou autorovy neschopnosti pracovat se slovy, když neustále opakuje spojení „starý farmář“ a „jeho syn“, až se postupně ztrácí přehled, o kom se vlastně píše. Už to mělo Fantom Print varovat…        

 

Verdikt:

dagon hodnocení 20

 

 

 

 

 

 

 

Drsná magie

 

Název: Drsná magie (Grimnoirské kroniky 1)

Autor: Correia, Larry

Překladatel: Jakub Mařík

Nakladatel: Fantom Print

Počet stran: 336

Rok: 2015

 

 

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Ondřej "Walome" Hartman

Walome s recenzováním začal (když nepočítáme jeho blog) na stránkách Topzine.cz, kde zůstal necelý rok. Po kratší pauze se v roce 2012 stal redaktorem magazínu MFantasy, kde vydržel o něco déle. Po zkušenostech načerpaných nejen z těchto webů se stal spoluzakladatelem webu Dagon.cz, kde zůstane, dokud se Dagon nepřestane plavit ve fantasy vodách. Mezi jeho oblíbené subžánry patří urban fantasy, ale nepohrdne ani kvalitní high fantasy. Věnuje se také hraní PC a PS her a čtení komiksů.

komentářů 10

  • Ondřej "Walome" Hartman 1.5.2015na17:25

    to Seth: ano, měl to napsat jinak. Takhle nepíše profík, tohle omlacují o hlavu i amatérům na literárních kurzech.

  • Zuzana "Daletth" Vašíčková 28.4.2015na12:18

    Tomáš Němec je zaměstnancem FANTOM Printu, ale nebyl jím v době, kdy byl šéfredaktorem Pevnosti. A je pravda, že za jeho působení v Pevnosti, bylo hodnocení knih mnohem přísnější. Zda je to dobře, nebo nikoliv, to je už na posouzení každého z nás.

Starší komentáře« Starší komentáře
Novější komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.