Doctor Who: Generace velkého třesku: Podvod selhal

22.5.2017    Vendula Kreplová    Knihy / Literární brána

Dvanáctý Doktor vyráží na své další velké knižní dobrodružství! Postaral se o něj spisovatel Gary Russell, který má za sebou již více románů ze světa Doctora Who i navazujícího Torchwoodu.


Když dáte dohromady Doktora, skupinu vesmírných dobrodruhů (mezi nimiž nesmí chybět zločinci) a hrozbu zániku vesmíru, je o zábavu postaráno. Obzvlášť když se do celé věci zamotá jeden prapodivný kámen. Doktor záhy zjišťuje, že se zase jednou nevědomky zapletl do obrovského dobrodružství.

Česky vydávané knihy s tematikou Doctora Who se vyznačují značně proměnlivou kvalitou. Měli jsme tu mrazivou Siluetu a výbornou povídkovou sbírku 11 Doktorů, 11 příběhů. Oproti nim stojí unylý Roj hrůzy. A Generace velkého třesku se bohužel navzdory nemalým očekáváním zařadila do druhé kategorie.

Hlavním problémem románu je skutečnost, že navazuje na sérii audioknih, v nichž vystupují vedlejší postavy, které se objevily i v této knize. Přičemž pokud ony audioknihy neznáte, budete mít při čtení Generace v hlavě pořádný guláš, a delší dobu potrvá, než se zorientujete v tom, kdo je kdo, s kým spolupracuje a o co mu jde. Částečně proto, že to poslední kolikrát neví ani hrdinové samotní.

Autor se velmi usilovně snaží vybudovat vztahy mezi postavami a přiblížit nám je. Problém spočívá v tom, že stále jde o figurky sloužící jasně vymezenému účelu, takže nemají možnost nám přirůst k srdci. Tomu nenapomáhá ani určitá zmatenost, kdy se postupně střídají části z pohledu různých hrdinů, a není jisté, jak se spojí dohromady. Když k tomu konečně zhruba ve třetině knihy dojde, čtenář je již dokonale znuděný a zmatený, protože na něj Russell mezitím stačil vyrchlit přemíru informací na malém prostoru.

Příběh ještě víc trpí značně pomalým rozjezdem. Dlouho trvá, než se dobere ke své podstatě. Dokonce i pokud sledujete seriál Doctor Who, nebudete se moc orientovat v tom, co se děje. Ortodoxního fanouška možná potěší odkazy na starší série a reinkarnace Doktora, nelze ale přehlédnout, že nemají žádný vliv na vývoj děje.

Oživení tak nastává jen v okamžiku, kdy Doktor začne kolem sebe trousit sarkastické hlášky. Ze začátku ale nemá příliš mnoho prostoru, což ještě víc zbrzdí už tak dost unylý start. Občasné suché vtípky a projevy typického britského humoru pobaví, ale souvislý příběh na nich nevystavíte.

Z plynulého čtení kromě všeho výše zmíněného vytrhuje i překlad. Nejenže je v některých případech nekonzistentní, ale stále bije do očí výrazy typu šmrdli-mrdli (bože, proč?) a starý dobrý sonáč (přičemž o pár stránek dál už je to normálně sonický šroubovák). Přidejte k tomu příležitostné překlepy a divně přeložené fráze, a dostanete katastrofu větších rozměrů, než jaké je Doktor obvykle nucen čelit.

Generace velkého třesku se dá nejlépe shrnout jedním slovem: zklamání. Nebo také průšvih. V každém případě od ní dejte ruce pryč a běžte si radši pustit libovolný díl Doctora Who. I ty nejslabší z nich totiž mají oproti této knize jednu obrovskou výhodu. Budete je mít za sebou mnohem rychleji.

30 %

Název: Doctor Who: Generace velkého třesku
Série: Doctor Who
Autor: Gary Russell
Překlad: Tomáš Oakland
Nakladatelství: Jota
Počet stran: 244
Rok vydání: 2017

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.