Doctor Strange: Jak čarují superhrdinové

7.11.2016    Vendula Kreplová    Film / Filmová brána

Éra filmových adaptací komiksů od Marvelu je v plném proudu! Po Iron Manovi, Hulkovi, Captainu Americovi, Thorovi, Ant-Manovi a Deadpoolovi si samostatný film vydobyl i Doctor Strange. Ten se na rozdíl od svých kolegů neohání zbraněmi, kladivem, nemění v zelené monstrum ani nevyužívá fešácké brnění. Vystačí si s magií.


doctor strangeStephen Strange (Benedict Cumberbatch) pracuje jako chirurg. Svou práci odvádí výborně a je si toho zatraceně dobře vědom. Kvůli tomu s lidmi příliš nevychází. To se ještě zhorší poté, co Stephen při nehodě utrpí vážné zranění rukou. Nemůže dál vykonávat své zaměstnání. Žádná léčba nezabírá, a tak se Stephen vydá za odpověďmi jinam. A zjistí, že svět je daleko rozmanitější, než dosud předpokládal, a existují v něm magické síly, které lze ovládnout… pokud dřív ony neovládnou a nezničí vás.

Není třeba dlouho chodit kolem horké kaše – Doctor Strange se řadí k nejlepším marvelovkám. Velkou zásluhu na tom má Benedict Cumberbatch v titulní roli. Čtyřicetiletý herec se během posledních šesti let stal světovou hvězdou. V tomto filmu ztvárňuje polohu, kterou si již několikrát zahrál, nejdřív v BBC seriálu Sherlock a poté například v oscarovém Kódu Enigmy. Génia, který většině lidí leze na nervy svým arogantním chováním. Na rozdíl od takového Sherlocka Holmese je ale Stephen Strange o něco lidštější a občas naplno projeví své emoce. Přesto se snaží k věcem přistupovat racionálně a problémy řešit logicky, aniž by propadl panice nebo se zhroutil. Díky tomu je snadné mu fandit v jeho úsilí nejprve se naučit magii a poté porazit jiného čaroděje (protože bez záporáka, který hlavnímu hrdinovi zatápí, by to přece nešlo, že ano).

doctor strangeFilm dovedně kombinuje akci, humor i napětí. Bojové scény lehce upomínají například na Počátek Christophera Nolana, ale zacházejí ještě mnohem dál. Překrucují obraz, hrají si s gravitací, fyzikálními zákony… a přesto se v nich neztratíte. Jsou nicméně náročné na pozornost. To platí i o zbytku filmu, který divákovi nedá nic zadarmo. Dávkuje informace s rozvahou, ale poskytuje je ve velkém množství, takže musíte dávat pozor, aby vám nic důležitého neuteklo. To však v případě Doctora Strange díky nadupanému tempu nepředstavuje žádný problém. Od samého začátku nespustíte oči z plátna a hluchá místa se zde prostě a jednoduše nevyskytují.

Jistě, dalo by se namítat, že se ve filmu vyskytuje pár nelogičností. Ty však při prvním zhlédnutí kvůli spádu děje nejspíš ani nezaregistrujete. Mohli bychom si též stěžovat, že Cumberbatch již poněkolikáté ztvárňuje takřka stejný typ postavy. Ale proč na to nahlížet negativně, když mu očividně tento charakter sedí? Doctor Strange možná není dokonalý, ale má k tomu velmi blízko. Zvlášť pokud zbožňujete superhrdiny od Marvelu. Tento je zase trochu jiný, a stojí za to se s ním seznámit. Skepsi snad může vyvolávat jen otázka, jak se podaří Doctora Strange začlenit do již rozvitého univerza mezi ostatní hrdiny. Přece jenom jeho schopnosti fungují na jiném principu a mohly by například v mysli takového Iron Mana udělat pěknou paseku. Ale to už je záležitost budoucnosti. Prozatím si užijme Doctora Strange, který se směle může zařadit na úroveň těch nejlepších snímků MCU. A minout ho v kinech by byla díky luxusním efektům obrovská škoda. Tak neváhejte a běžte se nechat okouzlit!

90

Název: Doctor Strange
Žánr: kouzelnické superhrdinské fantasy
Režie: Scott Derrickson
Hrají: Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Mads Mikkelsen, Tilda Swinton
Scénář: Jon Spaihts, Scott Derrickson, C. Robert Cargill
Stopáž: 115 minut
Rok: 2016
Hudba: Michael Giacchino

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.