Cesta meče může někdy být plná špatných rozhodnutí

Mikedži se nevzdává svého snu oženit se s dcerou císaře a stát se svrchovaným pánem Japonska. Je tomu ochoten obětovat ledasco, ale i jeho trpělivost a učenlivost má své meze.


Po boji na ostrovech Kido, kterými končil první díl komiksové série na motivy románu Thomase Daye, se Mikedži spolu s Musašim vydávají do paláce chutí, kde má pokračovat Mikedžiho učení. Jak se může zdejší pobyt na první pohled zdát bezvýznamným, Mikedži postupně zjišťuje, že vše má svůj důvod, a stejně tak všechna rozhodnutí mají svou cenu… Žák i jeho mistr si musí projít dalšími etapami života, což se projeví mimo jiné i ve vývoji jejich charakterů.

Musaši se mění na lhostejného a až přemoudřelého muže, který není schopen vidět vlastní omyly. Potýká se se svými démony, o nichž stále čtenáři nic nevědí, takže spolu s jeho záhadnou minulostí slouží čistě jako kulisa k dokreslení atmosféry. Musaši tak působí dojmem arogantního muže a nezadá si v tomto s Mikedžim. Mladý hrdina a vypravěč příběhu se stále nepoučil, přestože dostal už několik výchovných lekcí. Nadutost a aroganci se z něj stále nepodařilo vykořenit. Naopak, čím více toho umí a ví, tím je to s ním občas horší. Musašiho chování mu ale nedává zrovna dobrý příklad, takže se není co divit. Vztahy mezi učitelem a žákem jsou napjaté, což je cítit nejen ve vyprávění ale i v samotné kresbě – je důležité studovat mimiku postav, která v tomto příběhu opravdu hodně napoví.

Nakladatelství Zanir dalo na připomínky čtenářů a druhý svazek z trilogie Cesta meče připravilo ve větším formátu a navíc v pevné vazbě. Nebála bych se toto vydání označit vyloženě za oversized. Díky tomu vynikne propracovaná kresba a čtenáři se mohou pokochat rozličnými detaily. I třetí svazek by měl následovat ve stejném formátu a podle všeho by pak pro zájemce měl vyjít v této podobě znovu i první svazek, aby vše ladilo krásně do knihovničky…

Cesta meče i v druhém svazku ukazuje bídu a lesk Japonska 17. století. Představuje hodnoty, které mohou být v dnešní době mnoha lidem cizí, a ukazuje tak do jisté míry určitou pošetilost tehdejší šlechty, která brala jako jedno z hodnotících kritérií svého stavu nejen ovládání zbraní, ale také kulinářské dovednosti nebo výkon v posteli. Všemu se Mikedži věnuje v tomto svazku dosyta, takže o krev a erotické scény není nouze. Kresba Frederica Fernianiho je sice lascivní, ale pořád vkusná.

I v tomto svazku jsou přítomny dvě legendy, přičemž jednu kreslil sám Ferniani, ačkoliv použil na část z ní maličko odlišný styl. Druhou pak ztvárnil Richard Guérineau. Jeho kresba je jednoduchá, nijak složitě, leč zajímavě kolorovaná a na první pohled dává jasně najevo, že právě čteme příběh vložený do hlavní dějové linky.
Celé vyprávění kombinuje epiku, filozofii a úměrné množství patosu, což spolu s temnou atmosférou, líbivými kulisami a precizní kresbou dělá z komiksu kvalitní počin.

Druhý díl Cesty meče je o předurčení, špatných rozhodnutích a o tom, jak se rodí zlo. Zanir se profiluje jako nakladatelství zaměřující se na nezávislou tvorbu a doposud mělo šťastnou ruku ve výběru titulů. Navíc poslouchá své čtenáře a věnuje svým komiksům náležitou péči. Cesta meče je toho důkazem.

80 %

Název: Uhlíky vzdělání
Kresba: Frederico Ferniani
Scénář: Mathieu Mariolle
Překlad: Zuzana Lochmanová
Nakladatelství: Zanir
Počet stran: 64
Rok vydání: 2017

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.