Černá Orchidej – Netradiční superhrdinský komiks

Neil Gaiman. Autor netušených možností, král imaginace, grafoman a snílek, který nám dává nahlédnout do svých světů. U nás je známý především díky svým románům, ale není to jeho jediná parketa. Komiksová série Sandman je toho důkazem. A nyní na český trh zavítal i titul Černá orchidej, který vznikl již v roce 1988. 

Orchidej

Černá orchidej je superhrdinka bojující se zločinem. Jenže její poslední případ se tak úplně nepovedl – Orchidej při něm zemřela. Záhy se ukáže, že ale nebyla jediná svého druhu… Po její smrti se v zastrčené laboratoři doktora Philipa Sylviana probudí další Orchidej. Je zmatená, nemá žádné vzpomínky, jen ozvěny dávných časů. Jediné, co ví, že je částečně rostlinou a dokáže neuvěřitelné věci – například létat. Začne pátrat po své minulosti, což ji přivede k řadě odhalení a setkání s postavami, které už dávno známe – Ivy, Batman, Lex Luthor nebo Bažináč…

Příběh je vyprávěn ve střípcích a flashbacích – každý, kdo se v příběhu mihne, odvypráví svůj díl, až nakonec zjistíme, jak to celé bylo doopravdy. Při prvním čtení to může působit trochu roztříštěně, proto doporučuji minimálně ještě jedno přečtení – objevíte pak v textu i kresbě nové detaily, které příběhovou mozaiku doplní.

Zároveň s tím pokračuje i linie ze současnosti – Orchidej pátrá po svém původu a snaží se najít svoje místo v životě. Jenže je zrozena z násilí a utrpení, a to ji provází i nadále. A když konečně najde oázu klidu, nemá v ní dlouhého stání…

 

Černá Orchidej je příběh o utrpení – smrt je na každé stránce a z komiksu dýchá ponurá atmosféra. Na svou dobu bylo toto dílo přelomové – kdo mohl tehdy říct: Na prvních stránkách jsem zabil svou hlavní postavu? Jedině Neil Gaiman… Příběh se pak veze na jeho autorské notě – náznaky, z nichž si čtenář může dát všechno dohromady ještě předtím, než mu bude celá záležitost objasněna. Ale i tak v objasnění zůstávají mezery, které může zaplnit čtenářova představivost. V tom tkví kouzlo Gaimanova vyprávění.

Sytost barev

Snový příběh skvěle doplňuje výtvarná stránka. Dave McKean v tomto díle spojil realistickou kresbu s expresionismem a výsledek stojí za to. Některé panely vypadají jako fotografie, jiné jsou v černobílém provedení, plné šrafování a důležitých drobností. V jiných na atmosféře momentu přidává rastrový šum. A zbylé kresby jsou plné živých barev. Hutná zeleň džungle, ponurá šeď města, rudý západ slunce, nebo sytá fialová Orchidejina těla. Některé stránky jsou víceméně jen změtí barev, z nichž sem tam vykoukne obrys; rozdmýchává to fantazii.

Výsledek má silnou atmosféru, která vás pohltí, a vy se od stránek nedokážete odtrhnout. Tragický příběh o tom, jak se lidé zas a znova dopouštějí stejných chyb, protože jim jejich současná situace nestačí. Zmařené životy kvůli ambiciózním snům… Není třeba chodit kolem horké kaše: Gaiman nás zase jednou dostal. Otázkou je, jak tento netradiční kousek sedne českým čtenářům, kteří mají nejspíš od superhrdinského komiksu poněkud jiná očekávání…

 

Verdikt:

dagon hodnocení doporucuje

 

 

 

 

 

 

 

cerna orchidejNázev: Černá Orchidej

Scénář: Gaiman, Neil

Kresba: McKean, Dave

Překladatel: Petr Kotrle

Nakladatel: CREW

Počet stran: 180

Rok: 2014

 

 

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.