Čas oblevy: Vydejte se tam, kam se dosud nikdo nevydal

5.6.2017    Vendula Kreplová    Knihy / Literární brána

Ani ve světě budoucnosti nemusí být život báječný a sladký. Obzvlášť když se ocitnete uprostřed záhadného plánu, jehož pachatele ani výsledek neznáte, ale který dost dobře může stát životy milionů lidí. Hrdinové románové prvotiny české spisovatelky Venduly Brunhoferové se o tom přesvědčí na vlastní kůži… a ne všichni přežijí.


Českých space oper je stále jako šafránu, a ještě méně existuje těch, které jejich autoři neroztahali do rozsáhlých ság o mnoha dílech. Čas oblevy představuje v tomto ohledu jednu z výjimek. Jde o sice rozsáhlý román (přes 500 stran), ale stále samostatně stojící. Což je vzhledem k úzké provázanosti jeho jednotlivých dějových linií na jednu stranu dobře, na druhou stranu ovšem nelze přehlédnout, že kniha vykazuje některé nedostatky, kterým by se při pečlivějším rozpracování příběhu možná dalo vyhnout.

Přitom začátek působí slibně. Autorka nás okamžitě uvrhne do akce a představí nám jednoho z důležitých hlavních hrdinů – nájemného vraha Tuomase. Podobné povolání slibuje pro čtenáře řadu zábavy, bohužel nedlouho po začátku svou práci Tuomas víceméně pověsí na hřebík. Přesto jde o jednoho z nejzajímavějších hrdinů knihy, který značně vyčnívá mezi minimálně zprvu snadno zaměnitelnými ženskými postavami.

Autorka vytváří svůj vlastní svět se specifickými zákonitostmi, sociálním i politickým uspořádáním a v neposlední řadě pochopitelně i technikou. Její vynalézavost lze v tomto směru jen obdivovat, všechny ty technické hračičky, které se v románu objeví, mají své kouzlo, a kreativnější mysli si při čtení možná začnou pohrávat s ideou, jestli by něco podobného nešlo zhotovit i ve skutečnosti. Spolu s hrdiny pak čtenář objevuje taje mnoha světů, mezi kterými se hrdinové pohybují.

Postav je bohužel příliš mnoho a některé z nich jsou si svým stylem vyjadřování dost podobné, takže ze začátku se vám nejspíš budou plést a bude chvíli trvat, než se zorientujete v tom, která dějová linka se odehrává kde a o co jejímu protagonistovi jde. Střídání perspektivy různých hrdinů má opět svou výhodu a nevýhodu – když si někoho z nich oblíbíte, budete se na jeho části těšit, pokud vám některý poleze na nervy, během jeho pasáží budete trpět. Ta druhá varianta nicméně snad nehrozí, víceméně jde o sympaťáky. Ze zástupu postav vyčnívá kromě Tuomase především prostořeká mladičká Daphne a policistka Jane Sungová.

Rozvíjení vztahů hraje v knize významnou roli. Není v ní navíc nouze o intriky, manipulace a lži, takže musíte dávat pozor, aby vám neušlo, kdo se pohybuje na jaké straně (nebo to aspoň předstírá). Čas oblevy se tedy rozhodně nedá zařadit mezi oddechové čtivo. Sympatické na postavách je, že rozhodně nejde o jednorozměrné figurky, a dokonce i zdánliví psychopati a záporáci jsou komplikovanější, než by se mohlo na první pohled zdát. Dokazuje se tak stará známá pravda, že zlo je relativní a vždy záleží na tom, z jakého úhlu pohledu se na něj díváte. Autorka se snaží propracovat charakter každého z hrdinů a poskytnout mu věrohodně působící motivaci pro to, co dělá, což se jí někdy podařilo více, někdy méně.

Napětí plynoucí z příběhu zvyšuje skutečnost, že máme k dispozici víc informací než hrdinové, takže o intrikách a zákeřných plánech víme dopředu a můžeme jen nedočkavě vyhlížet výsledek. V tomto světe se opravdu nedá nikomu pořádně věřit, je proto záživné očekávat, kdo koho podrazí příště. O zábavu se starají i příležitostné akční scény, zobrazení bitek nebo pronásledování.

Komu by tohle nestačilo, jistě rád uslyší, že se v knize našel sem tam prostor i pro humor. Ten má většinu podobu ironie a suchých hlášek. Potěší i občasné odkazy na sci-fi fenomény (například Star Trek).

Čas oblevy stojí za přečtení, obzvlášť pokud jste milovníci žánru. Bohužel trpí nevyváženým tempem a pokud nejste milovníci politiky, budete se u něj chvílemi nudit. Přesto má mnoho silných stránek (sympatičtí hrdinové, smysl pro humor, prokreslené prostředí), kvůli kterým by byla škoda ho přehlédnout. Akorát nelze přehlédnout, že všechno toto by fungovalo stejně dobře a možná i lépe, kdyby byl román odhadem tak o padesát, sto stran kratší.

60 %

Název: Čas oblevy
Autor: Vendula Brunhoferová
Nakladatelství: Brokilon
Počet stran: 520
Rok vydání: 2017

komentáře 2

 • dva mraky 12.6.2017na14:34

  Libilo se mi, ze to byl samostatny roman s promyslenym svetem a pribehem . Co zamrzelo, ze ne vsechny vytvorene sance se povedlo promenit. IMO obcas selhava gradace a vytvareni napeti. A autorka jakoby se nedokazala rozhodnout jestli chce psat barevne a prepalene nebo hrat na vaznejsi notu, resp se nedari mezi temi polohami prechaxet. To budou asi duvody proc je tam misto 70% tech 60%. Ale ac se zadny wow efekt nekonal, cetlo se mi docela hladce.

 • Jiří 5.6.2017na19:09

  Trochu mi přijde, že recenze vyzněla pozitivněji, než finální hodnocení. (Nejdřív jsem četl, teprve pak se díval dolů).
  Celou dobu jsem čekal o jednu medúzku více – podle textu mi sedí 70% 🙂
  Asi o nic nejde, ale třeba jsou lidé, kteří jen mrknou na procenta, a přitom recenze v knize vyzdvihuje docela dost kladů.

  Recenze mě docela zajímala, protože jsem se do knížky začetl v jednom nejmenovaném knihkupectví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.