Čas neúprosně běží – Simon Sues: Klíčové setkání

Simonovi pomalu ale jistě dobíhá ke konci lhůta, kterou dostal od Jinkse – démona, který je Izákovým smluvčím –, aby mohl spasit duši svého vymítače a zároveň sám nepropadl peklu. Ale pořád zůstává trocha naděje, takže Simon je stále okultním právníkem, který se snaží zachraňovat lidské bytosti.


simonDruhý díl série začíná pěkně zostra – případem číslo 85, kdy se podíváme na zoubek kletbě podobné nám známému voodoo. Jak už dobře víme, některé panenky dokážou být setsakra děsivé, připočtěte si k tomu trochu toho domácího násilí a výbušný koktejl je hotov. Do tohoto případu se zaplete i Simonova láska, což dělá problém o to palčivější. Odhalíme díky tomu další část Simonovi minulosti. Jeho postava byla dobře vykreslena už v prvním dílu, ale zde dostává další rozměry. Traumata prožitá v dětství, jeho vztah se sestrou a motivace, proč se vůbec chtěl stát právníkem, jsou nám naservírovány s dostatečnou dávkou emocí, ale bez patosu, kterému se Kim Myung-Hee dokázala úspěšně vyhnout. Temná aura obklopující Simona už od dětství dodává celému komiksu příjemně mrazivou atmosféru, o níž se starají i rozliční démoni. V jejich případě autorka popustila uzdu své fantazii a můžete narazit na opravdu pestrou škálu monster…

Klíčové setkání v názvu tu můžeme chápat dvěma způsoby – jako opravdu zásadní, nebo zkrátka klíčové. Do hry totiž vstupuje spolek Orákulum, od něhož Simon před časem koupil své klíče, s jejichž pomocí spoutává vyvolané pekelníky. Když si lidé z Orákula uvědomili, čeho se vzdali, chtějí najednou artefakt zpět. Neváhají se uchýlit ani ke špinavým trikům. Jenže to netuší, s kým mají tu čest. Navzdory všemu ale zůstává Simonův charakter i nadále pevný. Pomáhá tam, kde by nemusel, i tam, kde si to lidé ani moc nezasluhují. Aby dostál svým závazkům, je ochoten i ledacos obětovat. Je to ten typ hrdiny, u něhož se zdá, že má jen ty nejčistší úmysly, ale záhy zjistíte, že to nemusí být úplně pravda – koneckonců zachraňuje lidské duše, jen aby zachránil tu svou… Nicméně vždy sám se sebou bojuje: se svými zážitky, pýchou i předsudky. Nad vlastními vnitřními démony se mu zatím daří vítězit, a to ho činí lidským a sympatickým.

Simon Sues – ukázka

Kresba zůstává pořád stejná: rozmáchlá, s trochu roztřesenými konturami, ale stále přehledná a ve výsledku na pohled nejen zajímavá, ale také poměrně líbivá, ačkoliv se nejedná o žádný mainstream. Měla bych zde jen jednu výtku. V průběhu vyprávění dojde k jisté události, na kterou pak ale Kim Myung-Hee na pár panelech nějak pozapomněla, a změna vyplývající z oné události není na kresbě v tu chvíli patrná…

Nakladatelství Zanir také změnilo tiskárnu, a na knize je to znát. Tisk je najednou výraznější, černá je opravdu černá a kontury jsou díky tomu ostřejší. Ačkoliv jsem to během čtení prvního dílu nevnímala, když teď knihy srovnám, je to zřejmé na první pohled. Došlo také ke změně papíru. Zůstává pořád kvalitní, ale je poddajnější, takže se díky tomu svazek snáze čte. Stále tu ale přetrvává problém s okraji, respektive s jejich absencí. Vlivem toho jsou bubliny blíže ke hřbetu hůře čitelné a občas se stalo, že dolní bubliny byly viditelně trochu useknuté. Zážitek z četby to ale ve výsledku nekazí, což je zásadní.

Simon Sues: Klíčové setkání přináší další porci temně laděné atmosféry mystického hororu, kterému byste rozhodně měli věnovat pozornost.

80

 

Simon 2Název: Klíčové setkání (Simon Sues 2)

Scénář: Kim Myung-Hee

Kresba: Kim Myung-Hee

Překlad: Jan Schejbal

Nakladatel: Zanir

Rok: 2016

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.