Čas čarodějnic – Kniha přinášející rozporuplné pocity

Upír, čarodějnice a démon se sejdou nad kouzelnou knihou… Ačkoliv to zní jako nějaký otřepaný vtip, je to realita v podání americké spisovatelky Deborah Harknessové. Napsala o tom dokonce celou trilogii, jejíž první díl u nás vyšel v překladu už v roce 2011.


Discover 1Příběh nás zavádí do současné Anglie, do Oxfordu, kde Diana Bishopová provádí výzkum pro svou přednášku o alchymii. Diana je posledním potomkem jednoho z nejstarších čarodějnických rodů, ale své nadání až kategoricky odmítá. Během studia si z univerzitní knihovny vyžádá řadu rukopisů. Mezi nimi se ocitne i podivný svazek Ashmole č. 782, který je očividně očarovaný. Aniž by Diana pořádně věděla, co dělá, knihu otevře. V duchu své nátury ji prozkoumá a zase vrátí, netušíc, jaké tím rozpoutá pozdvižení, protože pro bytosti – tedy čarodějnice, upíry a démony – je kniha velice cenná a každý po ní touží. Jedním z těch, kdo po rukopisu pátrají, je i upír Matthew Clairmont, uznávaný vědec, který má s knihou vlastní plány. Základy příběhu jsou tedy postaveny velice rychle a před čtenářem se otevírá dalších několik set stran vyprávění, kdy si zákonitě musí položit otázku, o čem to tedy vlastně bude…

Čas čarodějnic je vskutku rozporuplnou knihou, která ve mně vyvolala celou řadu pocitů. Spolu s příběhem bych je rozdělila na tři základní části: bezbřehé nadšení, neuvěřitelné zděšení a odpuštění.

Úvodní třetina příběhu mě naprosto pohltila. Deborah Harknessová je historička a milovnice vína. Obě tyto záliby se v textu výrazně projevují a oživují ho. Slovní výměny mezi protagonisty, kdy Matthew vypráví, s kým vším se znal, a popisuje různé zážitky Dianě, jsou svižné, zajímavé a nápadité. Originální je i upírovo povolání – je biologem. Jeho práce je částečně zástěrkou pro výzkum původu bytostí. Spojení genů a magie je chytré a uvěřitelné, autorka díky vlastním znalostem dokáže skvěle fabulovat. Kromě toho se věnuje také detailním popisům historických budov, uměleckých děl a řady starožitností. Občas to sice přehání, ale většinou tím dokáže navodit příjemnou atmosféru.

Discover 3Pak přišlo ono zděšení – milostný románek. Jistě, od začátku bylo jasné, že Diana a Matthew mají skončit spolu, takže to nikoho nepřekvapí. Možná jsem v textu hledala věci, které tam nebyly, ale nemůžu si pomoc, tohle prostě bylo Stmívání pro dospělé (a to přirovnávání k jiným dílům nemám zrovna v oblibě). Místy byly dokonce takřka přesné repliky (Vím jistě tři věci: Matthew chce moji krev…), o částech zápletky nemluvě – to vážně neumí dnešní autorky paranormálních romancí přijít s ničím novým? Dalším hřebíčkem do rakve je skutečnost, že přestože tu byl ohromný potenciál pro vývoj vztahu, spisovatelka víceméně jen luskla prsty a bylo to. Jen málokdo uvěří, že na takhle chatrných základech mohla vzniknout láska až za hrob. Matthewova sexuální zdrženlivost také nepůsobí romanticky, pouze naprosto nevěrohodně. Nemluvě o tom, že já být Dianou, která je nadržená jako stepní veverka, už bych ho kvůli tomu dávno utloukla nějakým tupým předmětem. Jsou tu i další drobné prohřešky – Diana až moc snadno mění názory a porušuje vlastní pravidla na to, jak se tvářila zásadově.

Dostáváme se do poslední třetiny knihy, kde to Deborah Harknessová zachránila. Nejen, že zde vysvětlila několik věcí, které předtím působily ve vyprávění rušivě, ale opět ukázala, že má přehled, a když chce, tak i hodně dobré nápady. Najednou se vrátila originalita prvních kapitol a jednotlivé střípky do sebe začaly zapadat – díky tomu jsem byla schopna odpustit i některé předchozí, zdánlivé, nelogičnosti. Pravda, jako odnikud se tu zjevila schopnost cestovat v čase, ale na druhou stranu to může přinést mnoho zajímavého v dalším dílu. Čas čarodějnic tak během svých víc jak pěti set stran prošel mnohými proměnami. Přes brilantní historický exkurz, následnou za vlasy přitaženou love story, sklouzl příběh do takřka pohádkové roviny o čarodějnickém domku.

Autorka si sice mohla s konzistencí příběhu trochu víc pohrát, přesto to jako celek nějak drží pohromadě. Lví podíl na tom má především autorčin čtivý styl vyprávění. Druhý díl slibuje výlet do historie, kde se bude moci Deborah Harknessová patřičně vyřádit, takže věřím, že se máme na co těšit.

50

 

čas čarodějnicNázev: Čas čarodějnic (Čas čarodějnic I)

Autor: Harknessová, Deborah

Překladatel: Martina Neradová

Nakladatelství: Knižní klub

Počet stran: 544

Rok: 2011

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.