Čarodějův odkaz: Na začátku bylo kouzlo

28.6.2017    Vendula Kreplová    Knihy / Literární brána

Žil byl takhle jeden velmi osamělý a talentovaný čaroděj, který se jednoho dne rozhodl, že osamělosti má už plné kecky (či kouzelnický klobouk) a z lesních zvířat si vyčaroval tři společníky. Trojice se ovšem brzy vydala na cestu, která ji zavedla do končin neznámých a nebezpečných… a možná ještě o kus dál.


Takto se dá ve zkratce shrnout nejnovější román českého spisovatele Ondřeje S. Nečase. Nečas na sebe zatím nejvýrazněji strhl pozornost dvěma příspěvky do humorného fantasy cyklu Kladivo na čaroděje (díly Kruté stroje a Síť přízraků). Tato kniha je oproti předchozím zmíněným určená mladším čtenářům… ale bavit se u ní budete podobně.

Od samého začátku jde totiž poznat, že autor předkládaný příběh nebere vážně. S ironickým nadhledem představuje klasické pohádkové archetypální postavy (například loupežníci, zlý čaroděj), a jejich zažitý obraz úspěšně převrací naruby. Kniha tím získává přesah pro dospělého čtenáře, ale ve stejnou dobu neztrácí kouzlo pro děti. Ty možná její jistou podvratnost přehlédnou, ale to jí na zábavnosti neubírá.

O vtip v knize opravdu není nouze. Nečas do příběhu nasázel několik easter eggů v podobě odkazů na dobře známé pohádky (schválně kolik jich najdete), slovní přestřelky mezi povahově rozdílnými hrdiny se rozvíjí jedna báseň a postavy mají talent se dostávat do problémových situací, které jim sice způsobí nejednu vrásku, ale čtenáře zato pobaví.

Hrdinové jsou takřka stále na cestách a jejich putování je zavede na nejrůznější pozoruhodná místa, která autor živě a s velkou představivostí vykresluje. Příběh je rozdělen do několika linií, což zaručuje rychlý spád a způsobí, že budete knihu číst jedním dechem. Autor se navíc s ničím nepáře a vhodí nás hned na začátku přímo do děje, načež hbité tempo vyprávění udržuje až do konce.

Všichni hrdinové působí sympaticky, který vám přiruste k srdci nejvíc, už zůstává na vás. Žádný z nich neleze na nervy a všichni mají v příběhu své místo.

Čarodějův odkaz se po všech stránkách povedl. Dětem se bude líbit, dospívajícím taky a dospělí si na něm smlsnou. Navíc prostředí světa, který Nečas vytvořil, slibuje mnohé, takže by rozhodně stálo za to si z něj přečíst další román, byť s jinými hrdiny. Ať už však vznikne nebo ne, prozatím si rozhodně najděte tento. Podobně odlehčené, inteligentní a zábavné dílo odkazující na klasickou fantasy a pohádky se totiž vidí jen málokdy.

80 %

Název: Čarodějův odkaz
Autor: Ondřej S. Nečas
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 224
Rok vydání: 2017

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.