Cagaster 3 – Nejen před brouky by se měl mít člověk na pozoru

Jsou historky, které nikdo nezpochybňuje, protože jejich pravdivost se nedá popřít. Pak ty, které sice znějí neuvěřitelně, ale jsou také pravdivé. A samozřejmě také existuje celá řada příběhů zcela smyšlených… Ovšem co když narazíte na historku ve své jednoduchosti tak zdánlivě upřímnou, že vás ani nenapadne si pomyslet, že by mohla být lživá? V takovém případě vás ve světě Cagasteru nejspíš sežere brouk…


Nakladatelství Zanir přineslo na český trh v pořadí třetí svazek mangy Cagaster vyprávějící o světě zamořeném nákazou, která mění lidi v brouky se silně predátorskými sklony. Třetí díl se mimo jiné věnuje (ne)dávné historii, která se před hlavním hrdinou Kidouem otevírá a ukazuje mu, kdo jsou doopravdy jeho nepřátelé a jaké lži dokázali vnutit celému světu. Člověk tušil, že to s původem nákazy zvané cagaster nebude tak jednoduché, jak se doposud jevilo, ale na druhou stranu odhalená pravda, co za tím vším stojí, nijak zvlášť nešokuje. Je to během tří svazků poprvé, kdy jsem pocítila lehké zklamání nad tím, kam se příběh vyvinul. Není to špatně napsané, rozhodně to není špatně nakreslené, jen jsem zkrátka vzhledem k originalitě předchozích dvou svazků čekala, že se Kachou Hashimoto vyšvihne i tady.

UKÁZKA

Kromě původu cagasteru se dozvídáme také víc o lovci likvidátorů, který hlavnímu hrdinovi (a nejen jemu) pořádně zatopil, víceméně dokončíme načaté dějové linky z minulého svazku a na své si přijdou i nebozí sirotci kradoucí v ulicích města. Ale i když jsem se o zdejší retrospektivě nevyjádřila asi úplně nejlichotivěji, neznamená to, že se Cagaster 3 nečte dobře. Autorka i tady dokázala vykřesat emoce a její vyprávění má spád. Podařilo se jí do toho navíc přimíchat trochu toho politického převratu a Ilia se (opět) dostala do nesnází, tudíž náplň čtvrtého dílu je poměrně jistá.

Za sebe mohu říci, že jsem zvědavá, jak se Kidou vypořádá s informacemi, které získal, a jak se zachová. Jeho postava je dobře prokreslená, s jasnou motivací a tohle je věc, která by s jeho chováním mohla trochu zamávat a posunout vývoj jeho charakteru zajímavým směrem. Ostatní postavy proti němu místy pokulhávají, ale jelikož se příběh soustředí primárně na něj a na Ilii, tolik to nevadí.

V tomto svazku tolik nevynikne neutěšenost venkovního světa, ale to vnímám spíše jako klad, aby se to čtenářům nezačalo rychle zajídat. Místo toho se více ponoříme do vnitřních politických machinací a zjistíme, jaké příšery se nacházejí uvnitř městských hradeb.

I když sama vnímám třetí svazek série Cagaster jako zatím nejslabší, neznamená to, že je špatný a čtenáři by neměli věnovat pozornost i dalšímu dílu. Naopak se domnívám, že tento díl by mohl působit jako nádech před skokem do hluboké vody, protože to vypadá, že se věci rozhýbou poměrně zajímavým směrem, který bude nejspíš také značně krvavý…

70 %

Název: Cagaster 3
Kresba: Kachou Hashimoto
Scénář: Kachou Hashimoto
Překlad: Zuzana Lochmanová, Jan Schejbal
Nakladatelství: Zanir
Počet stran: 224
Rok vydání: 2018

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.