Boj o ovce a moc na Ostrově Skye

Kilty, šlechtické rody, lodě, ovce. Nejen o nich je Ostrov Skye, desková hra pro dva až pět hráčů, kterou u nás nedávno vydalo Albi.  Odhalte postupně skotský ostrov, snažte se získat co nejvíce bodů a cestou k vítězství se vám možná i podaří trochu uškodit soupeřům.


Příprava hry je rychlá. Každý z hráčů dostane zástěnu svého rodu, žeton sekyrky a dílek s hradem své barvy. Na herní plán se rozmístí náhodně vybrané úkoly a žetony hráčů. Do plátěného pytlíku se zamíchají dílky krajiny, na stůl umístí peníze a může se začít.

Každý z hráčů dostane do startu nějaké peníze a následně si z pytlíku vybere tři dílky krajiny. Ty položí před svou zástěnu a promyslí si, o které dílky má zájem a o který nikoli – jeden z nich totiž musí odstranit. Za zástěnou tedy umístí sekyrku, která směřuje na dílek, kterého se zbaví. Zbylé dva dílky musí zaplatit. Minimálně jedním zlaťákem, ale může k nim umístit i více. Poté se zástěna zvedne a všichni hráči tak vidí kdo jaký dílek nechal odstranit a kdo za jaký nabízí kolik peněz. Poté přichází nejdůležitější moment hry – nákup.

zdroj: hrajeme.cz

Začínající hráč si může od soupeřů koupit jakýkoli dílek, pokud za něj dá stejnou peněžní hodnotu, jakou k ní přiložil původní majitel. Ten přichází o dílek, ale dostává navíc peníze. Poté se v nákupu postupně vystřídají všichni hráči. Po této poměrně dynamické části se dílky umisťují na plochu před sebe. Poté se kola opakují, dokud se jich neodehraje 6 (v případě hry dvou až čtyř hráčů) nebo 5 (v případě hry pěti hráčů).

Dílky krajiny se každý snaží postavit tak, aby za ně dostal co nejvíce bodů. Na herní plán se totiž před každou hrou náhodně umístí čtyři ze šestnácti úkolů, takže variabilita je veliká. Jedná se například o to mít na svém území co nejvíce ovcí, popřípadě určitou kombinaci budov nebo terénu. Každé kolo se počítají jiné úkoly a různě se kombinují. Na konci hry navíc dochází k počítání dalších bodů, které závisí už na samotném území. Na krajinách dílků totiž občas bývá takzvaný svitek, díky kterému například můžete získat bod za každý maják, který ve svém teritoriu máte. Tyto svitky mohou zásadně zamíchat s pořadím, stejně tak zbývající peníze (za každých pět zlaťáků máte jeden bod).

V Ostrově Skye jde tedy jak o štěstí – jaké dílky si vylosujete z pytlíku, o strategii – jak umístit dílky krajiny tak, aby se z nich získalo co nejvíc bodů, tak o taktice – mám od soupeře koupit tuhle krajinu a znemožnit mu tak splnit úkol? Což je příjemná kombinace.

Ostrov Skye si užijete bez problémů ve dvou, ale to pořádné rodeo začíná ve čtyřech hráčích, kdy si mezi sebou vykupujete dílky, hlídáte hranice a snažíte si škodit jako diví. Díky rychlé a přehledné herní mechanice rozhodování nikdy netrvá dlouho, snadno si spočítáte, co je přínosné, a podle toho se zařídíte. Je to maximálně jednoduché a přesto máte pocit komplexního strategizování.

Pravidla jsou jasná a snadná, zábavnost a variabilita je velká. Trochu může zarazit grafická stránka jak herního plánu (který přímo křičí „Devadesátky!“), tak dílků krajin. Dnes jsme už přeci jen zvyklí na modernější vizuál. Nicméně je velká zábava skládat krajinu k sobě tak, aby hezky vypadala a zároveň plnila dané úkoly. Počet kol vyhovuje, hra bývá svižná a časem si člověk uvědomí, na jaké úkoly je lepší se připravit, popřípadě na co by se měl soustředit. Ale jak zde již padlo, je to také o štěstí.

80 %

Název: Ostrov Sky
Druh hry: rodinná/strategická (lehce)
Počet hráčů: 2-5
Délka hry: cca hodinku
Distributor: ALBI
Rok vydání: 2017

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Ondřej "Walome" Hartman

Walome s recenzováním začal (když nepočítáme jeho blog) na stránkách Topzine.cz, kde zůstal necelý rok. Po kratší pauze se v roce 2012 stal redaktorem magazínu MFantasy, kde vydržel o něco déle. Po zkušenostech načerpaných nejen z těchto webů se stal spoluzakladatelem webu Dagon.cz, kde zůstane, dokud se Dagon nepřestane plavit ve fantasy vodách. Mezi jeho oblíbené subžánry patří urban fantasy, ale nepohrdne ani kvalitní high fantasy. Věnuje se také hraní PC a PS her a čtení komiksů.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.