Bez šance: Když se dospívání ošklivě zvrhne

19.5.2016    Vendula Kreplová    Knihy / Literární brána

V románu Neala Shustermana Bez šance je dospívání noční můrou. Lidé mezi třinácti a osmnácti lety mohou kdykoliv být rozpojeni – rozděleni na jednotlivé tělní části, které jsou následně transplantovány jiným lidem. Rozpojencem se člověk může stát z více důvodů, ale co na tom záleží, když výsledek je tentýž? Connor, Risa a Lev jsou si toho dobře vědomi. Ačkoliv se jejich životní příběh liší, nyní se ocitají ve stejné situaci. A pokud mají přežít, nezbude jim než začít utíkat.


Neal ShustermanMyšlenka rozpojování ze strany autora představuje výborný tah. Oproti jiným young-adult dystopiím se mladí hrdinové mohou kdykoliv dočkat zrady ze strany lidí, kteří by správně měli stát na jejich straně – své vlastní rodiny. Svět románu je propracován a působí plasticky. Pracuje například se specifickým názvoslovím (rozpojení, čápnutí, Nezleťáci,…), které zpočátku může působit divně, ale postupem času si na něj navykneme a víme přesně, co který pojem znamená. S rozvíjejícím se dějem svět poznáváme lépe a nakonec i zjistíme, co vedlo ke vzniku rozpojování. Potenciál, který v sobě myšlenka rozpojování skrývá, ale není úplně využit, s reáliemi se seznamujeme spíš útržkovitě a některé otázky zůstávají nezodpovězeny.

Hlavní hrdinové jsou naštěstí dost zajímaví na to, aby jisté mezery v příběhu vyvážili. Kniha je dělena na několik částí, které se dále člení na krátké podkapitoly, v nichž se střídají perspektivy více vypravěčů. Nejvíce prostoru pochopitelně dostávají Connor, Risa a Lev. Tato trojka je charakterově dost rozmanitá, takže o konflikty a nedorozumění mezi nimi není nouze. Postavy se tak možná nemají rády (aspoň ze začátku), ale čtenář se baví o to víc. Ne že by napětí mezi hrdiny bylo překvapivé, jde o starý recept: dejte dohromady partu nesourodých lidí, nucenou spojit se kvůli nepříznivým okolnostem a máte o zábavu postaráno. Příležitostně se v knize objevují i kapitoly z pohledu vedlejších postav, které zasáhnou (ať už záměrně či nevědomky) do života hlavní trojice.

Díky střídání hrdinů a kratším podkapitolám se kniha čte rychle, má spád a nenudí. Jen občas se vyskytne rozvláčnější pasáž, v níž autor příliš zabředne do popisování myšlenkových pochodů postav, ale většinou zvládá vybalancovat rovnováhu mezi akcí a psychologií. Román tak ukazuje, jak se mění chování lidí, když jsou zahnáni do kouta, a názorně to demonstruje na mladých hrdinech, kteří se snaží sice postupovat racionálně, ale ne vždycky jim to vyjde. Akce jako takové v knize není v knize mnoho, ale díky vnitřnímu napětí postav je příběh záživný i ve chvílích, kdy se v něm zrovna nebojuje nebo neutíká před nepřáteli. Milým bonusem je, že ačkoliv jsou Connor, Risa a Lev dospívající, více než na lásku a vztahy se soustředí na svoje přežití. Což je pochopitelné. Když vám jde o život, vaše priority se pozmění a na otázky typu má mě rád/a, nemá mě rád/a, už vám tolik prostoru nezbývá. Tím se Bez šance příjemně odlišuje od kupy dalších knih stejného žánru, v nichž milostné vztahy hrají nepostradatelnou roli a občas až nepříjemně zatlačují hlavní dějovou linii do pozadí (ano, dívám se například na tebe, Divergentní ságo).

Kniha by se dobře dala shrnout jediným slovem: napětí. Vyvolává ho již využití deadlinu, kdy jsme si vědomi, že do 18 let hrdinové nebudou v bezpečí, protože teprve po dosáhnutí dospělosti nemohou být rozpojeni. Naléhavosti vyprávění též napomáhá použití přítomného času, což má podobný efekt, jako by se děj čtenáři odvíjel přímo před očima. Celý příběh je navíc pojat velmi vážně, jen výjimečně se v něm objeví popkulturní narážky a vtipy také zrovna nepřekypuje, což v tomto případě není na škodu.

Jak hlavní i vedlejší postavy poznáváme lépe a lépe, držíme jim palce čím dál tím víc, takže když dojde na řadu scéna rozpojení v přímém přenosu, nejednomu čtenáři jistě zamrazí. Autor nás nenechává zbytečně trpět a hlavní příběhovou linku dostatečně uzavírá. Sice si ponechal prostor pro pokračování (již vyšlo několik dalších románů ze stejného světa), ale čtenář nemusí mít pocit, že byl v závěru ošizen. Navíc by nebylo překvapivé, kdybychom se vzhledem ke kvalitě knižní předlohy a současnému trendu filmových young adult adaptací dříve či později s Connorem, Risou a Levem setkali i na plátnech kin. To už je ale sladká píseň budoucnosti, prozatím si musíme vystačit s románem, který se v bohaté žánrové konkurenci rozhodně neztratil.

80 %

Název: Bez šance
Autor: Neal Shusterman
Překlad: Petr Kotrle
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 304
Rok vydání: 2016

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.