20. Festival fantazie: Historie

19.6.2015    Redakce    Publicistická brána

Ano, již dvacet let v Chotěboři pořádáme setkání příznivců sci-fi, fantasy a hororu, které postupně vyrostlo na největší festival pop-kultury v ČR. Pojďme zavzpomínat, ještě než na vás vybalíme, co pro vás chystáme letos.

Václav Pravda

 

20. Festival fantazie: Historie

V Chotěboři se 1.-12. července 2015 odehraje již dvacátý Festival fantazie. No, vlastně ne tak úplně přesně. První a druhé FFko se totiž jmenovalo Avalcon. A třetí Parcon-Avalcon. Teprve Avalcon 1999 měl v podtitulu zobecňující a běžné populaci srozumitelnější název Festival fantazie. Jenže dejte tohle všechno vysvětlování do propagačních materiálů, že… Takže 20. Festival fantazie, domluveno?

Za těch dvacet let jsme představili desítky herců a režisérů, spisovatelů a výtvarníků, vědců a odborníků, desítky divadelních představení i diskoték, stovky filmových projekcí a turnajů v počítačových a stolních hrách, tisíce přednášek a spoustu dalšího programu.

Za těch dvacet let jsme spolu s fanoušky vymysleli nebo zdokonalili a zrealizovali obrovskou spoustu programových a organizačních vychytávek, kterými jsme šli příkladem ostatním conům. Internet na conu, programové linie, volba miss, elektronický registrační systém, toasty, speciální CD pro účastníky, nové formáty pořadů, desítky drobností. U nás začínali organizátoři mnoha dalších conů, u nás se dávaly dohromady komunity. Jsme na to pyšní a děkujeme všem, kdo se na tom podíleli.

placky

Historie Festivalů fantazie

1996

V roce 1996 se na začátku července sešlo 100 fanoušků fantastiky v KD Junior na prvním Aval©onu. Název je podle názvu klubu Avalon, dle země v Zelaznyho Amberu, který byl tenkrát velmi populární.

V programu bylo pouhých 25 pořadů a 15 projekcí (nezapomeňte, že tenkrát ještě nebyl rozšířený internet, nemluvě o obsahu na něm, video také neměl doma každý).

Program probíhal pouze ve Velkém sále a ve druhém patře, přízemí bylo zavřené. Mezi hosty byl například Ondřej Neff.

Zde se zrodil hit dalších Avalconů, projekce 8mm filmu O statečné Kačence (a dalších klenotů z archivu Krátkého filmu) uchvátila všechny přítomné.

 

1997

V roce 1997 už nás bylo (na konci června) 240 a program čítal 40 pořadů a 20 projekcí.

Program probíhal ve 2 přednáškových liniích – ve Velkém a v Zrcadlovém sále, videolinie (VHS video na televizi s úhlopříčkou 22“) zabrala další místnost a vládla Akta X, Den trifidů, SeaQuest, Carrie a další filmy. Jedna PC herna s pár počítači, jedna herna Magic the Gathering a hitem conu bylo připojení na internet modemem. Tenkrát se o internetu hlavně přednášelo :-). V kině byly filmy 12 opic, Dračí srdce.

Mezi hosty byli Jaroslav Mostecký, Vlado Ríša, Jan Kantůrek, Jana Rečková, Ondřej Neff a mnozí další, včetně odborníků jako Pavel Koten, Tomáš Přibyl, Jan Kroulík. Přednášku o Star Treku měl Jan Pavlík, známý Praotec Trekkie.

V pravidlech účasti jsme našli heslo: S jakýmkoliv problémem se obraťte na označené pořadatele. Když nepomohou, tak vás aspoň politují.

 

Avalcon98 Despotus0221998

V roce 1998 pořádal SFK Avalon národní setkání fanoušků fantastiky Parcon. O den delší díky státnímu svátku v pondělí, tedy 3.-6.7. Program obsahoval 75 pořadů a neuvěřitelných 65 projekcí, video vládlo nejen v KD, ale i v Obchodní Akademii. Na náměstí proběhlo velké šermířské vystoupení a fireshow. V kině byly filmy Koule, legendární španělsko-britsko-český Nexus, Contact, Vrána, Spaceballs… Zúčastnilo se 470 fanoušků.

V pravidlech účasti jsme našli heslo: Tvařte se vesele a užijte si to.

 

1999Avalcon99 Despotus057

Poprvé v květnu kvůli kolizi s Parconem na začátku prázdnin. Začínáme používat (zatím jako podnázev) Festival fantazie. Je to zároveň i zrod programových linií, vyčlenili jsme Star Trek Con a UFO kongres. Proběhl první ročník Miss Avalcon. Poprvé probíhal program v přízemním sále. Účast 270 fanoušků.

Pro zajímavost: Vstupné na celý víkend stálo 250 Kč pro muže, 200 pro ženy. Ubytování v OA stálo 120 Kč na noc.

V tomto roce proběhl také první Avalcon Speciál, na konci srpna, v termínu Bohemiaconu, který měl přestávku.

 

Avalcon00 sw242000

Další květnový termín, o den delší díky státnímu svátku v pondělí. 350 účastníků. První Star Wars Con. Poprvé sraz příznivců takzvané demoscény (minimalistické programování pro efekt). Video opět v Obchodní Akademii. Koncert skupiny Shout. Filmy v kině nebyly.

V tomto roce jsme také jeli do Polska na Eurocon, kandidovat na pořádání Eurconu 2002. Zvítězili jsme nad soupeřem z Irska.

 

Avalcon01 XY1012001

Poprvé elektronická přihláška (nejen formulář, ale systém, předchůdce Amberu).

Přednáškový program sestával z hlavního, ST conu, SW conu a doplňkových linií. Poprvé probíhal program ve sportovní hale – video a demopárty. 120 pořadů + cca 50 videoprojekcí.

V rámci Avalconu proběhlo hlasování o názvu planetky, kterou objevil astronom Petr Pravec. Fanoušci předem nominovali, na Avalconu se hlasovalo z pěti názvů. Vítězný návrh – Troska.

 

2002_GRRM2002 – Eurocon – velký mezník pro české cony

1300 účastníků, z toho 100 cizinců (Slováci byli tenkrát ještě domácí). Pro zahraniční účastníky a hosty probíhal před Euroconem ještě pětidenní turistický program v Praze, Karlštejně, Kutné Hoře apod.

Zahraniční hosté – Jim Burns (výtvarník), Robert Holdstock, G. R. R. Martin, Andrzej Sapkowski, Myra Çakan (německá spisovatelka), Isobelle Carmody (australská spisovatelka), Philippe Coriat (francouzský výtvarník), Klaus N. Frick (německý spisovatel, šéfredaktor Perry Rhodana), Ernst Vlcek (rakouský spisovatel), William King (britský spisovatel).

Z českých hostů například Josef Nesvadba, Ondřej Neff…

Účastníci dostávali speciální CD, kde byly materiály k Euroconu, kompletní fanzin Zbraně Avalonu, fotogalerie fotek z conů, povídky soutěží Corwinovy spisy a Můstek je váš a další obsah.

Eurocon02 Recek002Programové linie: Eurocon (s hosty a s vyhlášením cen Evropského Fandomu), Parcon (národní con s vyhlášením výsledků Ceny Karla Čapka), Avalcon, Gamecon (herní con, spojený pro rok 2002 s Euroconem), StarTrek Con, StarWars Con, Babylon 5 Con, Zeměplocha Con, Pán Prstenů, Fantastická Fakta, Futurologický kongres, Manga & Anime

Program poprvé běžel zároveň v KD Junior, Sokolovně, Hale, kině a také v Obchodní Akademii. Koncert skupiny Alvaréz Peréz (s texty inspirovanými R. Holdstockem) naplnil Sokolovnu. Divadelní společnost Richarda Klíčníka uvedla hru Úžasná Zeměplocha: Muži ve zbrani.

Spalo se i na nádraží, v lůžkových vagonech poskytnutých ČD.

Eurocon inspiroval fanoušky k zakládání klubů, fanzinů, conů.

Po Euroconu jsme ještě zorganizovali druhý Avalcon Speciál, těsně po vánocích, pak už pokračoval každoročně na podzim.

 

2003_downes2003

Třetí Parcon v Chotěboři. Poprvé dlouhé FF – první 4 dny běžely převážně jen projekce filmů a seriálů. Tento FF potvrdil termín FF pro další roky na začátek prázdnin.

Herny deskovek a PC byly v ZŠ Smetanova. Miss se zúčastnila Alžběta Trojanová, dnes známá z Re-Play.

Zahraničními hosty byl spisovatel Kir Bulyčev (tentýž rok na podzim zemřel), spisovatel Garry Kilworth a první herec – Robin Atkin Downes z Babylonu 5.

Proběhla také výstava originálů Teodora Rotrekla (autor plakátu) a Philippe Coriata (autor obálky infobrožury) v ZUŠ.

 

2004_miss2004

Komornější con, pouze v KD Junior a kině. Souběžně běžel program festivalu Literární Vysočina a výstava obrazů Petra Bauera (autor plakátu) a Philippe Coriata v ZUŠ. V kině proběhla mimo jiné projekce Matrix, Animatrix, Matrix Reloaded a Matrix Revolutions.

První fotbalový turnaj s účastí týmu Pevnosti.

Velkým hitem na baru byla zelená s mlíčkem.

Vrcholí kult Barvy měnící kulaté kouřící věci.

 

2005_orchestr2005

Čtvrtý Parcon v Chotěboři. Zahraničním hostem je filmový a umělecký maskér Vlad Taupeš, polský spisovatel Andrzej Pilipiuk a francouzský výtvarník Philippe Coriat.

Na zahájení vystoupil orchestr s nacvičenými SF&F skladbami. Poprvé se uděluje Aeronautilus. Na FF je uvedena nová knižní série JFK. Organizujeme soutěž kostýmů.

 

Představili jsme prvních deset Festivalů fantazie (Avalconů), dalších deset snad někdy později :-).

 

Letos naposledy ve velkém stylu?

Festivaly fantazie se staly největšími festivaly pop-kultury v ČR, největším setkání SF&F fanoušků. A to prakticky bez dotací a sponzorů. Festivaly fantazie nadále zůstávají fanouškovskou akcí, přesto usilují o profesionální provedení a maximální spokojenost účastníků.

Naším cílem bylo vybudovat kvalitní, známou a hojně navštěvovanou sérii festivalů fantastiky a her s bohatým fanouškovským i profesionálním programem, velkými hernami a širokými a kvalitními službami. To se podařilo. Vrcholem je letošní, již 20. ročník.

Bohužel, s ohledem na rostoucí byrokratické překážky další ročníky zřejmě budou podstatně menší a s řadou omezení. Nicméně to nám nezabrání si parádně užít letošní jubilejní ročník. Užijte si s námi ve dnech 1.-12.7.

www.festivalfantazie.cz

20FF

 

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.