Alien: WTF?

17.6.2017    Externí redaktor    Film / Filmová brána

Alien: Covenant Aneb snaha udržet se při psaní recenze a neukročit do směru bohapustého hejtování…


Jak jste asi pochopili při čtení perexu, snímek Alien: Covenant, nejnovější příspěvek Ridleyho Scotta do série o slavném mimozemském monstru, se úplně moc nepovedl. A nepomůže tomu ani několikadenní odstup a chladná hlava.

Covenant je loď transportující tisícovky hibernujících kolonialistů vstříc jejich novému domovu. Po nešťastné náhodě však musí být několik z nich probuzeno. A právě tehdy zachytí signál, který upoutá jejich pozornost k planetě, která na první pohled vypadá ještě dokonaleji než současný cíl – a přitom si jí lidstvo nikdy předtím nevšimlo, přestože je ještě blíže. Sny o nově nalezeném ráji však vezmou velice brzy za své poté, co se posádka setká s podivným organizmem a ještě podivnějším androidem.

Tedy nic nového pod sluncem – venkoncem podobný úvod jsme viděli v Prometheovi nebo ještě dříve v původním Vetřelci. S tím rozdílem, že tentokrát záporáka známe hned po jeho objevení se na scéně (čímž samozřejmě nejsou myšleni samotní hyperargresivní emzáčci). Blíže Prometheovi než legendě filmové sci-fi je i snaha pouštět se do hlubších témat. Která je záhy spláchnuta kyblíkem krve tradičního slasheru – a o to komičtěji pak působí.

Ale mají tam hezky.

Ridley Scott sice ukazuje, že do filmařského muzea ještě úplně nepatří – přinejmenším vizuálně je film pastvou, obzvlášť když stál pouhých (sic!) sto milionů dolarů. Což jej dělá v dnešní době mezi blockbustery takovým chudším příbuzným, na tricích to však není poznat ani trochu.

Alien si chce hrát, ale lidé ne.

S čím však Ridley problém má, je příběh a jeho vyprávění. Jestliže je scénář tupý jako poleno, Ridley v tomto směru při jeho adaptaci rozhodně nijak nepomáhá. Díky této kombinaci tak postavy (po Prometheovi ZNOVU) dělají naprosto tupá rozhodnutí. Ale co je horší – na rozdíl od Promethea jsou vám ještě navrch docela fuk, což je způsobeno nejen jejich absolutní nezajímavostí, ale i průměrností jednotlivých herců.

Když pak jedna z postav doslova udělá přesně to, co po ní chce David (o kterém před chvílí zjistila, že je padouch) – no neboj, nakloň se, podívej se do toho vajíčka –, na první pohled androidí psychopat, máte chuť brečet, pobíhat po kině a hlasitě křičet. A tak jediné dva poměrně zajímavé nápady – Davidova pomsta a androidovo setkání s jeho lepší, byť emočně okleštěnou verzí Walterem, vyšumí v záplavě podobných nezbedností do ztracena.

Alien: Covenant si zkrátka nezaslouží prakticky žádný váš peníz. Nejenže je ten film špatný, on je špatný v tom vážně se beroucím módu, kdy ani není zábavný (jako třeba Aliens vs. Predator). A o to víc pak zamrzí Ridleyho egoistická stanoviska, že tuhle látku do rukou jiného režiséra (specificky Neila Blomkampa, který chtěl natočit regulérní pokračování ságy včetně Ripleyové) nepustí.

recenzi napsal Josef Horký
redaktor serveru fantasyplanet.cz a ukázkový nerd

30 %

Název: Alien: Covfefe
Žánr: vesmírný jakože horor, ždímání značky
Režie: Ridley Scott
Hrají: Michael Fassbender a James Franco
Scénář: někdo, komu se líbí Prometheus
Stopáž: 2 hoďky
Rok: 2017
Hudba: ujde

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.